Zanimivosti

Čokomanija je stara 2600 let

Pariz, 19. 07. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Človeška "slabost" do čokolade je, kot kaže, starejša, kot se zdi. Pravzaprav je zaljubljenost v čokolado že zelo stara, ugotavljajo znanstveniki v britanski reviji Nature.

Pradavna čokolada sicer res ni bila tako sladka, kot je današnja, pa vendar so jo starodavni Maji pili že 2100 let prej, preden je Krištof Kolumb stopil na Novi svet. Analiza nekaterih posod, ki so jih našli v Srednji Ameriki in v katerih naj bi si Maji pripravljali kakavne napitke, je pokazala, da so stare več kot 2600 let, znanstveniki pa so v njih odkrili tudi sledi kakava. Nekateri antropologi so območje v Belizeju, kjer so našli te posode, že poimenovali "zibelka čokolade".

Po ugotovitvah znanstvenikov so Maji posode uporabljali za prelivanje tekočine iz kakava, da so jo tako gostili. Po vsej verjetnosti so pripravljali grenak napitek, ki so mu primešali tudi nekatere dandanes neznane začimbe. Ko so med Maje prišli španski raziskovalci, je bila "industrija" čokolade že krepko razvita in široko razširjena, posledice "čokomanije" pa marsikdo krepko čuti tudi danes.