Pred več kot 60 leti, po koncu druge svetovne vojne, je človek množično gradil velike tovarne in industrijske obrate, pri čemer se na okolje in škodo, ki jo je pri tem delal naravi, ni preveč oziral. Od takrat se je marsikaj spremenilo; število prebivalcev je drastično naraslo, naravni viri so izčrpani, začele so se krepiti nove svetovne velesile, ki bi lahko zaradi lastne gospodarske ekspanzije resno ogrozile naš planet. A prihodnost ni tako črna, kot se zdi, saj se rojevajo vedno bolj drzne ideje, kako izkoristiti drugačno energijo: vetrno, sončno, vodno in druge.
Prva valovna elektrarna na svetu, ki so jo leta 2008 zgradili na Portugalskem, je sicer zelo skromna, saj je zmožna proizvesti le dvajset megavatov električne energije, istega leta so sredi Španije postavili največji fotovoltaični park, ki s pomočjo sončne energije proizvede 60 megavatov energije. Zelo uspešni pri pridobivanju zelene energije so tudi Danci. Kitajci, ki v prihodnjih letih načrtujejo množično graditev mega objektov za pridobivanje energije, pa sredstev za dosego cilja ne izbirajo. Tudi na račun svojih prebivalcev.
Tujina
Najbolj zeleni energijski projekti po svetu
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
V. S.
Komentarji
13
Vsako leto po vsem svetu zraste kakšen mega objekt, ki pridobiva energijo s pomočjo vetra, sonca ali vode. Ogromna fotovoltaična polja, na tisoče vetrnic in valovna elektrarna dajejo upanje na bolj zeleno prihodnost.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.