ZAČETKI
ZLATA OSEMDESETA
Novo desetletje so fantje začeli zelo obetavno. 14. marca 1980 so izdali prvenec z naslovom On through the night. Plošča je bila posneta v studiu nekdanjega Beatla (in vzornika skupine) Ringa Starra. Izidu albuma je sledila turneja po Angliji, kjer so se predstavili širši publiki. Nato pa so začeli z serijo koncertov po ZDA, kjer so vsi navdušeno sprejeli mladeniče iz Sheffielda. Vendar pa so se v domovini pojavile prve težave. Njihovi 'zvesti' oboževalci, ki jih je podpihovalo tudi nekaj radijskih postaj nenaklonjenih skupini, so fante obtožili, da so se prodali Američanom. Na festivalu v Readingu jih je nekaj 'oboževalcev' dobesedno zasulo z odpadki. Joe je v najbolj občutljiv predel moškega telesa 'fasal' dobro odmerjeno pločevinko piva. Vendar skupine tudi tak
PIROMANI
Med snemanjem novega albuma je skupina odslovila kitarista Peta Willisa. V studio je namreč Pete prihajal tako pijan, da ni vedel zase, še manj pa, kaj sploh igra. Sredi poletja 1982 so ga fantje vrgli iz skupine. Zamenjal ga je Phil Collen, izvrstni kitarist, rojen v Londonu, ki se je v skupino vklopil kot bi bil v njej že celo večnost. Leppardi so z njim pridobili odličnega kitarista, avtorja in tudi pevca spremljevalnih vokalov – to je za njih zelo pomembno, saj se večina njihovih pesmi snuje na domiselnih in udarnih kitarskih rifih ter spevnih večglasnih refrenih, ki so z leti postali njihov zaščitni znak. Pyromania je izšla februarja 1983 in je že ob izidu presegla vsa pričakovanja. Album je prodan v nakladi več kot 10 milijonov izvodov, kar je bil za rock skupino kova Def Leppard takrat ogromen uspeh. Albumu je seveda sledila svetovna turneja na kateri so dokazali, da ne znajo delati le dobrih albumov, ampak tudi odlične koncerte.
LETA TRAGEDIJ ...
Takrat je avtomobilsko nesrečo doživel tudi producent Mutt Lange, na srečo pa jo je odnesel le z zlomljeno roko.
… LETA USPEHOV ...
Končno je 3. avgusta 1987 izšel najbolj pričakovan album osemdesetih let. Naslov Hysteria je glede na vse zgode in predvsem nezgode, več kot upravičen. Uspešnice, kot so Animal, Women, Love Bites, Armageddon It, Hysteria in Pour Some Sugar On Me, pozna vsak zvesti fen skupine in tudi vsak malo bolj razgledan ljubitelj dobre rock glasbe. S promocijsko svetovno turnejo, na kateri so prvi predstavili koncept "in the round" in prebrisano strategijo izdaj singlov ter z majhno pomočjo striptiz klubov po Ameriki, je skupina do danes prodala že več kot 20 milijonov omenjenega albuma, kar je v rock glasbi še vedno ena največjih naklad vseh časov.
Alkoholizem Steva Clarka je bila najbolj varovana skrivnost v rock glasbi tistih let. Že na zadnji svetovni turneji se je dogajalo, da je Steve prihajal na oder popolnoma pijan, vendar pa je bil efekt nasproten, kot bi ljudje pričakovali. Steve se je na odru zelo razživel, vendar pa je po koncertih zaradi različnih stvari, tudi zelo hitro padal v depresijo. V drugi polovici leta 1990 so se ostali člani skupine odločili, da mu ponudijo še zadnjo možnost, da se odvadi alkohola. Pol leta, da pride k sebi, da premaga svojo odvisnost. Na žalost Steve ni preživel tega pol leta, umrl je 8. januarja 1991. V poročilu mrliškega oglednika je naveden uraden vzrok za smrt Steva Maynarda Clarka: "mešanica prevelike količine z receptom predpisanih zdravil proti depresiji in alkohola".
"Steva zelo pogrešamo, bil nam je kot brat, skupina pa bo nadaljevala z delom, saj bi tako želel tudi Steve," je po smrti prijatelja dejal Joe Elliott.
DEVETDESETA
30. marca 1992 je izšel nov album, prvi v novem desetletju – Adrenalize. Album so fantje zopet prodali v zavidljivi 7-milijonski nakladi, vendar je grunge, ki je v začetku devetdesetih priplaval na površje, naredil svoje. 'Preproducirani' Adrenalize se ni mogel meriti z bolj naravnim in bolj temačno-depresivnim zvokom, ki ga je prinašala grunge glasba. Naenkrat je ves blišč in pozitivna energija, ki sta bila tako značilna za Def Leppard in podobne skupine, pa tudi za osemdeseta leta, izginil v depresiji
VAULT IN SLANG
Sredi devetdesetih let je založba prepričala skupino, ki je bila ravno sredi snemanja novega albuma, da je čas za izdajo kolekcije največjih hitov, ki je oktobra 1995 izšla pod imenom Vault. Na kompilaciji so največje uspešnice, ki jih je skupina nanizala v petnajstih letih, pa tudi ena nova skladba z naslovom When
Love & Hate Collide, ki se zopet uvrsti na vrh angleških lestvic. Skupina se odloči, da bo kompilacijo promovirala na prav poseben način. 23. oktobra 1995 so odigrali tri akustične koncerte na treh kontinentih, in to v pičlih 24 urah. Začneli so v Maroku, sledil je London, končali pa so v Vancouvru. Ta dosežek je zapisan tudi v Guinnessovi knjigi rekordov (Def Leppard).
Ko je 13. maja 1996 izšel Slang, je bilo veliko oboževalcev razočaranih. Album se je zelo razlikoval od prejšnjih izdelkov. Pod vplivom novih smernic v rock glasbi so fantje naredili drugačno, na trenutke precej temačno glasbo, ki pa njihovim privržencem, ki so pričakovali klon plošče Adrenalize, ni ugajala. Tudi naklada je bila temu primerna – nizka, 'samo' dva milijona prodanih plošč.
Euphoria
Ko je aprila 1999 izšla Euphoria, je bilo ogromno ljubiteljev "Leppard zvoka" navdušenih. Fantje so se vrnili in vsi so bili prepričani, da je to tudi vrnitev na pota stare slave. Na žalost pa se trendi v glasbeni industriji spreminjajo, na žalost spet v negativno smer. Lepparde mediji označujejo kot "hair band" in ostanek iz osemdesetih let, ki bi jih velika večina najraje pozabila. Zlata osemdeseta so bila polna dobre, kvalitetne glasbe, ki je v današnjih časih nikjer ni več. Na sceni pa so prisotni "one hit wonder" izvajalci, katerih kvaliteta je, milo rečeno, močno dvomljiva!
2001
V tem letu se okoli benda ni dogajalo nič pretresljivega, televizijska glasbena postaja VH1 je posnela in predvajala biografski film o skupini z naslovom Hysteria - The Def
X ...
… označuje deseti album Def Leppardov, ki je izšel julija 2002. Na plošči je prvič, odkar skupina deluje, sodelovalo več producentov.
predvsem ljudi, ki skrbijo za promocijo skupine. S skupino, ki je založbi prinesla ogromno milijonov, se ne ravna tako. Tudi uspešno ignoriranje medijev gre vsem Leppardovim oboževalcem pošteno na živce! Radijske in televizijske postaje Lepparde enostavno ignorirajo. Konec leta 2003 so fantje v Rusiji zaključili uspešno svetovno turnejo, januarja 2004 pa so se zopet odpravili v studio.
Leto zaznamuje predvsem mirovanje skupine, marca pa Joe in Sav nastopita na dobrodelnem koncertu v Sheffieldu, imenovanem Sencirely Sheffield. Najbolj aktiven član zasedbe je bil Vivian, ki čez pomlad in poletje nastopal tudi s skupinama Clock in Riverdogs. Jesen zbudi vse fene, ko fantje izdajo Best Of kompilacijo, ki pa je pravzaprav uspešni Vault, z dodatkom dveh skladb – Long Long Way To Go in priredbo Kinksov Waterloo Sunset. Seveda to ni bilo to, kar bi oboževalci radi videli, ampak za tolažbo je bila izdana tudi dvojna verzija kompilacije v omejeni nakladi. Zanimivo je bilo tudi to, da je omenjeni Best Of izšel povsod, razen v ZDA. Novembra pa smo bili priča nastopu celotnega benda na nemški TV ZDF, kjer so se predstavili s Two Steps Behind v oddaji 40 years of love songs.
2005
Spomladi v ZDA je izšla ameriška Best Of kompilacijska verzija imenovana Rock Of Ages - The Definitive Collection. Ameriški oboževalci so bili na nogah, kajti junija se je začela velika turneja z Bryanom Adamsom na baseball stadionih. Evropa, domača Velika Britanija in ostali svet so bili v sklopu svetovne turneje tudi tokrat pozabljeni!
Končno je izšla tudi DVD Hysteria – The Def Leppard Story. V tem letu se je skupina trazšla z dolgoletnim managementom.
2006
Po dolgem čakanju, ki so ga feni pri tem bendu že navajeni, je meseca maja končno izšel novi album z naslovom YEAH!. To pa ni bil album avtorskega značaja, ampak so bile na njem le priredbe. Končno se je skupina posveti trgu, ki so ga vse preveč zanemarjali – Evropi. Svetovno turnejo so pričeli z nastopom na festivalu Gods Of Metal v Milanu. Sledili sp še nastopi na festivalih v Nemčiji, Švedski, Veliki Britaniji in Nizozemski, konec junija pa so se začeli ameriško turnejo z legendarnimi Journey. V mesecu maju so kot glasbene ikone prejeli nagrado VH1 Rock Honours, oktobra pa je v prodajalne priromala Deluxe izdaja bestselerja Hysteria.
2007
Sledilo je še eno leto brez albuma, zato pa so fantje več nastopali. Tokrat so se za ameriško turnejo spajdašili s kar dvema legendama ameriške rock scene, Styx in Foreigner. Na srečo pa so med turnejo v mobilnem studiu snemali tudi novi album.
2008
Po najdaljšem glasbenem premoru v zgodovini benda je aprila končno izšel novi album Songs from the Sparkle lounge. Album je imenovan po mobilnem studiu, v katerem je bil posnet. Prvi single je bil Nine Lives, v katerem je gostoval country zvezdnik in velik ljubitelj skupine Tim McGraw. Sledilo je gostovanje v TV oddaji Crossroads z mlado country zvezdo Taylor Swift. Turnejo so fantje tudi tokrat začeli v Severni Ameriki, nadaljevali v Veliki Britaniji, Evropi (z Whitesnake) in po več kot petnajstih letih tudi v Avstraliji.
Poletje fantje so pričeli z mega koncertom v O2 areni v Dublinu (z Journey, Whitesnake in Tesla) in triumfalnim nastopom na Download festivalu v Veliki Britaniji. Ob pričetku turneje sta se na policah trgovin pojavili še dve Deluxe izdaji. Tokrat sta to albuma Pyromania in Adrenalize. Na drugem disku Pyromanie je celoten koncert iz leta 1983, ki je bil posnet v dvorani Forum v Los Angelesu. Turneja se je zatem zopet selila na drugo stran Atlantika, kjer so jo tudi zaključijo konec novembra v Teksasu.
2010
Letošnje leto je za Def Leppard leto počitka. Skupina ne načrtuje nobenih turnej, najnovejše novice iz štaba pa so, da za letos načrtujejo izdajo materiala v živo. Skrajni čas. Nov album pa naj bi izšel v letu 2011.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.