Prinašalci (Akademska folklorna skupina France Marolt)
Cankarjev dom, Linhartova dvorana, sobota, 17. maja 2014, ob 19.30
PONOVITEV: Kulturni dom Črnuče, nedelja, 18. maja 2014, ob 18.00
- Največja in ena najstarejših folklornih skupin v Sloveniji
- Na odru Cankarjevega doma se bo zvrstilo več kot 60 plesalk, plesalcev, pevcev in glasbenikov
- Maroltovci bodo prikazali slovenski javnosti povsem nov, še neznan program z 10 novimi odrskimi postavitvami in novimi kostumi. Navdih so poiskali v stopinjah obrednih obhodov kolednikov na slovenskem.
O predstavi
V plesni predstavi Prinašalci Akademska folklorna skupina France Marolt išče navdih v stopinjah obrednih obhodov kolednikov. Skozi bogastvo plesa, petja in kostumografije bodo prikazani posamezni rituali, ki so pomembneje zaznamovali časovne cikluse in prostorske predstave ljudi iz preteklosti.
V predstavi se prepletata dve vzporedni zgodbi. Prva je prežeta z rekonstrukcijami srednjeveških melodij, ki so se v nekoliko spremenjeni obliki ohranile v ljudskih pesmih. Z njihovo povsem sodobno zvočno interpretacijo in kontekstualizacijo bosta prikazana namen obrednih obhodov in tridelna sestava kolednic.
Drugi del rdeče niti koncerta prikazuje posamezne stilizirane podobe koledništva, med katerimi bodo nekatere rekonstruirane prvič doslej, pri čemer avtor zasleduje zakonitosti povsem sodobne odrske interpretacije ter ubira pot prikazovanja krajših zgodb o obrednem obhodništvu. Prinašalci bodo gledalcem prinesli tisto najžlahtnejše, o čemer lahko spregovorijo ples, glasba, bogata kostumografija in različne oblike poustvarjenega ljudskega petja.
Premikanje meja v folklorno-plesni dejavnosti je bilo od nekdaj vodilo največje in ene najstarejših slovenskih folklornih skupin – Akademske folklorne skupine France Marolt. Letne produkcije priljubljenih maroltovcev na odru Cankarjevega doma vedno znova presenečajo, poustvarjanje ljudskega plesa, glasbe in oblačilne dediščine pa postavljajo ob bok sodobni odrski umetnosti. V devetdesetminutni plesno-pevski predstavi bo sodelovalo več kot 60 plesalcev, pevcev in glasbenikov, predstavili pa bodo povsem nov program, ki ga folklorno občinstvo še ni videlo s kar desetimi popolnoma novimi odrskimi postavitvami.
O Akademski folklorni skupini France Marolt
Akademsko folklorno skupino France Marolt je leta 1948 ustanovil France Marolt, prvi slovenski etnomuzikolog. S samo tremi pari je postavil temelje razvoja največje slovenske folklorne skupine, ki danes redno nastopa tako doma kot v tujini in svoje občinstvo vedno znova navduši z letno produkcijo na največjem odru v Sloveniji – Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. V petinšestdesetih letih nenehnega delovanja si je skupina prislužila številna priznanja in nagrade. Najbolj je ponosna na zlati častni znak svobode Republike Slovenije in na status društva, ki deluje v javnem interesu na področju kulture. Skupino, ki je del Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, trenutno sestavlja 125 članov, razdeljenih v 3 plesne skupine in 2 glasbena orkestra. Umetniški vodja skupine je Tomaž Simetinger, ki je vodstvo prevzel od prof. Mirka Ramovša. Skupina med letom izvede več kot 60 koncertov, krajših nastopov in delavnic ter številne samostojne projekte. Lahko se pohvali z mnogimi protokolarnimi nastopi, polnimi dvoranami v Cankarjevem domu in z izkušenim, plesno in pevsko izobraženim kadrom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.