Glasba

V Maribor prispel legendarni irski glasbenik Bob Geldof

Maribor, 26. 06. 2017 16.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Letošnji mariborski Festival Lent bo enega od vrhuncev doživel s koncertom legendarnega irskega glasbenika Boba Geldofa. Verjetno eden politično najbolj vplivnih glasbenikov v zgodovini glasbe, ki je znan tudi po svojih dobrodelnih projektih, je že prispel v Maribor.

Njegove Live Aid koncerte je s pomočjo prenosov BBC videlo več kot poldrugo milijardo ljudi, s čimer so zbrali več kot 140 milijonov evrov pomoči.
Njegove Live Aid koncerte je s pomočjo prenosov BBC videlo več kot poldrugo milijardo ljudi, s čimer so zbrali več kot 140 milijonov evrov pomoči. FOTO: Miro Majcen
Irski pevec Bob Geldof, ki je politično eden najvplivnejših glasbenikov, bo nastopil na mariborskem Festivalu Lent. Še pred samim nastopom pa je odgovarjal tudi na vprašanja novinarjev: "Opravljam čudovito delo in imam zato priložnost spoznavati nove dele sveta. Če le imam čas, se v primerih, ko grem v kakšen nov kraj, tja odpravim dan ali dva prej. Prihajam iz majhne Irske, ki je nekakšna zadnja postaja Evrope, in že kot otrok sem si želel oditi in spoznati svet," je na vprašanje, zakaj je v Mariboru že dva dni pred svojim koncertom, odgovoril Geldof.

Ob koncertu pa se te dni namerava z najetim avtomobilom popeljati po slovenskem podeželju, se ustaviti v kakšni od vasic in se po možnosti tudi kje izgubiti. "Kljub dežju sem si v nedeljo privoščil kratek sprehod na kavico, odlična je bila tudi tortica," je dejal prvi glasbenik, ki se je znašel na spisku za Nobelovo nagrado, britanska kraljica pa mu je že leta 1986 podelila viteški naziv, zaradi česar se ga odtlej drži vzdevek "Sir Bob".

Jutri pa na vas čaka še obširnejši intervju s tem zanimivim glasbenikom.

Čeprav je danes sam hudomušno dejal, da želi biti najbolj znan kot "genialni glasbenik", je dejstvo, da je po svetu najbolj znan kot aktivist in organizator humanitarnih dogodkov, med katerimi je bil najbolj prepoznaven Band Aid, ki je za pomoč lačnim v Etiopiji posnel skladbo Do They Know It's Christmas Time, enega najbolje prodajanih singlov vseh časov.

Geldof je s svojo resno glasbeno kariero začel v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je postal pevec s pankovskim gibanjem povezane zasedbe Boomtown Rats.
Geldof je s svojo resno glasbeno kariero začel v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je postal pevec s pankovskim gibanjem povezane zasedbe Boomtown Rats. FOTO: Miro Majcen

Na vprašanje, zakaj te njegove aktivnosti, je dejal, da zato, ker je s tem mogoče spreminjati stvari in pokazati, da posameznik ni nemočen v primeru kakršnekoli tragedije ali pomanjkanja pravičnosti. To se je naučil s pomočjo rock'n'rolla ter po zaslugi otroštva, ko je hitro ostal brez matere in si ni želel končati na dnu.

Njegove Live Aid koncerte je s pomočjo prenosov BBC videlo več kot poldrugo milijardo ljudi, s čimer so zbrali več kot 140 milijonov evrov pomoči. Leta 2005 je z naslednikom "superfestivala" na desetih lokacijah hkrati pritiskal na voditelje držav G8 in osveščal svet o težavah sodobne Afrike. Istega leta je prejel nagrado za življenjsko delo Brit Award, še vedno pa z Bonom Voxom sodeluje v neprofitni organizaciji One Campaign in je aktiven v organizaciji Africa Progress Panel, ki jo je ustanovil Kofi Annan.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Glasba sama po sebi ne more spreminjati sveta. Za to je potrebno nekaj družbenega in kolektivnega aktivizma. Mi je pa prepoznavnost gotovo dala več možnosti, da na pomembne stvari opozarjam preko medijev," je dejal Geldof, ki meni, da je obdobje rock'n'rolla v smislu sporočilnosti za nami, saj so to vlogo prevzeli družabni mediji, ki pa dajejo lažno sliko povezanosti.

Geldof je s svojo resno glasbeno kariero začel v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je postal pevec s pankovskim gibanjem povezane zasedbe Boomtown Rats. Ena najbolj znanih skladb iz tistega obdobja je pesem I Don't Like Mondays, s katero je neizbrisno zaznamoval vse ponedeljke tega sveta in je bila njegov odziv na srednješolski masaker v San Diegu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

šlogar
27. 06. 2017 08.30
+6
Najbolj trapasta izjava, da smo bili , ko je bil on pri nas, pod tako diktaturo kot je danes S. Koreja. Da bruhaš. Kapo sicer dol, kar je probal narediti za Afriko ( ki je mimogrede luknja brez dna) ampak v tistih nekaj dneh je videl kakšni reveži pod peto diktata smo bili? HALO. In danes bo šel po nekaj vaseh in bo videl, kako krasno nam je danes pod današnjo " diktaturo" Da crkneš.
dugi159
26. 06. 2017 21.42
-2
Jasno da je prisel , saj gosi v mesta kjer je potrebna pomoc
animalboy
26. 06. 2017 20.12
-12
DeBill
26. 06. 2017 20.06
pa bela nit je heroin ali kako že?
DeBill
26. 06. 2017 20.04
+14
eden večjih bleferjev
draghci
26. 06. 2017 20.00
+5
Še en tipo v stilu Bobota, Lady gaga in pdb. Vse tole je fejk humanitarnost.
luzarf@arcor.de
26. 06. 2017 21.00
-3
ce noces poslusati nerabis! poslusaj pa kravjo glasbo! hojla dri hojla dra. super! ha ha
supergigi
26. 06. 2017 18.45
+7
Kapo dol legendi. To je čisto druga muzika, kot to novodobno sra-nje.
valjhunsinkajtimara
26. 06. 2017 17.58
+2
Za tiste, ki ne veste kdo je to:, to je človek, ki je Evropo in severno Ameriko prepričal,da se bodo težave v Afriki uredile, če boš vanjo metal denar, hrano in prostovoljce, ki bi gradili šole ter ambulante... Človek, ki he Afriko zasvojil s humanitarno pomočjo in jo tako naredil razvajeno, da ljudje tam samo čakajo, kdaj jim bomo mi kaj poslali.
bakiras
26. 06. 2017 19.53
-6
DeBill
26. 06. 2017 20.05
+10
ne, zaradi takih kot si ti, bakiras, ki enostavno ne razumeš, da je treba lačnega naučiti ribe loviti ne čakati, kdaj pride ladja, ki jih pripelje, vmes pa pol vasi pomre
Mil?007
26. 06. 2017 17.41
+10
Zanimivo, da sami Irci tega Geldofa pa Bonota ne prebavljajo glih najboljše.
DeBill
26. 06. 2017 20.05
+5