Tuja scena

Oglas

"Kozmični ples" japonskih butoh plesalcev v evropski prestolnici kulture

Ljubljana, 17. 09. 2012 11.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Svetovno znana japonska plesna skupina Sankai Juku, ki jo vodi veliki maestro Ushio Amagatsu, bo s predstavo Tobari nastopila 22. in 23. septembra 2012 ob 19.30 v Veliki dvorani SNG Maribor.

Sankai Juku, legendarno japonsko skupino plesa butoh, je v sedemdesetih letih ustanovil velik estet in maestro Ushio Amagatsu. Njegov butoh je mehak in izjemno globok, skoraj svečeniško filozofski. Skupini so njene predstave sublimne lepote prinesle svetovno slavo in jo postavile v sam vrh izjemnih gledaliških fenomenov.

Predstava Tobari je bila premierno uprizorjena maja 2008 v pariškem gledališču Theatre de la Ville. Vse dosedanje ponovitve so bile razprodane, navdušeno občinstvo pa je vsako predstavo pospremilo z neprekinjenimi ovacijami. Časnik Le Monde je v članku 'The Cosmic Dance' (Kozmični ples) predstavi namenil izvrstne kritike z besedami: ,,Občinstvo je z občudovanjem strmelo v ta pomirjujoči, skorajda filozofski plesni čudež.''

Pred horizontom, prekriva ga 6600 svetlečih zvezd, ki ponazarjajo poletno nočno nebo nad Japonsko, se v počasnih, skoraj sanjskih gibih v popolni koncentraciji premikajo plesalci, resnični bojevniki lepote. Njihov ples odzvanja kot nemi krik v temo; ko gledalec zapusti dvorano, ostane še dolgo ujet v njihov čar. Na odru se zvrsti zgolj nekaj elementov, precej manj kot smo jih bili vajeni v prejšnjih predstavah Ushia Amagatsuja, vendar se ti zlijejo v poprej neznan svet, ki ga obliva gosta tema, v kateri pobliskavajo drobne luči. Uro in pol trajajočo predstavo sestavljajo rojstvo, smrt in ponovno rojstvo, ki občinstvo popeljejo v 'kozmos življenja'.
Butoh ples je v 60. letih 20. stoletja odločilno vplival na japonsko pohirošimsko generacijo, hkrati pa ustvaril zametke izjemno izraznega japonskega modernega plesa. Ushio Amagatsu plesa butoh ne obravnava kot zgolj še ene nove plesne tehnike ali sloga, temveč kot samosvojo izrazno metodo, ki s pomočjo govorice telesa poskuša osvetliti globine človeške duše in v njej najti pristno razumevanje in univerzalnost, pa čeprav se je za to včasih potrebno zateči tudi h krutosti. Dojemanje in zaznavanje namreč temeljita na individualnih značilnostih vsakega posameznika.

Preden se je podal v butoh, je Amagatsu deloval v tokijski Akademiji klasičnega in modernega plesa. Leta 1975 je začel z vodenjem delavnic, na katerih je iskal plesalce za novoustanovljeno plesno skupino. Izmed 30 kandidatov so bili ob koncu leto dni trajajočih delavnic izbrani zgolj trije plesalci. Skupina Sankai Juku, ki v neposrednem prevodu pomeni ''delavnica gora in morja'', združujoč dve osnovni prvini japonske topologije, je takrat namreč veljala za moško skupino. Kmalu po ustanovitvi l. 1975 je skupina Sankai Juku začela nastopati na Japonskem, večinoma v manjših, avantgardnih gledališčih. Leta 1978 je sledila prva velika produkcija z naslovom Kinkan Shonen.

Leta 1980 je skupina Sankai Juku prvič gostovala v Evropi, na festivalu v francoskem Nancyu. Od takrat skupina iz domačega Tokia redno potuje po celem svetu, od Evrope, Južne Amerike, ZDA, do Avstralije in po celotni Aziji.
 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12