Glasba

Hrvatje prav tako izbrali balado

Zagreb, 06. 03. 2005 00.00 |

Zmagovalec letošnje Dore, hrvaškega izbora za evrovizijsko pesem, je Boris Novković s pesmijo Vukovi umiru sami.

Na letošnji Evrovizij, ki bo od 19. do 21.maja potekala v Kijevu, bo Hrvaško zastopal Boris Novković FOTO: Reuters

Sosednjo državo Hrvaško bo na izboru pesmi Evrovizije v Kijevu zastopal Boris Novković s pesmijo Vukovi umiru sami (Volkovi umirajo sami). Zmagovalca so gledalci in poslušalci hrvaške radiotelevizije v soboto zvečer izbrali s telefonskim glasovanjem in SMS sporočili med 14 pesmimi, ki so se po dveh polfinalnih večerih uvrstile v finale.

Tudi na hrvaškem izboru evrovizijske popevke je glasovanje v finalnem večeru potekalo v dveh krogih. V prvem so odločali o treh skladbah, ki so se uvrstile v t. i. superfinale: polovico glasov so prispevali gledalci in poslušalci oddaje, polovico pa strokovna žirija.

V velikem finalu, v katerega sta se poleg zmagovalca uvrstili še pevka Danijela s pesmijo Za tebe rođena in zasedba Magazin s pesmijo Nazaret, pa so odločali le glasovi gledalcev in poslušalcev. Z 42.815 glasovi je prepričljivo zmagal Novković. Na drugo mesto se je uvrstila zasedba Magazin, ki je prejela 18.141 glasov, tretje mesto pa je v superfinalu osvojila tudi v Sloveniji priljubljena Danijela, ki je prejela 8.424 glasov.

Novković je po zmagi priznal, da si je zmage zelo želel, saj je na Dori sodeloval že petič in doslej vedno ostal poražen. Dodal je še, da je celo kolebal, ali sploh iti na Doro, saj mu je bilo že nekako dovolj vsega, vendar pa ga je tudi njegov oče, priznani skladatelj, prepričal, da ima dobro pesem in naj verjame vanjo. Pevec je prepričal z balado, ki gre hitro v uho, na odru pa so ga spremljale še tri vokalistke, dudar in tolkalec. Tekst za pesem Vukovi umiru sami je Novković napisal sam, glasbo je napisal Franjo Valentić, aranžma pa je njuno skupno delo.

Zapleti tudi na Dori

Tudi pri naših sosedih ni šlo brez glasovalnih zapletov. Nepravilnosti so se pojavile pri glasovanju na polfinalu Dore prejšnji teden, ko sta v nadaljevanje glasbenega tekmovanja prišla napačna izvajalca. Polfinaliste naj bi določile skupaj seštete točke gledalcev hrvaške nacionalne televizije in sedemčlanske strokovne žirije, ki se je o polfinalistih dogovarjala kar pet ur. Po mnenju žirije bi morala izpasti Neno Belan in Ricard Luque, vendar pa so organizatorji naslednji dan na novinarski konferenci objavili, da sta iz nadaljnega tekmovanja izpadli skupini Songkillers in ET, s čimer se člani žirije niso strinjali. Na koncu se je izkazalo, da se med finaliste ni uvrstil nihče od štirih "spornih" izvajalcev.