Kot je ob predstavitvi poročila dejal britanski inšpektor za anatomijo Jeremy Metters, več kot 20.000 v raziskovalne namene odstranjenih možganov danes hranijo v bolnišnicah in na univerzah po vsej državi.
Metters je povedal, da je preiskavo, ki zajema obdobje med letoma 1970 in 1999, pred tremi leti sprožila Elaine Isaacs, vdova nekega moškega iz Manchestra, ki je šele 13 let po moževem samomoru ugotovila, da mu je nekdo po smrti odstranil možgane.
Visoki predstavnik britanskih zdravstvenih oblasti Liam Donaldson je opozoril, da je odstranjevanje organov umrlih brez soglasja sramota oz. žalitev za družino, ki je izgubila svojega ljubljenega. "Zagotavljam vsem družinam, da prakse odstranjevanja možganov v bolnišnicah ne bo več," je še dodal Donaldson.
Nedovoljeno prakso odstranjevanja možganov oz. organov umrlih so v Veliki Britaniji leta 1999 prepovedali z zakonom, in sicer po škandalu, ko so v javnost prišli podatki, da so v otroški bolnišnici v Liverpoolu zdravniki brez privoljenja staršev več kot 3500 umrlim otrokom odstranili srca in druge organe. Zadnji podatki sicer kažejo, da praksa nedovoljenih posegov v telesa umrlih pacientov na Otoku upada.
Po veljavni britanski zakonodaji je dovoljeno organe pokojnih odvzeti le, če to dovolijo njihovi svojci, vendar pa konkretne sankcije proti kršiteljem zaenkrat še niso predvidene.