Glasba

FOTO: Glasbeni raziskovalci človeških duš

Ljubljana, 11. 02. 2011 17.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
1

Ob vnovičnem obisku švicarske zasedbe The Young Gods je bilo mnogo njihovih oboževalcev prijetno presenečenih, saj je njihova glasba z novim albumom postala še bolj raznolika.

Kdor misli, da je zasedba The Young Gods po več kot 25 letih obstoja še vedno takšna kot na začetku, se je krepko zmotil. Čeprav jih je večina glasbene srenje in tudi občinstvo uvrščalo v "industrial", se sami s to etiketo ne strinjajo, saj jim je bližje "elektro rock". Vsaj tako trdi vokalist in kitarist Franz Treichler, ki je edini v bendu od vsega začetka.

Njihov zadnji album Everybody Knows je zrel izdelek, ki ga bodo znali ceniti pravi glasbeni sladokusci.
Njihov zadnji album Everybody Knows je zrel izdelek, ki ga bodo znali ceniti pravi glasbeni sladokusci. FOTO: Miro Majcen

Njihov zadnji izdelek Everybody Knows je kot enciklopedija njihovega dosedanjega ustvarjanja. In medtem ko so skupine, kot sta Ministry in Nine Inch Nails, ki sta bili gonilni sili ameriškega industriala, prenehale delovati, spet drugi sodobniki iz 80. in 90. pa se reciklirajo v nedogled, so The Young Gods preživeli zanimive transformacije. Od trdega elektro trušča, do izleta v ambientalne vode, na albumu Knock On Wood so poskusili, kako njihove pesmi zvenijo v akustični izvedbi in tako naprej.

Nova plošča, ki predstavlja večino nastopa na tokratni turneji, tako prepleta zmes akustičnega, elektro, vintage in avantgardnega pristopa. Živo nas je začaral bogat Treichlerjev glasovni razpon, njegova impresivna odrska prezenca ter njegova spontana koreografija, ko se s celotnim telesom predaja zvokovnim dražljajem.

Na klaviaturah in samplih "kraljuje" Al Comet.
Na klaviaturah in samplih "kraljuje" Al Comet. FOTO: Miro Majcen

In tako barvit kot je zadnji album, je bil tudi njihov nastop. Od kozmične zasanjanosti, do psihedelije rocka in popa, prek elektro ambientale. Za nameček so nekje na sredini koncerta začeli igrati starejše pesmi, med katerimi seveda ni manjkala Skinflowes. The Young Gods znajo ponuditi od plemenskega divjanja in vse do nežnih, z akustično kitaro izvedenih balad.

Arhitekti zvoka, kot jih nekateri imenujejo, le stežka razočarajo. Res je sicer, da je njihova muzika idealna za bolj klubske razmere, zato jih je težko ujeti na večjih odrih. Dvorana v Šiški je srednje velikosti, dejstvo pa je, da ni ravno pokala po šivih. Večina navzočih pa se je lahko prepričala, da je zasedba iskrena v vztrajnem glasbenem raziskovanju človeške duše. In kdor to glasbo začuti, se k njej vrača in vrača.

Vodja zasedbe je karizmatični pevec Franz Treichler.
Vodja zasedbe je karizmatični pevec Franz Treichler. FOTO: Miro Majcen

Sveži hrvaški kvartet Hemendex se je poimenoval kot "kolektiv delovnih lenuhov" in je prikazal svoje glasbeno spajanje analognih ter digitalnih sintetičnih zvokov in distorziranih kitar. Po slišanem gre za zelo poslušljivo zmes, podobno kot "new wave" v 80. letih, ki je podkrepljen z novimi tehnologijami.

Bend je že nastopal z večjimi imeni, kot so Ladytron, Atlas Sound in The Wedding Present. Poleg zvočne so naslikali tudi zanimive vizualne afekte, ki gredo dobro skupaj z njihovo glasbo. Njihova prva izdaja na 7-inčni vinilki nosi naslov Reset 1, v načrtu pa imajo že 10-inčno vinilko, ki so jo poimenovali Reset 2.

Več o The Young Gods pa kmalu v intervjuju z vodjo in vokalistom Franzem Treichlerjem!

Hemendex
Hemendex FOTO: Miro Majcen
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jssmurh
12. 02. 2011 19.08
pa saj to je pa kr fajn članek.pohvalno