Tuja scena

Slovo avtorja romana Varuh v rži

New York, 28. 01. 2010 20.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V 92. letu starosti je umrl legendarni pisatelj J. D. Salinger. Znan je predvsem po svojem romanu Varuh v rži, v katerem ne manjka sočnega jezika, opisov spolnosti in tegob odraščanja mladih.

Umrl je naravne smrti na svojem domu v Cornishu na skrajnem severovzhodnem delu ZDA, kjer je v samoti živel zadnjih nekaj desetletij. Novico je sporočil njegov sin Matthew.

Salinger, ki se je rodil 1. janurja leta 1919 na Manhattnu, ni nikoli maral prevelike medijske pozornosti.
Salinger, ki se je rodil 1. janurja leta 1919 na Manhattnu, ni nikoli maral prevelike medijske pozornosti. FOTO: bluehydrangeas.files.wordpress.com
Pred 36 leti je imel bežno razmerje z žensko po imenu Joyce Maynard, s katero sta dolgo ostala v stikih in si dopisovala. Maynardova je v poznih 90. letih izdala spomine, zaradi katerih pa jo je Salinger tožil.
Pred 36 leti je imel bežno razmerje z žensko po imenu Joyce Maynard, s katero sta dolgo ostala v stikih in si dopisovala. Maynardova je v poznih 90. letih izdala spomine, zaradi katerih pa jo je Salinger tožil. FOTO: Reuters

Jerome David Salinger se je rodil judovskemu očetu in katoliški materi v ameriškem New Yorku. S pisanjem kratkih zgodb je začel v času srednje šole, po diplomi na vojaški šoli pa se je posvetil izključno pisanju in do leta 1940 objavil številne kratke zgodbe.

Kritika domovine
Njegovo delo je pretrgala 2. svetovna vojna, v kateri je sodeloval kot vojni poročevalec. Po njej je nadaljeval s pisanjem. Leta 1948 je navdušil z zgodbo A Perfect Day for Bananafish, ki je bila objavljena v reviji The New Yorker, leta 1951 pa je napisal njegovo najuspešnejše delo Varuh v rži, s katerim si je med bralci in kritiki dokončno pridobil veliko priljubljenost. Z romanom, ki po mnenju mnogih literarnih zgodovinarjev velja za osrednji roman petdesetih let dvajsetega stoletja, je prepričljivo in temeljito je zajel duha svojega časa. Knjiga je opozarjala, da Amerika ni tak raj na zemlji, kot dopoveduje sebi in vsemu svetu. Vendar se kritika ni ustavila le pri ameriški družbi, temveč naj bi težave glavnega junaka predstavljale težave sveta, šlo pa naj bi tudi za značilen razvojni roman z iskanjem smisla.

Zadnji intervju pred tridesetimi leti
Salinger je nehal pisati že davno pred svojo smrtjo – že vse od leta 1965 namreč ni objavil nobenega dela, zadnji intervju pa je dal pred 30 leti. Iz javnosti se je umaknil že sredi 50 let in pozneje objavil le še nekaj del. Leta 1961 je objavil še delo Franny and Zooey, tri leta pozneje zbirko kratkih zgodb Raise High the Room Beam, Carpenters and Seymour: An Introduction, nato pa se je po objavi kratke zgodbe Hapworth 16, 1924 v New Yorkerju povsem umaknil iz sveta založnikov. Izjave je odtlej podajal le prek svojih odvetnikov, do njega pa so se težko dokopali tudi najvztrajnejši novinarji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jedi_mind_trick
29. 01. 2010 19.03
+1
Jest ga ravnokar berem za šolo v izvirniku seveda. Kar dobra knjiga. Moram pa rečt da sm za Salingerja 1. slišu šele par mescev nazaj, ko smo izvedl kaj bomo moral brat. Drgač pa kr čudn in osamljen človk tale J.D. Vseeno Rest In Peace
lordslayer
29. 01. 2010 08.33
+2
mislem de v srednji šoli skor nimaš druge izbire kokr de jo prebereš :) Drgač pa ja, carska knjiga
budda
29. 01. 2010 06.28
+2
prebral... v angleščini je seveda boljša...
naomi86
28. 01. 2010 23.14
+2
če še niste, morate prebrati Varuha v rži. Odlična knjiga. Počivaj v miru, J.D.
ninca123
28. 01. 2010 20.35
+1
Odličen avtor. NAj počiva v miru.