Roman Fileš je letos (in tudi v preteklih letih) skupaj z Bobanom Milunovićem produkcijsko skrbel za organizacijo (po njegovih besedah) zadnjega festivala Metalcamp, ki sta ga na novinarski konferenci 8. avgusta v Tolminu pred domačo in tujo sedmo silo "upokojila" in napovedala MetalDays.
"Organizatorji festivala Metalcamp izjavljamo, da se letos zadnjič odvija festival pod imenom Metalcamp v Tolminu. Razlogi za to pa so sledeči: eden od razlogov za to je, da smo se razšli s partnerji, s katerimi smo organizirali festival, in smo soglasno sklenili, da se naše sodelovanje prekinja in da v prihodnje tega festivala ne bomo več organizirali. Drugi razlog, ki je k tej odločitvi tudi prispeval, pa je, da trenutne razmere v Tolminu
ne dovoljujejo več izvajanja festivala, kot je Metalcamp, ali katerega koli drugega festivala v takem obsegu. Letos smo se spopadali z zelo velikimi težavami. Naj vam povem, da smo dovoljenje dobili šele v petek ob dveh, treh popoldne, kar si festival takšnega cenovnega razreda definitivno ne more privoščiti, da pripeljemo sem že nekaj tisoč ljudi, mi pa še dovoljenja nimamo. Poleg tega imamo težave, ker na dnevni bazi kršimo, ko igramo brez dovoljenja za zvok, ki ga iz neznanih vzrokov letos nismo dobili. Tako nas popoldne lahko prekinejo, kadar koli hočejo. Problemi pa so tudi z lastniki parcel, kar je prioriteta vseh zapletov, ker brez tega, kar koli se bo zgodilo, izvedba v prihodnje ni mogoča. Ostajajo pa veliki problemi z izsiljevanjem in lakomnostjo nekaterih posameznikov ali institucij, kot se to z leti dogaja, se apetiti večajo in jih jaz osebno ne morem zaustaviti. Produkcijski stroški so tako narasli, da za tak festival nima več smisla vztrajati in tvegati. Naleteli smo na nesodelovanje nekaterih ustanov, katerih soglasje je nujno potrebno za izvedbo delovanja festivala. Javni zavodi, cene so nedvomno previsoke glede na ostale, vse je treba vnaprej plačevati. Enostavno ne moremo več. Živci so šli po zlu po teh letih. Vseh devet let sem si prizadeval v občini Tolmin poiskati institucijo, ki bi promovirala Tolmin kot festivalsko mesto. Toda do zdaj mi žal ni uspelo, ker so se vedno našle neke frakcije, ki so se nagibale na svojo stran. Zdaj smo prišli do točke, da ne moremo več. Najavljamo pa, da bova tradicijo Metalcampa z Bobanom nadaljevala z novim festivalom, ki se imenuje MetalDays. V bistvu gre za identično zasnovo Metalcampa z novim imenom, saj devet let dela ne bi vrgla v smeti. V osnovi gre za Metalcamp z novim imenom. Začela pa bova od začetka, saj si moramo naliti novega vina, moramo začeti iz nič," je 8. avgusta na novinarski konferenci povedal Fileš.
Na Fileševe navedbe se je 13. avgusta odzvala Občina Tolmin, ki je v sporočilu za javnost poudarila, da je bila "v primeru letošnjega Metalcampa vključena zgolj kot izdajateljica dveh dovoljenj, in sicer dovoljenja za začasno bremenitev okolja s hrupom in dovoljenja za zaporo dela Dijaške ulice v Tolminu, ter kot izdajateljica pogojev ureditve prostora za kampiranje". Dovoljenje za "hrup" so za maksimalni čas (8 ur) med 18. in 2. uro zjutraj izdali 2. avgusta, na željo organizatorja pa to pozneje spremenili za čas od 17. do 1. ure zjutraj, in sicer še isti dan. Zapisali so še, da je bila vsota upravnih taks 67,98 evra, da pa so letos, čeprav so bili v preteklosti tovrstni dogodki v celoti oproščeni turistične takse, glede na oceno števila nočitev, ki naj bi na podlagi o številu prodanih vstopnic vrednostno znašala okoli 100 tisoč evrov, za to prireditev določili turistično takso v višini 10 tisoč evrov. Vseeno pa se Občina Tolmin strinja, da je festival Metalcamp izjemno pomemben in predstavlja vrhunec turistične in festivalske sezone v Tolminu.
Fileš je vmes v intervjuju za enega od časnikov odgovarjal tudi na vprašanje o dolgovih propadlih podjetij. "V stečaj je šlo eno podjetje, ... nato smo pošteno zaprosili, ali lahko dolgove poravnamo v naslednjih štirih letih. Dogovora nismo dosegli s tukajšnjim dijaškim domom, zdravstvom in Sazasom. Toda preprosto nismo mogli pokriti dolgov," je povedal. Sazas pa se je na slednje odzval 14. avgusta, saj je svoji spletni strani objavil članek s naslovom Združenje SAZAS vseskozi podpira prireditev Metalcamp. "Ni res, da Združenje Sazas z organizatorji Metalcampa ni doseglo poštenega dogovora. Ravno nasprotno, s podjetjem RTN&MOM koncerti d.o.o., ki je organiziralo Metalcampe, je bila dne 06. 01. 2010 sklenjena in podpisana poštena sodna poravnava za dolgove za Metalcampe iz let 2006, 2007, 2008 in 2009, saj organizator za navedena leta ni poravnal avtorskih nadomestil. Avtorska nadomestila so ostala neporavnana tudi za Metalcamp iz leta 2010. Torej vse to s strani omenjenega podjetja RTN&MOM koncerti d.o.o., nad katerim je bil oz. bo zaključen stečajni postopek s 1,6-odstotnim poplačilom upnikom in katerega soustanovitelj in družbenik ter zastopnik je prav g. Roman Fileš, ki je obenem tudi soustanovitelj in družbenik ter zastopnik podjetja Mordor d.o.o., s katerim je Združenje Sazas iz istega razloga, torej neporavnana avtorska nadomestila za druge prireditve, tudi sklenilo in podpisalo pošteno sodno poravnavo. Tudi to podjetje g. Romana Fileša je v fazi zaključka stečajnega postopka, od katerega pa ni pričakovati sploh kakšno poplačilo upnikom," so zapisali na Sazasu.
Kot odziv na navedbe, da je Metalcampa konec, sta nam svoje sporočilo za javnost poslala lastnika znamke Metalcamp, Boštjan Doblekar in Ana Lipec, sicer lastnika podjetja Master of Metal.
"Metalcamp bo naslednje leto praznoval 10. obletnico obstoja in izpeljali ga bomo spet v Tolminu. Metalcamp smo začeli v Tolminu in v Tolminu si želimo ostati. Festival je bil tarča najrazličnejših nasprotnikov že od samega začetka, vendar je preživel 9 let ne glede na vse težave in nestrinjanja in živel bo še naprej. Metalcamp je nastal v letu 2004 v produkciji in organizaciji Boštjana Doblekarja ter Ane Lipec, ki sta bila deležnika podjetja Mordor d.o.o.. Podjetje Mordor d.o.o. je tudi organiziralo prvi Metalcamp leta 2004 v Tolminu. V letu 2005 se je organizaciji in produkciji festivala pridružilo še avstrijsko podjetje Rock The Nation (RTN), s katerim je sodelovanje trajalo do leta 2010. V letih 2011 in 2012 osebno v organizacijo nista bila vpletena, saj sta ime festivala zgolj oddala podjetjem, ki so izvedli zadnji ediciji festivala. V letu 2012 je od festivala sporazumno odstopilo avstrijsko podjetje RTN. Za 10. obletnico festivala Metalcamp bo tako za festival poskrbel lastnik licence Metalcamp – Boštjan Doblekar. Namen lastnika znamke Metalcamp je bil od vedno sodelovanje s tolminsko občino, lastniki parcel, gostinci, hotelirji in prebivalci. Metalcamp ni imel nikoli konfliktov s tolminskimi lastniki zemljišč ali hotelirji. Nasprotno, z njimi bo sodeloval tudi v bodoče. Metalcamp nima nič proti novim festivalom, ki naj bi se dogajali v Tolminu, ni pa nam všeč, da se predstavljajo kot 'nadaljevanje Metalcampa', saj se le-ta ne poslavlja, še posebej ne pred tako veliko prelomnico, kot je 10. obletnica. Poudarjamo, da Metalcamp ne goji zamer in vsem posameznikom želi vse najboljše, vendar bi si želeli, da se vse neetično obnašanje nekaterih bivših sodelavcev festivala nemudoma prekine, saj jim sam festival ni nikoli naredil nič slabega. Danes je vsakemu prebivalcu tolminske regije jasno, koliko Metalcamp Tolminu vsako leto doprinese, in prepričani smo, da nas bodo domačini kot vsako leto podprli. Brez dvoma je Metalcamp ta, ki je mesto Tolmin in državo Slovenijo zasidral na svetovni zemljevid glasbenih festivalov. Za Metalcamp v Tolminu vedo od Kitajske do Amerike, od Avstralije do Kanade. Metalcamp in Tolmin sta edinstvena kombinacija, za katero ne bomo dovolili, da se jo uniči, posebej ne na 10. obletnico," sta v sporočilu za javnost zapisala Doblekar in Lipčeva.
Za komentar smo poprosili Fileša, ki nam je zatrdil, da je "Metalcamp ime na sodišču in da lastništvo ni določeno in nima lastnika licence". Zadevo smo preverili pri Uradu Republike Slovenije za intelektualno lastnino, kjer je bila vloga za prijavo znamke vložena 17. maja 2006, registrirana pa je od 18. januarja 2007 in velja do 17. maja 2016. Imetnik je Boštjan Doblekar iz Ljubljane. Za območje EU pa je Metalcamp registriran na ime Stefan Hattinger (Rock The Nation), oba imetnika pa naj ne bi bila v konfliktu. Fileš tudi trdi, da je poleg omenjenega Hattingerja lastnik znamke podjetje Mordor d.o.o., v katerem naj bi Doblekar imel le malenkostni delež, sam pa naj bi imel večinskega.
"Leta 2011 sem osebno jaz Roman Fileš dal ime Boštjanu Doblekarju. A dal sem le lastništvo imen, a ne njene pravice uporabe. Pravico uporabe sem dal podjetju Festivali & koncerti d.o.o. za obdobje 10 let, zato tukaj ni nič dvoumnega. Stvari se urejajo na občinski ravni tako kot z lastniki zemljišč. V Tolminu bo en festival in to je MetalDays," nam je razložil Fileš.
Lipčeva in Doblekar sta nam sporočila, da se nočeta spuščati v medijske vojne nekdanjim partnerjem. "Pred tem konfliktom smo bili vseeno deset let dobri prijatelji in midva mu na njegovi novi poti želiva vse najboljše. Še predobro se zavedava, kako težko je ustvariti novo znamko, hkrati pa si želiva, da bi svojo pozornost namenjal novemu projektu, ne pa uničevanju in škodoželjnosti do Metalcampa. Edini lastnik licence/znamke Metalcamp v Sloveniji je Boštjan Doblekar. Trenutno se pripravljamo na praznovanje 10. obletnice Metalcampa v Tolminu in so vsa nagajanja odveč. Metalcamp nikoli ni temeljil samo na enem posamezniku, temveč na celi ekipi ljudi, ki skrbi za profesionalno izvedbo vsako leto. Metalcamp kot intelektualna lastnina pa pripada posamezniku," je navedbe Fileša komentiral zgoraj omenjeni tandem.
Ana Lipec tako obljublja kup "težkokategornih" metal imen, s katerimi naj bi proslavili 10. obletnico Metalcampa, Fileš pa s partnerjem že vabi na MetalDays, ki ima na uradni spletni strani že termin, in sicer 22. do 28. julij 2013. Skratka, če bomo na koncu namesto enega dobili kar dva festivala, bodo v vsakem primeru na boljšem ljubitelji metal glasbe, ki bodo lahko izbirali, kateri festival bodo obiskali, najbolj zagrizeni pa zagotovo kar oba. Zgodba in zapleti, ki so vse prej kot preprosti, pa očitno še niso pri koncu. Upamo, da se bo vse skupaj razrešilo v dobro glasbe, njenih oboževalcev in tudi v imenu promocije Slovenije in Tolmina, ki je brez dvoma unikatno festivalsko mesto v svetovnem merilu.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.