Tuja scena

Princesa, ki se redko pojavi v javnosti

Tokio, 01. 11. 2014 19.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Postati princesa so sanje marsikaterega dekleta, a za 50-letno japonsko prestolonaslednico Masako se zdi, da ji je naziv princese v življenje prinesel več gorja kot veselja. Preverite, kaj je botrovalo njenemu redkemu pojavljanju v javnosti.

Japonski kraljevi par je v preteklih dneh gostil nizozemski kraljevi par, kraljico Maximo in kralja Viljema Aleksandra.
Japonski kraljevi par je v preteklih dneh gostil nizozemski kraljevi par, kraljico Maximo in kralja Viljema Aleksandra. FOTO: Reuters
Japonska princesa Masako je nase opozorila pretekli teden, ko je z možem, prestolonaslednikom Naruhitom, gostila nizozemski kraljevi par, kraljico Maximo in kralja Viljema Aleksandra. Pred fotografske bliskavice je namreč znova stopila po dolgem času, saj vse od leta 2002 živi predvsem v osami za zidovi kraljeve palače. Princesa je sicer že takoj po poroki skorajda izginila iz javnega življenja in nekateri so takrat namigovali, da je to posledica živčnega zloma. Tega naj bi doživela, ker ji ni uspelo roditi moškega potomca. Kraljevi uradniki so na govorice odgovorili z izjavo, da Masako trpi za motnjo prilagajanja. In kaj je res?

Japonska princesa Masako
Japonska princesa Masako FOTO: Reuters

Zgodnje življenje

Masako je odraščala na različnih koncih sveta. Rodila se je na Japonskem, v jasli je bila položena v Moskvi, vrtec je obiskovala v New Yorku in srednjo šolo v Massachusettsu. Ko je kasneje diplomirala na Harvardu, je bila njena prihodnost videti precej svetla. Preselila se je nazaj na Japonsko, kjer se je posvetila študiju prava. Bila je ena izmed treh žensk, ki jim je uspelo opraviti pravosodni izpit in leta 1987 se je pridružila zunanjemu ministrstvu. Da bi svoje znanje še izpopolnila, je leto kasneje začela študij na Oxfordu, a ga ni nikoli končala.

Kraljeva ljubezen

Princ Naruhito se je v Masako zaljubil na prvi pogled. Par se je prvič srečal leta 1986 na sprejemu španske princese Elene in princ je takoj začel z dvorjenjem. A Masake princ ni zanimal. Obetala se ji je uspešna kariera, poroka s princem pa bi pomenila, da svojo neodvisnost preprosto zavrže.

A Naruhito je bil vztrajen. Zatrjeval ji je, da je kraljevi status diplomatski in Masako je po dveh zavrnitvah v tretje le pristala na poroko. Par se je poročil na tradicionalni japonski poroki leta 1993 in Masako je pri Japoncih takoj vzbudila upanje na boljši jutri.

Princ Naruhito je Masako do oltarja popeljal leta 1993.
Princ Naruhito je Masako do oltarja popeljal leta 1993. FOTO: Reuters

Kraljevi par se je prvorojenke razveselil konec leta 2001.
Kraljevi par se je prvorojenke razveselil konec leta 2001. FOTO: Reuters

Prizadevanja za potomca

Na žalost se je princesa po poroki soočila z izzivom, ki ga nikoli ni pričakovala. Možu ji ni uspelo zagotoviti potomca. Trajalo je kar šest let, preden je prvič zanosila, a kmalu zatem splavila.

Leta 2001 se je kraljevi par končno razveselil prvega otroka. Ta naj bi na svet prišel s pomočjo umetne oploditve. A tudi to ni bilo dovolj. Princesa je namreč rodila hčerko Aiko, do kraljeve krone pa je bil upravičen le moški potomec.

Kraljevi uradniki so takoj zahtevali še enega otroka in princesa se je zaradi ogromnih pritiskov leta 2002 umaknila v osamo, začele pa so tudi govorice o depresiji.

Ponovno pojavljanje v javnosti

Princ Naruhito je bil v vsem tem času ženi v oporo. Leta 2004 je med drugim dejal, da je princesa popolnoma izčrpana od poskusov, da bi se prilagodila življenju na kraljevem dvoru. Čeprav so številni upali, da ji bo to vendarle uspelo, so bili njeni obiski uradnih dogodkov vse redkejši.

Njeni sprehodi pred fotografskimi bliskavicami v zadnjih letih so tako številnim vlili upanje, da se princesa vrača v javnost, med ljudi. A čeprav se za to odloči, bo verjetno vedno ostala zaznamovana z dejstvom, da ji ni uspelo roditi moškega potomca, ki bi nekega sedel na prestol.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gordo
03. 11. 2014 15.13
pa saj lahka kufre spoka pa gre
York
02. 11. 2014 10.47
+8
Pricesa Masako je svoje znanje, svoje sposobnosti, svoje življenje položila na oltar domovine. To je vedela vnaprej, zato se je verjetno želela temu izogniti. A, "na poziv", da je dolžna storiti za domovino, ker je v njeni moči je verjetno pristala. To zmorejo samo še Japonci , ki vedo kaj je čast in poštenje do sebe in domovine. ..... ............ ......... ............ ................. ................ .............. ......... .. Je pa tudi res, da japonska kraljeva družina ne živi tako javno in ne tako kokodajsasto, kot evropske. Pri njih je to tradicija. Cesarja Hirohita so Japonci/Japonke prvič slišali govoriti, in to ne v živo, ampak po radiu, leta 1945, ko je Japonska kapitulirala. Do takrat ga niso ne slišali, še manj videli, čeprav je bil na prestolu že dobrih trideset (30) let.
samanthka
02. 11. 2014 07.00
+24
Zanimivo kako pisete, oziroma tisti, ki je napisal original clanek... "mu ni uspela roditi moskega potomca"...ze pticki na veji civkajo, da o spolu potomca odloca oce, ne mama in ona kot izobrazena Harvardka, se bo po vasem obremenjevala s tako neumnostjo, na katero nima vpliva? Sploh pa, ce bi bil otrok spocet z umetno oploditvijo, se vam ne zdi, da bi obenem izbrali tudi spol otroka, ce se ze to grejo?saj so frdamani princi in princese?
scar_face
02. 11. 2014 09.47
+6
Rumeni tisk logika...kaj češ. Ni to new york times, ampak balkanski pop tv.
Doctor_Zhivago
01. 11. 2014 23.56
+11
No, ni pa nikjer omenjeno, da je sedaj bodoči prestolonaslednik Hisahito, Naruhitov nečak (od brata sin), rojen l. 2006. Tako, da se je verjetno pritisk na princeso Masako glede tega sprostil.
ladyy
01. 11. 2014 23.29
+31
Obetala se ji je svetla prihodnost kot sposobni ženski pa so jo tako ukalupili za rojevanje, škoda
tao3
02. 11. 2014 08.22
+4
No ja njega - Naruhita sicer niso mogli ukalupiti za rojevanje, tukaj ima tudi narava nekaj vmes ...
obatto
01. 11. 2014 21.37
-4
Kako 80? Saj je tista v zadnji vrsti na sredini z rjavim klobučkom. Je poleg moža..Čudna razporeditev..
ZaZaZuu
01. 11. 2014 21.28
-15
50 let je stara? zgleda 80
Neja Šmid
02. 11. 2014 02.02
+11
No, tista gospa v drugi vrsti na sliki res. Ker je prinčeva mama. Je pa zadaj, v tretji vrsti, poleg prestolonaslednika še ena gospa, njegova žena, ki je stara 50 let.
1airbus
02. 11. 2014 08.50
-2