Zagotovo je večini znano, kako so se do zdaj končevale sage o Gettysburgu – pretežno romantično. Jenkiji so slavili svojega Georga G. Meada, 'južnjaki' so Robertu E. Leeju zagotavljali, da še ni vse izgubljeno. Ridley in Tony Scott hočeta temu narediti konec. Režiserja, podpisana pod mojstrovine tipa Top Gun, Sestreljeni črni jastreb in Gladiator, menita, da je največja napaka 'navadnih' dokumentarnih filmov preveč romantike: "Nič romantičnega ni v državljanski vojni, enako velja za vse druge vojne." Njun igrani dokumentarec bo 'osvetlil' prav to stran.
Bitka pri Gettysburgu velja za prelomno točko edine vojne na tleh ZDA. Sile konfederacijskega generala Roberta E. Leeja so prodirale globoko na sever in nevarnost je bila, da se pojavijo pred vrati New Yorka. Med 1. in 3. julijem 1863 se je na poljih Pensilvanije spopadlo okoli 165.000 vojakov. Končni rezultat je bil 50.000 mrtvih in zlomljeno jedro, vendar ne morala, konfederacijskih čet.
Do danes smo imeli priložnost videti dokumentarne filme o Gettysburgu skozi oči poveljnikov. Brata Scott sta se s kamero preselila tudi v rove: "Redkokdaj slišimo, kako se počutijo tisti,
ki so v prvih vrstah in pravzaprav opravljajo krvavo delo." Tudi zato sta izbrala neznane igralce – zavoljo večjega učinka realnosti. "Ameriška državljanska vojna je pomembna, ker se je z njo, vsaj uradno, končalo suženjstvo," pravi Ridley ter zaključi, da so to teme, ki nikoli ne bodo izčrpane: "Tudi o nacizmu se bodo filmi snemali še naprej, kar je prav, saj takšne stvari ne smejo biti pozabljene!"
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.