106 harmonikarjev je v Adlešiče s svojimi frajtonaricami prispelo iz vseh koncev Slovenije, seveda pa jih je bilo največ iz Bele krajine in Dolenjske. Na prireditvenem prostoru v velikem šotoru so skupaj ubrano zaigrali skladbe Na golici, V dolini tihi in Kaj mi nuca planinca, nato pa so svoje mehe raztegnili še v družbi s priznanimi glasbeniki Vladom Matkovičem, Matijo Slakom in Tonijem Verderberjem.
Prireditve sta se udeležila tudi priznana avtorica besedil Fanika Požek in direktor festivala Panonika harmonika Tomaž Zorko. Najstarejši glasbenik na srečanju je bil 81-letni Jože Mravinec, najmlajši pa 5-letni Jan Matotek.
Izdelovanje harmonik in igranje nanje je pojav, ki je razmeroma mlad, vendar se je od druge polovice 19. stoletja razvil v pravo ustvarjalno gibanje in rokodelsko dejavnost. Prvo harmoniko je leta 1821 konstruiral Nemec Buschmann in jo imenoval ročna eolina. V naslednjem stoletju so jo številni glasbeniki izpopolnili in izboljšali. Kmalu je postala priljubljeno mornarsko in ljudsko glasbilo.
Po drugi svetovni vojni je igranje na harmoniko dobilo popolnoma nove razsežnosti. Uveljavilo se je na področju množične kulture, ki ga imenujemo narodno zabavna glasba. Najbolj priljubljen tip harmonike je diatonična harmonika, po domače frajtonarica.
Harmonika omogoča veliko različnih načinov igranja, iz nje lahko izvabimo številne različne odtenke glasnosti in zvokov. Najdemo jo povsod, od džeza, rocka, ljudske glasbe, klasike ...
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.