68-letni Roger Daltrey je v tržaški dvorani Politeama Rosetti nastopil v okviru letošnje turneje, na kateri se predstavlja s celotnim programom oz. skladbami iz legendarne rock opere Tommy, po kateri je režiser Ken Russell leta 1975 posnel tudi kultni film. V njem se poleg The Who med drugim pojavijo tudi Elton John, Tina Turner, Eric Clapton, Jack Nicholson in drugi.
Daltrey je v Trst zvabil tudi nekaj deset Slovencev, med fotografi pa je bilo pravzaprav več naših kot pa italijanskih. Pogled na zanimivo arhaični avditorij s kičastim pridihom je sicer dajal sliko napol praznega prostora, k čemur so svoje zagotovo pridale tudi dokaj zasoljene cene vstopnic, ki so bile tudi po sto evrov in več.
Prvi del šova je bil sestavljen iz celotnega repertoarja muzikala Tommy, v ozadju pa smo lahko spremljali videoprojekcijo, ki je po svoje spominjala na The Wall prav tako legendarnih Pink Floydov. No, spektakel The Wall, ki ga je na zadnji turneji predstavil Roger Waters, pa sicer po razsežnosti, razkošnosti in tehnično-izvedbeni plati težko postavimo ob bok čemur koli drugemu, saj je poglavje zase. Občinstvo je tako prvi del spremljalo z nekoliko manj navdušenja, ki pa se je stopnjevalo predvsem po zaslugi uspešnic, kot sta Acid Queen in Pinball Wizard.
Četudi sedeči koncert pa se je že proti koncu prvega dela oz. zadnjih dveh pesmi iz sklopa Tommy razživel v pravi rockovski jam session. Daltrey je sicer že med prvim delom začel živahno vrteti mikrofon na dolgem kablu, po čemer je znan že dolgo časa. Čeprav njegove vragolije in naval rockovske vznesenosti morda malce brzdajo njegova leta, se da brez težav začutiti njegov nemirni duh in pristno rockersko srce.
Človek, ki za razliko od mnogih rockerjev nikoli ni zapadel v brezno drog ali alkohola, je kot nekakšen veteranski ribič (ribarjenje je njegov priljubljeni hobi) po odru vihtel mikrofon, izvajal letom primerne akrobacije in seveda požel valove navdušenja, kakršne pritičejo nastopu legende rocka. Pesmi, kot so I can see for miles, The kids are alright in My generation (tokrat v blues izvedbi), pa so zadele žebljico na glavico. Postregel je tudi z največjim solo hitom kariere Without your love, ki je ganljiva balada, v kateri se zahvaljuje oboževalcem, svoje pa prida tudi čustvena izvedba.
Daltrey, ki ga spremlja izvrstni kitarist Simon Townshend, brat Petea (kitarista The Who), je koncert zaključil z ukulelejem in se med izvajanjem pesmi simpatično "izgubil", ker je pozabil besedilo. Zgodi se tudi največjim. A skoraj sedemdesetletniku ne gre zameriti. Njegova zapuščina je neverjetno bogata, tako v glasbenem smislu kot na filmu in televiziji. Njegov glas, čeprav je imel konec leta 2010 operacijo na glasilkah, ko so mu uspešno odstranili predrakavo tvorbo, je brez dvoma eden najbolj prepoznavnih in najboljših, kar jih je ponudil rock zadnjega pol stoletja. "Upam, da umrem, preden se postaram," pravi Daltrey v My generation. Postaral se zadnjih dvajset let ni kaj bistveno. Njegov glas pa nas bo spremljal še naprej. In tudi ko bo Daltrey odšel s tega sveta, se lahko brez slabe vesti usede na nebeški rock prestol in se pridruži Hendrixu, Lennonu, Morrisonu, Joplinovi in drugim. Do takrat pa smo mu lahko samo hvaležni, da še vedno miga, da ga pokoj ne zanima in da mladim generacijam kaže rock plamenico v časih, ko se klasični rock instrumenti umikajo elektronskim.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.