Slovenija

Burek, kebab? Ne, ne, zmagovalec je hamburger

Ljubljana, 18. 02. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Branka Resnik
Komentarji
178

Hitra prehrana je zagotovo tisti 'greh', ki se mu je težko upreti. Je hitro pripravljena, polna okusov – pravih ali umetnih, predvsem pa poceni in nasitna, med njimi so tudi hamburgerji. Toda v zadnjih letih so postali hamburgerji nekaj z dodano vrednostjo, nekaj kar je nadvse in. Zakaj sta burek in kebab ostala tam nekje – v kiosku, hamburger pa je postal kralj restavracij in hipsterjev?

Kaj je vaša priljubljena hrana po naporni zabavi ali dolgem delavniku?
Kaj je vaša priljubljena hrana po naporni zabavi ali dolgem delavniku? FOTO: Branka Resnik
"Vsak začetek je težak, ampak če imaš vizijo, ni nobena stvar tako težka, da ji ne bi mogel slediti. Kljub vsemu so najino vizijo bombardirali iz vseh strani. Na prvo bombo sva naletela, ko sva v čisto začetni fazi odšla v mesarijo in želela, da nama mesar zmelje točno določene kose govedine v točno določenem razmerju. Mesar nama je zabrusil nazaj: "Kaj pa bosta s tem, sej govedina je govedina, to je vse isto!" in nama je hotel prodati že vnaprej mleto meso," pojasnjuje Til prve korake.
"Vsak začetek je težak, ampak če imaš vizijo, ni nobena stvar tako težka, da ji ne bi mogel slediti. Kljub vsemu so najino vizijo bombardirali iz vseh strani. Na prvo bombo sva naletela, ko sva v čisto začetni fazi odšla v mesarijo in želela, da nama mesar zmelje točno določene kose govedine v točno določenem razmerju. Mesar nama je zabrusil nazaj: "Kaj pa bosta s tem, sej govedina je govedina, to je vse isto!" in nama je hotel prodati že vnaprej mleto meso," pojasnjuje Til prve korake. FOTO: Til Pleterski
Po zabavi se je vedno prilegel burek ali kebab, nekateri so posegli tudi po hot dogu, potem pa je bil tu še hamburger. Toda sama definicija hamburgerja se je velikokrat tepla z njegovo vizualno podobo. Hamburgerji so bili v kruhu zamaskirane pleskavice, v Mc'Donaldsu pa si žalostno zrl v fotografijo, medtem ko si v rokah držal nek mali kruhek, v katerem sta se skrivala meso neznanega izvora in majhen listek solate. Toda … tako kot se je zgodila revolucija pri pici, se zdaj dogaja tudi pri hamburgerju, ki doživlja pravo renesanso. Seveda imamo še vedno zgoraj omenjene oblike hamburgerjev, ampak zadnja leta se kot po dežju odpirajo prostori, ki so dali v ospredje hamburger, ki je tisti 'pravi'. Danes lahko dobimo kakršen koli hamburger, od klasičnega ameriškega do takšnega, ki zadiši po daljni Japonski. Piščanec in svinjina sta zamenjala govedino, kruh ni le vezivo, omake pa se nadvse rade poigrajo z našimi brbončicami.

"Dva srednje pečena testiza polprofesionalno ali pa čisto neprofesionalno preizkušata burgerje," piše na spletni strani Klemna in Primoža, ki sta se odločila, da bosta začela pisati spletni dnevnik o hamburgerjih, hrani, ki je bila še nedolgo nazaj v isti kategoriji kot burek in kebab. Toda zadnjih nekaj let ta pregrešno mesni obrok vzbuja več pozornosti. Nekako pa se je vse začelo, ko se je na Viču pojavila prikolica, ki ni stregla hamburgerjev, kakršnih smo vajeni, ampak je ponujala hamburgerje z dodano vrednostjo. Ekonomista Til Pleterski in Klemen Ptičak sta tako začela z uresničevanjem svoje ideje ‒ da bosta pekla najboljše hamburgerje v mestu.

Najboljši hamburger v mestu pa je bil tudi izziv za simpatična ljubitelja hamburgerjev, ki sta hotela ta najboljši hamburger v mestu tudi najti. Inkognito se tako mastita z burgerji, svoje mnenje pa podajata na spletu, ki ima že veliko gorečih sledilcev. In čemu to? Kakor pravita Dva Testiza (Klemen in Primož sta se pač tako poimenovala), enostavno zato, ker imata rada hamburgerje: "Na začetku je bila bolj šala, zakaj pa ne. Niti nisva pričakovala, da bo to trajalo."

Kruhek, meso in zelenjava ... osnove burgerja.
Kruhek, meso in zelenjava ... osnove burgerja. FOTO: Reuters

Toda njune objave so doživele veliko zanimanja, ljudje so jima začeli pisati, kje morata še poskusiti hamburger, kje so zanič in kje se je še pojavila nova ponudba. Pa smo spet nazaj na Viču. Til in Klemen sta se po koncu študija znašla pred vprašanjem, tako kot veliko drugih študentov, kam naprej. "Po končanem študiju sva se s Klemnom soočila s problematiko zaposlovanja mladih, saj sva diplomirala ravno na vrhuncu gospodarske krize. Služb ni bilo, zato sva svoj potencial želela dokazati v podjetniških vodah. Tako kot številni mladi sva tudi midva videla priložnost na internetu. Prva ideja nama ni uspela, saj nisva imela dovolj kompetenc, da bi zadeva pravilno zaživela. Vse svoje prihranke sva vrgla v ta projekt, ki pa se je na koncu izkazal kot zelo draga šola."

​"Dnevi so tako tekli, v času kosila pa sva se vedno znova pogovarjala o kulinariki. O tem, kakšne različne jedi sva jedla v tujini in zakaj v Sloveniji marsičesa še nimamo. Ugotovila sva, da "ta pravga burgerja" v Sloveniji praktično ni in da je možno dobiti le pleskavice v lepinji oz. hamburgerje svetovnih korporacij. Ker sva oba strastna kuharja, sva se lotila iskanja recepta za čisto pravi goveji hamburger, takšen, kot mora to biti po definiciji – od kruha naprej!"

In tukaj se začne, kaj je pravi hamburger? Kaj je tisto, kar nas prepriča, da lahko rečemo: "To je dober hamburger!" Karim Merdjadi, priznani kuhar in sodnik v oddaji MasterChef, pravi takole: "Kar se tiče okusa, ima vsak svoj okus. Pomembno pa je, da so sestavine sveže, pravilno začinjene in da je meso pravilno pečeno. Včasih naletim na vse našteto, pa ga potem uničijo s preveliko količino omake, ali pa je ta preveč začinjena in uniči bistvo."

"Najpomembnejši dejavnik je nedvomno odnos do naših strank. Pri nas se stranka vedno počuti kot doma," pravi Til.
"Najpomembnejši dejavnik je nedvomno odnos do naših strank. Pri nas se stranka vedno počuti kot doma," pravi Til. FOTO: Til Pleterski

Dva Testiza glede tega, kaj je dober hamburger, menita podobno: svežina in kakovost sestavin, dober kruh … "Okusi se razlikujejo, sama vidiva, da ima burger neko osnovo, meso, kruh, priloge, nato pa to dograjuješ. Midva sva za eksperimentiranje pri tem. Enkrat sem poskusil burger, ki je imel notri peso, čeprav najprej nisem bil prepričan, pa so bili okusi na zelo visokem nivoju."

Okus mora iti z roko v roki s kakovostjo

"Midva sva se na začetku osredotočila predvsem na okus. Saj takšnega burgerja, polnega okusov, ni bilo nikjer. Več kot pol leta sva razvijala recept, poskušala različne dele govedine in jih mlela v različnem razmerju. Potem sva poskusila speči nešteto različnih bombet – po definiciji mora kruh vsebovati tudi krompir. Zelo je pomembno, da se okusi med seboj dopolnjujejo, dobre jedi so narejene tako, da noben okus ne prevladuje," pa sta povedala Pleterski in Ptičak. "Vsekakor je okus tista prva stvar, ki prepriča stranko. Zato tudi pečemo burgerje po različnih stopnjah pečenja (krvavo, srednje pečeno, dobro pečeno), kar je bila, tedaj, ko sva začela v Sloveniji, prava revolucija. Svoje burgerje vedno spečemo sveže po naročilu, zraven pa ponujamo tudi čisto pravi domači ocvrt krompirček, katerega krompir izključno za nas prideluje kmetija iz Dolenjske."

V ljubljanskem Tivoliju stoji kiosk, ki je že leta in leta nočno zbirališče lačnih. Toda kaj je bolj pomembno - kvantiteta ali kvaliteta? Dogovor je bil ... "odvisno od lakote."
V ljubljanskem Tivoliju stoji kiosk, ki je že leta in leta nočno zbirališče lačnih. Toda kaj je bolj pomembno - kvantiteta ali kvaliteta? Dogovor je bil ... "odvisno od lakote." FOTO: Branka Resnik

Svežina in kakovost sta dve sestavini, ki morata biti prisotni v dobrem hamburgerju. "Glede na to, da so se hamburgerji s 100-procentnim govejim mesom zelo uveljavili tudi pri nas, smo se želeli še mi preizkusiti s svojo lastno recepturo. Hamburgerji so bili že v začetku dobro sprejeti, mi pa smo se trudili, da smo jih izpopolnjevali ves čas," pa nam je zaupal Marko Miladinović, ki je imel hamburgerje najprej v ponudbi pri dostavi hrane, nato pa se je skupaj z Žigom Födranspergerjem in Davidom Furlanom odločil, da bo odprl še restavracijo, kjer so hamburgerji poleg pic osrednji del ponudbe. "Hamburger tako zagotovo ni več samo hitra hrana (fast food), ampak je postal nekaj več, zanj si ljudje vzamejo čas, je del druženja s prijatelji, nova izkušnja ... Na splošno je kulinarika postala nekaj več kot modna muha. Ljudje za lasten hobi spremljajo trende in se sami preizkušajo v pripravi hrane. Hamburgerji so postali dober posel, street food je popularen in trendovsko je postalo, kako street food spraviti na najvišjo raven," je še dodal Miladinović.

Hamburger je postal obrok v pravem pomenu besede. Tukaj je tudi stvar postrežbe, priloge … Hamburger je postal tudi pravi družabni dogodek.
Hamburger je postal obrok v pravem pomenu besede. Tukaj je tudi stvar postrežbe, priloge … Hamburger je postal tudi pravi družabni dogodek. FOTO: Til Pleterski
"Hitra prehrana še ne pomeni slabe hrane" Karim Merdjadi
Pa smo pri vprašanju, zakaj je postal hamburger tako popularen? Tudi Til meni, da se je v Sloveniji kulinarika v zadnjih dveh letih dvignila na precej višjo raven: "Začeli smo razvijati jedi s konceptom, hrana ni le sredstvo za preživetje, postala je tudi doživetje. V času gospodarske krize so ljudje začeli gledati na vsak evro. To je botrovalo k temu, da so ljudje začeli bolj kritično vrednotiti izdelke in storitve, ki jih za svoj denar kupujejo. Začeli so ga zapravljati samo tam, kjer so bile njihove potrebe zadovoljene oziroma so dobili točno tisto, kar so plačali in želeli, pa četudi kakšen evro več. V našem primeru to ne pomeni samo sendviča z mletim mesom – sem spadajo kakovostne sestavine, dober okus, prijazno osebje in celotna izkušnja. V tujini je hamburger doživel podobno razsvetljenstvo, verjetno zaradi podobnih razlogov. Za slovenski kulinarični preporod pa je hamburger še toliko bolj odmevna zgodba, saj lahko za relativno nizko ceno poješ vrhunski polnovreden obrok, izjemnega okusa, iz 100-odstotne govedine, pečene po želji, obložen s sosedovo zelenjavo, skrbno pripravljene omake in sira, poleg njega pa še odličen domači krompirček in vrhunsko craft pivo."
Zadnje čase ponudniki tekmujejo tudi v tem, kdo bo spekel višji burger ... ampak takoj se pojavi vprašanje: "Kako za vraga naj to ugriznem?" - Vilice in nož? Po besedah Dveh Testizov nikakor ne!
Zadnje čase ponudniki tekmujejo tudi v tem, kdo bo spekel višji burger ... ampak takoj se pojavi vprašanje: "Kako za vraga naj to ugriznem?" - Vilice in nož? Po besedah Dveh Testizov nikakor ne! FOTO: Thinkstock
Brez dobrega, kakovostnega mesa ne gre, pravijo vsi znalci hamburgerjev.
Brez dobrega, kakovostnega mesa ne gre, pravijo vsi znalci hamburgerjev. FOTO: Thinkstock
"Hitra prehrana še ne pomeni slabe hrane. To je nekakšen stereotip, ki pa v zadnjem času ne drži več. Tisti, ki se z vso resnostjo in odgovornostjo lotevajo tega, vedo, kako pomembne so kakovostne sestavine in sama priprava. Tehnike in upoštevanje temperatur pri izdelavi so na isti ravni kot v gourmet restavracijah. Zaradi naštetega so vse bolj trendovski," pa nam je zaupal Karim.

Tako se skoraj vsakodnevno odpirajo novi prostori s ponudbo kakovostnih hamburgerjev, vsi želijo ujeti val burgermanije. Med njimi je tudi bežigrajski kino, ki v svoji ponudbi nima samo kokic in pijač z mehurčki, ampak je kino spremenil v novo izkušnjo: "Naš cilj je, da kino zopet postane zabava oziroma dogodek in ne samo 'pridem-pogledam-odidem'. Ideja je, da ko prideš v kino prej, nekaj dobrega poješ in spiješ, pogledaš dober film in greš po filmu zadovoljen domov. Za ameriško hrano smo se pa odločili zato, ker je cel naš lokal v slogu retro american diner, in ponudba hamburgerjev je bila logična poteza." Toda kot večina novih lokalov z burgerji tudi oni razmišljajo, da je kakovost pomembna: "Sami ne spadamo v klasično definicijo fast fooda, saj se trudimo dvigniti raven in kakovost hrane, ki je bila včasih na voljo v ameriških dinerjih, še preden so na sceno prišli 'McDonalds in drugi," zaključi misel Denis, eden od zanesenjakov, ki je obudil bežigrajski kino.

Kaj bo naslednji hit v prehrani?

Karim Merdjadi se je pošalil, da žal ne ve, kajti če bi vedel, bi že danes začel s strežbo. Marko Miladinović meni, da bo hamburger še nekaj let lomilec src po restavracijah širom sveta: "Napovedujemo mu podobno usodo kot pica, postal bo zimzelen." Dva Testiza pa sta sicer enakega mnenja, da bo hamburger še nekaj časa jadral na menijih, toda ne v takšni obliki kot zdaj: "Mislim, da bo ostal, toda bolj kot klasičen ameriški hamburger, brez teh posebnih različic. Kdor pa ima v kuhinji ameriški gril, bo mogoče še naprej imel to v ponudbi. Burger se bo usedel v slovensko kulturo, toda v bolj tradicionalni obliki."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (178)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lilyallen
19. 02. 2016 20.13
+4
jutr si bom pa en dober hamburger za južno naredu
luciluk
19. 02. 2016 19.52
-4
burek in kebab sta malica revežev
Langlais
19. 02. 2016 19.46
+2
Lars&Sven Burgers rudnik to je to
kundalinigirl
19. 02. 2016 18.53
+9
Meni je sicer sirov burek najboljši,je pa res,da imajo v Hood burgerju dobre burgerje,boljše kot v Mcdonaldsu. Mcdonalds je itak čist mimo. Kebaba pa že neki časa ne morem jesti,sem imela prebavne motnje,tako da ne hvala. Če se že kdaj prekršim,grem v Hood burgerja. ;)
FesterAdams
19. 02. 2016 18.05
-2
Dokler bodo burgerji narejeni z belim kruhom jih niti pogledam ne.
hansola
19. 02. 2016 08.54
-4
Zanimiv podatek, za vsak burger, ki ga pojeste (samo za pleskavico) gre 2.500 litrov vode. En povprečen McDonalds v Mariboru proda cca 200 na dan. In eni se doma trudijo šparat tistih borih par litrov, na koncu pa z eno manjšo stvarjo porabijo več vode v 5 minutah kot 5 članska družina v celem dnevu, če se gredo vsi tuširat, perejo perilo,...
HorstWiesel
19. 02. 2016 11.05
+11
Kam pa gre teh 2.500 litrov vode? Verjetno nikamor ampak je del kroženja vode
gongash
19. 02. 2016 17.23
+3
burger king whoper zmaga al pa stari pisker v celju
Simon Marini
19. 02. 2016 17.48
+5
Kot je napisal peskovnik: voda kroži. Se ne porabi ampak sodeluje v procesu. Ne izgine.
rr3
19. 02. 2016 18.38
+0
No potem pa če tako logično razmišljaš verjetno ta voda ne kroži med burekom in oblaki, temveč jo je potrebno nekje vzeti se pravi drugim procesom v naravi, ki vodo potrebujejo in jo tudi ustrezno predelati. Voda kot sama tukaj sploh ni problem.
periot22
18. 02. 2016 21.44
+1
artus
18. 02. 2016 21.09
+4
Kako globok, v srce parajoč prispevek. Drugače bi krepali od dolgčasa. Nekako pač morajo opravičiti svoje plače. Juhu!
takje
18. 02. 2016 21.07
+5
Kislo zelje in pečenica, zakon!! Pa še zavaljen nikoli ne boš, kot burgeraši, fuj!!
111111112
18. 02. 2016 20.57
-5
Novinar definitivno ne loči hamburger od burgerja.. hijah
cosmosjasnovidec
18. 02. 2016 19.37
+11
Če bi folk vedel kaj vse se nahaja v kebabu bi se ga na daleč izogibal sicer pa verjetno v hamburgerju ni nič drugače.
NejcPircMusar
18. 02. 2016 19.21
+7
Jedu horseburger in mi je osebno eden boljših ----> ni ga tudi čez maso, pripravljeno od domačega mesarja, torej doma narejena pleska in domače lepinje iz krušne peči + domači mlad čebulček in paradižnik, ter dobra družba! Komaj čakam maj! 3. opcija --> odojek pečen na kolu, povsem primitivno in pa domače pivo. Tu in tam ne škodi nobenmu!
1adler
18. 02. 2016 18.32
+13
Jejmo domače Slovensko zdravo
V3PI7D3
18. 02. 2016 17.40
+6
Država naj podpre SLOVENSKE Burgerje, razni fast food-i iz raznih predelov *?=))(''%$#"$&!#%'() naj ugasnejo, banda mafijska.
AtaAufbiks
18. 02. 2016 16.59
-11
Edini hamburger na svetu, ki je užiten, je horseburger!
TurbinaOdStargaGolfa
18. 02. 2016 18.59
+5
rr3
19. 02. 2016 18.42
+2
Sploh tisti horsburger za športnike. Se sploh ne rabiš špikat :)
AtaAufbiks
18. 02. 2016 16.57
+6
Ameriški hitri hrani se ne reč zastonj JUNK FOOD!
Ov3r9000
18. 02. 2016 18.32
+9
Glavni point članka ne govori o junk food hamburgerju, pa tudi o Ameriškem ne, ampak o Slovenskem izdelku, ki si trudi biti konkurenčen z najboljšimi in sofisticiran. Ni vse kar izvira iz Amerike kategorično slabo, zato ker ne maraš kapitalizma, ki ga kao amerika pooseblja.
Tara29
18. 02. 2016 16.56
+14
Kulen in kranjska sta zakon:)
ONniON
18. 02. 2016 16.43
+2
jejmo slovensko domače ! podpirajmo slovensko !
ONniON
18. 02. 2016 17.32
+1
tisti ki mi dajete minus pač dokazujete da se vam hebe za lastno kulturo, državo, tradicionalne jedi
Nakeson
18. 02. 2016 16.24
+0
V Mariboru U L I C A , v Cafovi pri sodišču fingerfood vse od indijske do Štajerske in the best hamburgerja. ...
Ov3r9000
18. 02. 2016 16.19
+2
Pri nas je kar nekaj potenciala glede teh niš v prehrani (npr. bolj napredni hamburgerji kot so v tem prispevku, lahko bi popolnoma enako naredil s kebabom ali pa kakšno mehiško ali celo indijsko ulično hrano) pa tudi kakšn bolj lokalno specifičen prigrizek ali "street food" ki je kje drugje v svetu prisoten. Res manjkajo neke specifike naprednejše kuhinje. Nekaj let nazaj si večino stvari lahko le sam naredil (pa še to stežka zaradi relativne nedostopnosti kakšnih za Slovenijo "eksotičnih" sestavin ali pa nerealnih marž).