Virtuoz na klasični kitari 62-letni Paco de Lucia je 8. februarja v Splitu začel s svetovno turnejo, pri nas pa je gostoval v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma. Poleg mojstra kitare so bili na odru še en kitarist, basist, tolkalec, klaviaturist (in orgličar), trije ploskači (med njimi dva pevca ter en plesalec).
“Flamenka se učiš s pomočjo ljudi, ki jih videvaš, s katerimi igraš, učiš se ga s pomočjo družine, zabav. Flamenko je način življenja brez discipline. Preprosto živiš in se učiš iz glasbe same,“ je nekoč dejal de Lucia, ki je svoj prvi album posnel pri 18. letih.
Njegovo energično igranje in strast, ki jo je bilo moč začutiti izpod njegovih prstov oz. strun, je bilo zelo neposredno. De Lucia je genialen kitarist, ki skuša na vsakem nastopu nadkriliti samega sebe in to deliti s svojo publiko. Kar je bilo zelo očitno tudi na tokratnem, skoraj dveurnem nastopu.
Izvrstna ritem sekcija, dve kitari, za povrh pa še tipično špansko petje, podprto s ploskanjem, se je zlivalo v mogočno zvočno sliko. Podobno navdušujoče se je odzvalo tudi občinstvo, ki je vsako pesem, nekatere so bile dolge po deset minut in več, nagradilo z glasnim in dolgim aplavzom. Piko na i je pridal plesalec flamenka, ki je koncert popeljal do strastnega vrhunca.
De Lucia je od leta 1981 s kitaristoma Alom di Meolo in Johnom McLaughlinom v triu posnel tri pošče, sredi devetdesetih pa se marsikdo najbrž spomni, da je skupaj z Bryanom Adamsom posnel uspešnico Have You Ever Really Loved A Woman, ki je bila uporabljena v filmu Don Juan DeMarco z Johnnyjem Deppom v naslovni vlogi. Njegov novi, še neimenovani album, naj bi izšel v letošnjem letu.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.