"S Partibrejkers se poznamo 25 let. Dobra zgodba rokenrola. Njihova glasba je statement, proti vsakodnevni norosti se borijo s svojo glasbo, ki sicer ni politična, je pa zelo socialno orientirana. Kar je pri njih tudi bistvo. Imajo srce in dušo in zato so to, kar so – Partibrejkers," je povedal Tomi Matič, poznan tudi po skupini Res Nullius, njihov dolgoletni prijatelj in tudi organizator koncertov Partibrejkersov Sloveniji.
Čeprav se je zgodba Partibrejkers začela leta 1982, ko so nastopili kot predskupina The Fifties in je bil Johhny Štulić (Azra) nad njimi tako navdušen, da se je hotel ponuditi za producenta, nam je Zoran Kostić – Cane zaupal, da je v Sloveniji nastopil že leta 1981.
"Od 1981 nastopamo v Sloveniji, ni kraja, kjer nismo nastopali. Želel bi, da nas ljudje iz Slovenije bolj pogosto pokličejo, da igramo in ne da nas predstavljajo kot muzejsko vrednost. Še naprej smo živi, imamo novo ploščo Sirotinjsko carstvo, bolj ali manj živi. Našo prvo ploščo imajo mnogi za temeljni kamen rokenrol glasbe, za sledeče generacije, saj nismo bili del novega vala kot so bili Električni orgazam in Šarlo Akrobata. 4. oktrobra 1981 sem pred slednjimi nastopil v Šentvidu, to je bil njihov zadnji koncert," nam je povedal vedno pronicljivi in ironije polni pevec, ki ima očitno tudi zelo dober spomin.
Čeprav so uradno 30. obletnico praznovali leta 2012 v Dvorani Sportova v Beogradu, so letos prišli k nam praznovat in oboževalce razveseliti ob 30. obletnici izida plošče Partibrejkers I. Posluša jih staro in mlado, sicer pa ima Cane o spominih in oboževalcih prav tako zanimivo mnenje. "Sam nimam kakšnih hudih spominov, važno je, da se spominjajo ljudje. Ne zbujam se zjutraj kot pevec Partibrejkersov, meni je ta lik preveč dolgočasen. Sem razosebljena oseba. Na koncerte prihajajo mladi in mlade mamice z otroki in stojijo poleg zvočnikov. Pa mi je malce neugodno, da ne bi oglušeli, ker bi potem rekli, da temu in temu ni uspelo v življenju, ker je oglušel na koncertu Partibrejkers. To je zame težava. Sicer pa je velik razpon, ko gre za naše občinstvo, kajti to ni samo muzej voščenih lutk, temveč tudi mlado cvetje," razmišlja Cane.
Sicer pa so se časi v skoraj 35 letih zagotovo spremenili, po drugi strani pa Cane priznava, da cilji ostajajo enaki, sam pa v sodobnem svetu ostaja tujec. "Nič se ni spremenilo, dejstvo pa je, da je vse, proti čemur smo se borili, na koncu zmagalo. Obstajajo ljudje, glave, ki razmišljajo po svoje, ljubezen do svobode, do druženja, do življenja. V tem svetu, ki je površen, materialen in povsem brezvezen, sem tujec. Cilji ostajajo enaki – ljubezen, svoboda, identiteta. Ljudje so zgolj tisto, kar jim sevirajo mediji ali praznoglavci iz marketinških agencij. Mi pa smo izven časa," je filozofsko zaključil frontman.
Kostić, ki je lani poleti dočakal abrahama, je tako s svojo druščino v izvrstni formi, kar so fantje dokazali tudi z dobro obiskanim koncertom v Cvetličarni. Predskupina so bili puljski bend Messerschmitt, ki je pred četrt stoletja izdal legendarno ploščo Foxxin. Utrinki z dvojnega koncerta v fotogalerijah, videu in prispevku!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.