Na božični dan s svojimi sanmi križari čez globus, da bi po vseh deželah sveta razdelil darila. Vendar njegove poti čez celine niso povsem neopažene.
Ameriško-kanadska organizacija za nadzor zračnega prostora NORAD je možičku s sivo brado ves čas na sledi. S pomočjo radarjev in satelitov določa kraje njegovega prihoda, zbrane tajne podatke pa pošilja Zemljanom, ki nestrpno čakajo na njegov prihod.
Božiček bo štartal na severnem polu
Na božični predvečer točno ob deveti uri zjutraj po srednjeevropskem času bodo ljudje z vsega sveta lahko na svojih računalnikih spremljali, kje natančno se prevaža Božiček s svojimi sanmi. Na elektronskem zemljevidu bo mogoče vsakih pet minut locirati njegovo natančno pozicijo. Vsako polno uro se bo prikazal nov posnetek: gledalci bodo lahko videli, kako se bo na severnem tečaju vkrcal v svoje sani, spremljati bo mogoče, kako bo švignil čez kitajski zid in ko bo križaril nad pravljičnimi evropskimi gradovi.
NORAD je možiclju prišel na sled že pred 50-imi leti, na spletnem naslovu www.noradsanta.org pa je mogoče spremljati, preko katerih gorskih prelazov na svetu se bo tisti trenutek prebijal. Uporabniki interneta lahko na spletno stran dostopajo v šestih različnih svetovnih jezikih.
Cilj njegovega potovanja so Havaji
Med lanskoletnimi božičnimi prazniki je NORAD-ova spletna stran zabeležila kar 912 milijonov obiskovalcev. "V tem letu pričakujemo najmanj eno milijardo obiskov," je povedal vodja božičnega projekta John Tomassi.
"Cilj njegovega potovanja so Havaji," je povedal Tomassi. Kdor ne bo imel dostopa do interneta, bo lahko po telefonu poklical na sedež NORAD-a, kjer bo 560 prostovoljcev v različnih svetovnih jezikih odgovarjalo na vprašanja, kje se dobrodušni starček trenutno nahaja. "Veliko otrok želi vedeti, kdaj natančno bo prišel na njihov dom," pravi Tomassi. Na pretekli božični večer so našteli za okrog 55 tisoč takšnih telefonskih klicev.
Zgodovina se je začela z napačnim telefonskim klicem
Zgodovina večkrat nagrajenega božičnega projekta se je začela decembra 1955 z nepričakovanim telefonskim klicem. Neka ameriška veleblagovnica je v lokalnem časopisu objavila oglas o Božičkovi vroči telefonski liniji, na kateri naj bi sprejemali naročila za darila. V oglasu pa je bila pomotoma natisnjena napačna telefonska številka. Nekega dne je Harry Shoup, lastnik te telefonske številke, nič hudega sluteč dvignil telefonsko slušalko, na drug strani žice pa se je oglasil deček, ki ga je najprej vprašal, ali je morda on Božiček. Shoup se je hitro znašel in se s ponarejenim glasom "Ho, ho, ho!" začel izdajati za pravega Božička. Zabeležil je dečkove želje, od takrat pa se je Shoup povsem posvetil svoji božični vlogi.
Živordečega Božikovega nosu ni težko izslediti
"To je bil vrhunec moje kariere," pravi zdaj 88-letni nekdanji častnik ameriške vojske Shoup. "Zdi se mi zelo pomembno, da otroci verjamejo v obstoj Božička." Zaradi velikega povpraševanja je zaposlil tudi svoje vojake, da so po telefonu prestrezali želje otrok in jim zaupali, kjer se trenutno nahaja prijazni možic.
Zaradi silne radovednosti otrok je Božiček v zadnjih letih pod stalnim nadzorom satelitov in radarjev, ki so postavljeni po celem planetu. Na vprašanje, kako jim uspe vsako leto priti na sled dedku s sivo brado, John Tomassi odgovarja: "Živordečega Božičkovega nosu pa res ni težko izslediti."