Zanimiva oskarjevska dejstva:
Kipec: Oskar tehta 3,85 kg in meri v višino 34 cm, vitez drži meč s prekrižanima rokama in stoji na kolutu filma. Skreiral ga je Austin Cederic Gibbons, izdelal pa George Stanley.
Od kod ime: Knjižničarka Akademije Margaret Herrick je leta 1931 dejala, da kipec izgleda kot njen stric Oskar.
Največ oskarjev za film: (vsi po 11) Ben Hur (1959), Titanik (1997), Gospodar prstanov: Kraljeva vrnitev (2003)
Največ oskarjev za film, ki ni prejel kipca za naj film: 8, za Kabaret (1972)
Nemi film, ki je prejel oskarja za naj film: Wings (1927)
Zadnji črno-beli film, ki je prejel kipec za naj film: Schindlerjev seznam (1993), pred tem Apartma (1960)
Film z oznako X, ki je prejel kipec za naj film: Polnočni kavboj (1969)
Najkrajši film, ki je prejel kipec za naj film: Marty (1955) (91 minut)
Najdaljši film z oskarjem za naj film: V vrtincu (1939) (234 minut)
Največ oskarjev med moškimi: 3, Jack Nicholson (dvakrat za glavno vlogo, enkrat za stransko) in 3, Walter Brennan (trikrat za stransko vlogo)
Največ oskarjev med ženskami: 4, Katharine Hepburn (vse za glavno vlogo)
Najmlajši igralec z oskarjem za glavno vlogo: Adrien Brody (29 let), Pianist (2002)
Najmlajša igralka z oskarjem za glavno vlogo: Marlee Matlin (21 let), Otroci manjšega boga (1986)
Najstarejši igralec z oskarjem za glavno vlogo: Henry Fonda (76 let), Na zlatem ribniku (1981)
Najstarejša igralka z oskarjem za glavno vlogo: Jessica Tandy (80 let), Vožnja gospodične Daisy (1989)
Najmlajša dobitnica oskarja: Leta 1934 je Shirley Temple pri petih letih prejela posebnega oskarja
Največ nominacij za film: 14, Vse o Evi (1950), Titanik (1997)
Največ nominacij za posameznika: 59, Walt Disney
Največ oskarjev za posameznika: 26 (22 + 4 častni), Walt Disney
Oskar za isti lik: Marlon Brando in Robert De Niro (za vlogi Vita Corleoneja v filmih Boter in Boter 2)
Največji "luzer": Peter O'Toole, ki je kar osemkrat izgubil v bitki za oskarja za glavno vlogo. Leta 2003 so se mu oddolžili s častnim oskarjem.
Zavrnili so oskarja: George C. Scott (1971 za film Patton, zaradi "ponižujoče politične kuhinje" in zato, ker je podelitev "dvourna mesena parada"). Marlon Brando (1972 za film Boter, zaradi prezira Akademije in filmske industrije do ameriških domorodcev), Dudley Nichols (scenarist je leta 1935 zavrnil oskarja za film The Informer, ker je scenaristični ceh takrat stavkal).
Odpovedi podelitev: 3, prvič leta 1937 zaradi poplav v Los Angelesu, drugič leta 1968 zaradi atentata na Martina Luthra Kinga ml., nato pa v osemdesetih, zaradi poskusa atentata na takratnega predsednika ZDA Ronalda Reagana.
Posthumni oskar: Peter Finch (TV mreža) in Heath Ledger (Vitez teme)
Meryl Streep z letošnjo nominacijo nadaljuje tradicijo največkrat nominirane umetnice, saj je vloga v filmu Železna lady to že njena 17. nominacija.
Billy Crystal, ki je kot gostitelj nadomestil prvotno mišljenega Eddieja Murphyja, bo oskarje gostil že devetič. Največkrat jih je sicer gostil legendarni Bob Hope, in sicer enajstkrat sam, sedemkrat pa je bil sogostitelj.
Skladatelj John Williams je bil doslej nominiran 47-krat, letos kar dvakrat, s čimer je rekorder med še živimi umetniki. Večkrat je bil nominiran samo pokojni Walt Disney. Med živimi umetniki je na drugem mestu Woody Allen, ki je bil nominiran 23-krat, letos dvakrat.
Dokumentarec Pina režiserja Wima Wendersa je prvi film v 3D-tehniki, ki je nominiran v kategoriji dokumentarnih filmov.
George Clooney je že drugič nominiran v dveh različnih kategorijah za dva različna filma v istem letu. Woody Allen je že sedmič nominiran tako za scenarij kot tudi režijo, s čimer je prehitel legendarnega Billyja Wilderja.
Prvič v zgodovini oskarjev je za naj film nominiranih kar devet filmov. V zadnjih dveh letih je številka sicer narasla s pet na deset filmov, nato pa so pravilo spremenili in izbrali nekje med pet in deset, zato je letos v igri devet filmov.
Nekaj najbolj bizarnih trenutkov ...
Marlon Brando, ki je od nekdaj veljal za čudaka, je po oskar za film Boter leta 1973 poslal Indijanko Sacheen Littlefeather, ki je kipec v njegovem imenu zavrnila, obenem pa obrazložila, da je to zaradi odnosa, ki ga ima Akademija in filmska industrija do ameriških domorodcev.
Leta 1974 je igralec David Niven napovedal igralko Elizabeth Taylor, za njim pa se je na odru popolnoma gol pojavil novinar Robert Ohel, ki je pokazal znak "peace" (mir). Niven se je takoj znašel in pokomentiral, da je "očitno edini način, da nekoga nasmeješ, da se sprehodiš gol".
Leta 1992 je oskarja za stransko vlogo dobila Marisa Tomei za film Moj bratranec Vinny. Po podelitvi se je govorilo, da ga je dobila po pomoti, saj naj bi podeljevalec Jack Palance narobe prebral kuverto, a je bilo nato "preveč zoprno, da bi napako popravljali".
Ustvarjalca kultnega South Parka Trey Parker in Matt Stone sta bila leta 2000 nominirana za originalno pesem, na podelitev pa sta prišla oblečena v izzivalnih ženskih oblekah, kakršni sta pred tem nosili Jennifer Lopez in Gwyneth Paltrow. Robin Williams je nato zapel pesem Blame Canada, njegov nastop pa imajo mnogi za enega bolj smešnih na tej podelitvi.
Na 71. podelitvi oskarjev je italijanski igralec in režiser Roberto Benigni od sreče, ker je dobil oskarja za glavno vlogo v filmu Življenje je lepo in premagal celo Toma Hanksa ter Iana McKellena, najprej hodil po stolih, se nato skoraj razjokal, nazadnje pa dejal, da "bi se ljubil z vsakim v dvorani".
Leta 2003 je oskarja za glavno vlogo za film Pianist dobil Adrien Brody, ki je dobesedno "zalizal" oz. strastno poljubil podeljevalko Halle Berry, ki je bila leto pred tem ena prvih temnopoltih igralk, ki je prejela oskarja. Gwyneth Paltrow se je leta 1999 prepričljivo razjokala, ko je dobila oskarja za Zaljubljeni Shakespeare, Julia Roberts pa je nekaj let zatem krepko pretiravala z norim zahvalnim govorom za oskarja v filmu Erin Brokovich, Angelina Jolie se je ob prejetju oskarja leta 2000 po francosko poljubila s svojim bratom Jamesom in še bi lahko naštevali ...
Kako kaže letos?
Največ nominacij letos ima Scorsesejev Hugo, ki je po mnenju nekaterih eden njegovih boljših filmov v zadnjem času, a prednjači predvsem v tehničnih kategorijah. Nominacijo manj ima film The Artist, režiserja Michela Hazanaviciusa, ki ga nekateri zaradi vpletenosti evropskih koproducentov sploh ne štejejo za ameriški film. Tako za film kot za režijo je favorit The Artist, ki je prejel že zlati globus za naj komedijo ali muzikal, medtem ko je Scorsese na globusih slavil za naj režiserja.
Med nominiranci za glavno moško vlogo je letos vroči favorit Gary Oldman (Tinker Tailor Soldier Spy), ki je sploh prvič nominiran, čeprav sta mu za petami odlični George Clooney (Potomci) in Jean Dujardin (The Artist). Med ženskami se za glavno vlogo zna razviti dvoboj med dobitnicama zlatih globusov Michelle Williams (My Week with Marilyn) in seveda Meryl Streep (Železna lady).
Med nominiranci za moško stransko vlogo se bo najbrž odločalo med samimi prekaljenimi imeni, med katerimi velja omeniti Christopherja Plummerja, Kennetha Branagha in Vigga Mortensena. Med ženskami pa Octavio Spencer in Berenice Bejo. Za izvirni scenarij se bosta po vsej verjetnosti "udarila" Michel Hazanavicius (The Artist) in Woody Allen (Polnoč v Parizu), saj je slednji zanj že prejel zlati globus. Seveda so to vse le ugibanja. Vse bo znano, po naši uri v zgodnjih urah ponedeljka, 27. februarja, ko bodo podeljeni vsi kipci na letošnji 84. podelitvi oskarjev, ki jih bo, kot rečeno, vodil Billy Crystal.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.