Zanimivosti

Ameriški pisatelj Philip Roth praznuje 80 let

New York, 19. 03. 2013 08.05 1 min branja 0

Philip Roth

Ameriški pisatelj Philip Roth danes praznuje 80. rojstni dan. Velja za enega najplodovitejših in cenjenih pisateljev, ki se je proslavil z romanom Portonoyeva tožba, s Pulitzerjem nagrajeno Ameriško pastoralo in z deloma Poročila sem se s komunistom in Človeški madež.

Philip Roth
Philip Roth
FOTO: Reuters

Literarni svet Rotha, ki velja za enega najbolj nagrajenih avtorjev, vsebuje mnogo avtobiografskih elementov, osredotoča pa se na eksistencialna vprašanja slehernika, od vere in ideologije do družine, seksualnosti in smrti.

Roth je nacionalno knjižno nagrado prejel že pri 26 letih za roman Zbogom, Columbus. Za svoje delo je prejel tudi dve nacionalni nagradi literarnih kritikov in tri nagrade PEN/Faulkner. Leta 2001 je prejel zlato medaljo za leposlovje Ameriške akademije za umetnost in literaturo.

80-letnik je proti e-knjigam.
80-letnik je proti e-knjigam.
FOTO: Reuters

Njegova zadnja knjiga Nemesis je izšla leta 2010. V lanskem novembrskem intervjuju za francoski časopis Les Inrocks pa je pisatelj, ki so ga večkrat omenjali kot kandidata za Nobelovo nagrado za književnost, dejal, da ne bo več pisal: "Ne želim več brati, pisati, ne želim več niti govoriti o tem."

V slovenščino so prevedena še njegova dela Ogorčenje, Slehernik, Umirajoča žival, Zarota proti Ameriki, Profesor poželenja in Prevara.

  • slika 1
  • slika 2
  • slika 3
  • slika 4
  • slika 5
  • slika 6
  • slika 7
  • slika 8
  • slika 9
  • slika 10
  • slika 11
  • slika 12
  • slika 13
  • slika 14
  • slika 15
  • slika 16
  • slika 17
  • slika 18
  • slika19
  • Slika 20
KOMENTARJI0

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1420