Zanimivosti

Belgijski prestolonaslednik pričakal astronavte

Arkalyk, 11. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po skoraj enajstih dneh vesoljskega poleta se je tričlanska rusko-evropska posadka udeležencev četrte odprave na Mednarodno vesoljsko postajo v nedeljo brez težav vrnila na Zemljo.

MVP obkroža Zemljo na višini od 384,4 do 418,1 kilometra, za kar potrebuje 92,3 minute. Postaja ima maso 166 ton. Volumen bivalnih delov Zarja, Zvezda, Pirs, Sojuz TMA-1, Progres M1-9, izdelanih v Rusiji in Unity, Destiny in Quest, izdelanih v ZDA, znaša 425 kubičnih metrov.

Pristanek vesoljske ladje Sojuz TM-34 so prvikrat v zadnjih desetih letih izvedli ponoči, tako da je bil pristanek nekoliko trd.

Kot sta ruska raketno-vesoljska družba Energija in Prvi kanal ruske televizije še sporočila, se je Sojuzv soboto ob 23.44 po moskovskem času ločil od Mednarodne vesoljske postaje (MVP) in po treh urah in pol, v nedeljo ob 3.04 po moskovskem času, pristal v stepi 80 kilometrov severovzhodno od mesta Arkalyk v Kazahstanu. Vesoljci so pristali na 51 stopinjah severne širine in 67,35 stopinje vzhodne dolžine. Reševalne ekipe so vesoljsko ladjo opazile že med pristajanjem s padalom, vesoljce brez težav našle, izvlekle iz pristajalnega odseka in s helikopterjem prepeljale do letališča, od tam pa z letalom v Moskvo in nato v bližnje Zvezdno mestece. Vesoljci se počutijo dobro.

V Sojuzu TMA-1 bi moral v vesolje kreniti sicer pevec ameriške najstniške pop skupine N'Sync Lance Bass, ki za plačilo obiska MVP sponzorskih sredstev, domnevno 20 milijonov dolarjev, ni uspel pravočasno zbrati. Bassa je zato zamenjal Lončakov.

Sojuz TM-34 je bil od 27. aprila združen z MVP kot reševalna vesoljska ladja, ki jo je zamenjal posodobljen Sojuz TMA-1 s katerim je trojica, izstreljena 30. oktobra, po dveh dneh poleta priletela na MVP. Reševalno ladjo je treba vsakih šest mesecev zamenjati, ker ji takrat poteče rok trajanja. Ruska kozmonavta Sergej Zaljotin in Jurij Lončakov ter Belgijec Frank De Winne so na MVP, predvsem v modulu Destiny, izvedli več kot 20 ruskih in evropskih tehnoloških in medicinsko-bioloških poskusov po programu Odiseja. Belgijec je izvajal tudi poskus s področja genskega inženiringa in raziskovanja rakavih celic. De Winne je bil prvi belgijski vesoljec na MVP. Na kraju pristanka ga je skupaj z reševalci pričakal belgijski prestolonaslednik princ Philippe.

Ločitev Sojuza TM-34 od Mednarodne vesoljske postaje
Ločitev Sojuza TM-34 od Mednarodne vesoljske postaje FOTO: VTA

Sojuz TMA-1 je prva ladja iz nove serije. Gre za posodobljeno različico sojuza TM z boljšo nadzorno ploščo in ekrani, udobnejšimi sedeži ter nekaj več prostora, ki omogoča, da v njem lahko poletijo tudi od do 190 (doslej 182) centimetrov visoki in do 95 (doslej 85) kilogramov težki vesoljci, njihov obseg prsi pa ni več omejen na najmanj največ 112 centimetrov. Nov sistem zaviralnih motorjev in drugačno blaženje sedežev omogočata mehkejše pristanke kot doslej. A ker so vse izboljšave uvedli brez povečevanja velikosti ladje, se je pojavila nova omejitev - stopala vesoljcev ne smejo biti več daljša od 29,5 centimetra.

Trojica Zaljotin, Lončakov ter De Winne je na MVP izvedla številne poizkuse
Trojica Zaljotin, Lončakov ter De Winne je na MVP izvedla številne poizkuse FOTO: VTA

Na MVP se odpravlja nova posadka

Posadka pete dolgotrajne odprave na MVP, poveljnik Valerij Korzun, ladijski inženir Sergej Treščov in ameriška znanstvena sodelavka Peggy Whitson, ki so v vesolju že od 5. junija, čakajo na prihod šeste tovrstne odprave, ki bo prispela z ameriškim vesoljskim raketoplanom Endeavour. Korzun, Treščov in Whitson, se bodo na Zemljo vrnili na Zemljo predvidoma 21. novembra z istim raketoplanom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI