Si predstavljate življenje brez avtomobila? Kako bomo vozili, ko ostarimo? Ali bo zaradi tega trpelo tudi naše družabno življenje? To so vprašanja, ki poleg voznikov vse bolj pestijo tudi predstavnike organizacij, ki si prizadevajo za zagotavljanje aktivne starosti. Kot pravijo slednji, starejši ljudje zaradi nezmožnosti vožnje ter odvzema vozniškega dovoljenja postanejo neaktivni ter posledično tudi bolj osamljeni. "Ne leta, sposobnost bi morala biti merilo ocenjevanja, kako varen je neki voznik,“ pravijo.
Na njihovo veliko veselje je skupina raziskovalcev z Univerze v Newcastlu začela razvijati posebno novo avtomobilsko tehnologijo, ki bo omogočala, da bodo lahko tudi starejši vozniki, katerih vozne sposobnosti pešajo, ostali na cestah.
Avto, ki zazna vozne sposobnosti voznika
Da bi starejšim voznikom omogočili boljšo kakovost življenja, so se tako raziskovalci odločili, da se lotijo 14,5 milijona evrov vrednega projekta pod imenom DriveLAB. V okviru projekta so električno vozilo predelali v pravi mobilni laboratirij, ki vsebuje izpopolnjen navigacijski sistem, napravo za nočno opazovanje ter pameten elektronski sistem za prilagajanje hitrosti. S pomočjo posebnih očal, ki spremljajo gibanje očesnih zrkel, pametne naprave med drugim zaznajo koncentracijo, stopnjo stresa ter navade in način vožnje posameznika.
Prilagojeno vozilo je po poročanju tujih medijev z vožnjo po severni Angliji ter na Škotskem do sedaj testiralo 20 voznikov starejših od 80. let. Ekipa razvijalcev se je pri delu osredotočila predvsem na navigacijski sistem, saj so starejši poudarili, da se radi odpravijo po manj obleganih cestah, ki nudijo bolj umirjeno vožnjo. Testiranja so pokazala, da se v Angliji, kjer sicer promet poteka po levem pasu, mnogo starejših izogiba desnemu zavijanju v križiščih, saj so precej negotovi pri oceni hitrosti nasproti vozečih vozil.
Phil Blythe, profesor transportnih sistemov na Univerzi Newcastle, je ob tem dejal: "Za veliko starejših ljudi, zlasti tistih, ki živijo sami ali na podeželju, je bistvenega pomena, da ohranjajo svojo neodvisnost.“ Kot pravi, si ljudje danes skorajda ne moremo predstavljati življenja brez avtomobila, a dejstvo je, da z leti mnogo ljudi izgubi zaupanje v svoje vozne sposobnosti in preneha z vožnjo, še preden bi bilo to resnično potrebno. "Mi iščemo način, kako bi lahko ljudje varno vozili dlje. To bo voznikom ohranjalo neodvisnost in s tem tudi socialno povezanost," je prepričan.
"Večina nas meni, da starejši vozniki vozijo počasneje kot ostali, a presenetljivo smo ugotovili, da na območjih z omejeno hitrostjo ti vozniki le redko upočasnijo oziroma večkrat prekoračijo dovoljeno hitrost,“ je pojasnil dr. Amy Guo, predstavnik projekta. Novi sistem naj bi zato po njegovih besedah preprečeval tudi tovrstne kršitve voznikov. Poleg tega ekipa strokovnjakov razvija tudi sistem, ki bo omogočal, da se podatki s števcev na armaturni vožnji izpisujejo tudi na vetrobranskem steklu. "Tako voznikom ne bo treba umakniti pogleda s cestišča,“ pravi.
Proizvajalci avtomobilov so nad projektom sicer navdušeni, a pravijo, da bo najverjetneje do realizacijo ideje v predstavljeni obliki preteklo še vsaj 10 let.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.