Domača naloga je prva obveznost šolarja, ki jo je potrebno narediti. Termin 'domača naloga' označuje pisno, ustno in praktično delo, ki ga učenec opravlja po rednem šolskem delu. Naredi jo lahko v šoli ali doma.
Mnogim otrokom, pa tudi staršem se zdijo domače naloge nadležne in nepotrebne. Domača naloga pomeni utrjevanje, poglabljanje in razširitev znanja, razvijanje sposobnosti samostojnega učenja ter razvijanje učnih navad in različnih osebnostnih lastnosti kot so odgovornost, vztrajnost in samodisciplina. Redno opravljanje domačih nalog preprečuje kampanjsko učenje, strah pred preverjanjem in stres, ki negativno vpliva na otrokov razvoj.
Sodelovanje staršev
Starši lahko svoje otroke stalno preganjamo ali pa jim nudimo podporo, krepimo samozavest in omogočamo pogoje za uspešno učenje.
To lahko dosežemo na več načinov. Omenimo dva:
Z grožnjami:
"Če se pri priči ne lotiš domače naloge, ne boš smel gledati najljubše TV oddaje."
Ali s postavljanjem mej:
"Takoj ko bo domača naloga narejena, si lahko ogledaš najljubšo TV oddajo."
Potrebe otrok, koliko in kako naj jim starši pomagajo pri nalogah so zelo različne. Eni potrebujejo za to več časa, drugi manj. Vsekakor pa je dobro, da 'z enim očesom' spremljamo in preverjamo, kako otroci uresničujejo delo pri domačih nalogah. Tudi takrat, ko otrok naredi domačo nalogo že v podaljšanem bivanju.
Kako lahko starši otroku nudimo pomoč?
Sodelujte na delavnici, kjer boste spoznali kako organizirati čas za domače učenje, razporediti naloge, urediti delovni kotiček, opredeliti vlogo staršev, izdelati tedenski in dnevni načrt.
Delavnica bo potekala konec novembra v Ljubljani, Celju in Mariboru. Vse o vsebini delavnice najdete na spletni strani Korak do odličnosti.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.