Slovenija
Oglas

Gledališki spektakel s konji ekskluzivno tudi v Mariboru

Ljubljana, 11. 06. 2012 10.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Konjenikova pot, v izvedbi unikatnega gledališča s konji iz Versaillesa, bo eden od vrhuncev programa Evropske prestolnice kulture

V predstavi Konjenikova pot (La Voie de l'écuyer), ki slavi neverjetno eleganco konjskih teles in magično moč gledališča, bo nastopilo več kot 30 konjev in 12 igralcev konjenikov. Gre za je svojevrsten balet s konji, ki ga je režiral svetovno znani gledališki umetnik Bartabas, ustanovitelj akademije za gledališče s konji (Théâtre équestre Zingaro) v francoskem Versaillesu.

Predstava bo 12., 13. in 14. junija 2012 ob 21.00 uprizorjena na Hipodromu Kamnica v Mariboru, kjer so posebej za ta dogodek postavili tribune, ki sprejmejo več kot 900 gledalcev. Konjenikova pot povezuje sodobno in konjeniško umetnost, ples, umetniško mečevanje in posredovanje starodavnih veščin.

»Pridejo sredi noči, peš, z lokom, bojevniki kyudo. Kasneje se amazonke povzpnejo na konje, z mečem v roki. Potem se prikažejo derviši, v oranžnih oblekah, sredi črede mladih konj. Scene, ki spominjajo na Gericaulda in Delacroixa. Umetnost detajla, ki se začne v gibu celote.«
Kostume za konjenike je zasnoval znameniti modni kreator Dries Van Notten s pomočjo belgijskih mojstrov za suknjiče in nemških za hlače, kar daje konjenicam in konjenikom svojevrstno mešanico naravne miline in baročne estetike. Predstava Konjenikova pot, ki navdušuje svetovno publiko, traja uro in pol.
Bartabas je umetniško ime francoskega režiserja, producenta in konjeniškega mojstra, ki že vrsto let goji poseben žanr gledališča s konji. Konjeništva ne razume kot športne discipline, temveč kot umetnost. Uprava gradu Versailles (Francija) mu je leta 2003 v upravljanje ponudila nekdanje kraljeve konjušnice, v katerih je ustanovil akademijo za gledališče s konji.

„Zamislil sem si šolo, ustvarjalni laboratorij, kjer je pojem skupinskega dela izjemno pomemben. Zame prenos konjeniškega znanja ni mogoč brez razvoja umetniškega čuta. Zato je učenje dresurnega jahanja tukaj združeno s plesom, petjem, umetniškim mečevanjem ali tradicionalno japonsko lokostrelsko veščino kyudo. Na jahalne veščine je treba gledati kot umetnost, ne disciplino.«, je povedal Bartabas.

Mladi konjeniki umetniki se učijo starodavnih konjeniških veščin na nov način; med glavnimi študijskimi predmeti so ples, petje, umetniško mečevanje in tradicionalna japonska lokostrelska veščina kyudo.

Vstopnice so na voljo v Info točkah MARIBOR 2012 v Mariboru in v Ljubljani, na spletni strani www.maribor2012.eu na blagajni EPK v SNG Maribor, na vseh prodajnih mestih Eventim in na eventim.si

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10