Glasba

FOTO: Melvinsi ali napad rockovskih težkokategornikov

Ljubljana, 12. 10. 2011 15.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
David Bojanovič
Komentarji
1

Skupina Melvins je po skoraj treh desetletjih še vedno zvesta mešanju različnih glasbenih stilov od punka, metala do težke rock glasbe z občasno bizarnim smislom za humor in obilico eksperimentiranja. Zato jih je tudi nemogoče uvrstiti v kateri koli žanr.

O njihovi brezkompromisnosti in nepredvidljivosti priča statistika prodanih albumov. Njihov 19. album z naslovom The Bride Screamed Murder (2010) je bil prodan v vsega nekaj tisoč izvodih, medtem ko je njihov najbolj prodajan album Houdini (1993), v delni produkciji Kurt Cobaina, dosegel več kot 110.000 prodanih izvodov. Melvinsi so tudi sicer imeli velik vpliv na Nirvano in Soundgarden, čeprav so začeli preigravati že uveljavljene skladbe avtorjev: Cream, Jimi Hendrix oziroma je pozneje začasno za svoj žanr izbrala hardcore. Vpliv njihove glasbe na glasbeno ustvarjanje Nirvane jim je večkrat priznal tudi Cobain.

Melvins v Cvetličarni - 11
Melvins v Cvetličarni - 11 FOTO: Drago Čigon

Najbolj prepoznaven član skupine je zagotovo Buzz Osborne, bolj znan kot King Buzzo, tudi zaradi obilice postranskih glasbenih projektov, ki skupaj z Dale Croverjem tvori jedro skupine. Dale se je skupini pridružil pozneje, ko je nadomestil bobnarja Mika Dillarda, ki je skupino zapustil kmalu po ustanovitvi, čeprav se je pozneje vračal kot gost na posameznih večjih koncertih. Začeli so kot trio, pozneje pa k sodelovanju povabili še drugega bobnarja, kar je zagotovo svojevrstna posebnost, ki jo opazijo predvsem mlajši poslušalci, navajeni klasičnih formacij.

Melvinsi pri nas niso gostovali prvič. V dobro obiskani, vendar ne nabito polni Cvetličarni, kar je dobrodošlo predvsem za nastopajoče in njihovo prebijanje na oder, so Melvinsi pričarali odlično vzdušje. Dobro uro in pol dolg koncert, z rahlo zamudo, brez predskupine, brez premorov med skladbami in brez besedičenja je bil razdeljen na več med seboj povezanih sklopov. V prvem delu koncerta velja omeniti novejšo skladbo The Water Glass, ki je nekakšna zmes med koračnico, poznano iz vojaških filmov ameriške produkcije in heavy metalom. Nadaljevali so z Evil New War God, prav tako z albuma The Bride Screamed Murder, sledila je skladba Amazon z albuma The Maggot in Talking Horse z albuma A Senile Animal. Občinstvo ni dobilo priložnosti za oddih ali aplavz, tisti manj odporni na težko in glasno glasbo so že pred zaključkom koncerta potrebovali odmor zunaj dvorane.

Melvinsi so postregli s pravo mešanico starejših in novejših skladb. Materiala imajo dovolj. Jedro koncerta so sestavljale skladbe Lizzy, Kicking Machine, Queen, Billy Fish, Up The Dumper, Electric Flower, At The Stake, It's Shoved in Copache. V zadnjem delu koncerta so sledile še Spread Eagle Beagle z albuma Houdini, A History Of Bad Men, starejša skladba iz leta 1991 Ligature in prav za na konec The Bit. Na oder se niso vrnili, a kdo bi jim zameril, to so Melvinsi z vsem, kar sodi zraven ...

Melvins v Cvetličarni - 3
Melvins v Cvetličarni - 3 FOTO: Drago Čigon
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dudno
12. 10. 2011 18.11
zakaj vi ne objavlate komentarjev?