Bush je takrat dejal, da kot vrhovni poveljnik od vojakov ne more pričakovati, da sprejmejo tveganje, če ga tudi sam ne bo sprejel. Zdravstveni strokovnjaki pravijo, da lahko približno 15 ljudi na milijon cepljenih doživi zaplete, do dve osebi od milijona pa lahko umreta. Sicer ni povsem jasno, zakaj je potrebno množično cepljenje, saj doslej še ni bilo nobene grožnje z morebitnim terorističnim napadom z virusom črnih koz, ki so v ZDA iztrebljene od 80. let prejšnjega stoletja.
V primeru, da ZDA napadejo Irak, bi lahko Husein ukazal napad z virusom na ameriške vojake ali pa virus predal terorističnim skupinam, ki bi ga nato uporabile proti ameriškim civilom. Doslej sicer še ni dokazov, da bi Irak sploh razpolagal s tovrstnim virusom. Bush je bil po cepljenju dobre volje in je v cepljeni roki celo nosil svojega psička, ko se je povzpel na helikopter, ki ga je odpeljal na pet dni počitka v Camp David. Z njim je odpotoval tudi zdravnik, ki ga bo pozorno spremljal, če bo prišlo do stranskih učinkov cepiva.
Med stranskimi učinki so lahko bolečine v roki, vročina, zatečene žleze, slabost in izguba teka. Obstaja tudi zelo majhna možnost, da cepljeni podleže cepivu, ki je v bistvu virus črnih koz. V ZDA so prenehali s splošnim cepljenjem prebivalstva proti črnim kozam leta 1972 in znanstveniki niso čisto prepričani, ali za tiste, ki so bili cepljeni kot otroci, preventiva še vedno deluje. Bush se je sicer po daljšem razmisleku odločil, da ne bo zahteval splošnega cepljenja vseh Američanov, ker bi zaradi možnosti stranskih učinkov verjetno prišlo do upiranja.