Izolani so praznik izolskega čudeža kot svoj krajevni praznik praznovali kar 448 let, od leta 1380 do 1828, ko so ga krajevne oblasti ukinile. Praznik so letos zopet obudili. V soboto in v nedeljo bodo potekale različne kulturne in zabavne dejavnosti, stojnice s ponudbo lokalnih društev ter dan odprtih vrat izolskih obrtnikov in umetnikov.
Praznik je nastal kot spomin na daljni 23. oktober 1380, ko je pred Izolo priplulo genovsko ladjevje. Legenda pripoveduje, da so se nemočni meščani zatekli k molitvi v župnijsko cerkev. Bela golobica je s cerkve poletela nad genovsko ladjevje, ki ni videlo obale zaradi čudežnega meglenega oblaka, s katerim je sveti Maver pokril Izolo. Ladjevje je sledilo golobici vedoč, da golobi ne letijo daleč od obale, a golobica jih je nepričakovano odpeljala daleč na odprto morje. Vrnila se je nad cerkev in iz kljuna izpustila oljčno vejico v znak miru in varnosti. Takrat so Izolani razglasili 23. oktober za izolski praznik, za občinski grb pa izbrali golobico z oljčno vejico v kljunu.
Letos zopet obujeni praznik bo tako že 449. zapovrstjo. Župan Občine Izola Igor Kolenc je prepričan, da mora Izola stremeti k podaljšanju turistične sezone tudi zunaj poletnih mesecev, kar po njegovih besedah lahko dosežejo tudi s spodbujanjem tovrstnih prireditev, ki predstavljajo lokalno specifiko in tradicijo tega kraja.
Kot je povedal višji svetovalec za gospodarstvo in razvojne projekte na Občini Izola Jože Černelič, sta pri zbiranju podatkov in zapisov o legendi pomagala tudi Fakulteta za humanistične študije iz Kopra in Pomorski muzej Sergeja Mašere iz Pirana. Prireditev pa je sofinancirana iz projekta Heritage Live, predpristopnega programa Slovenija-Hrvaška, pri katerem je vodilni partner Univerza na Primorskem.
Letošnje praznovanje bodo s sobotnim programom na Manziolijevem trgu, Ljubljanski, Koprski in Gorkijevi ulici zaznamovale različne kulturne in zabavne dejavnosti. Nedeljsko praznovanje se bo začelo z mašo, posvečeno izolskemu čudežu, v župnijski cerkvi svetega Mavra, sledila pa bo splovitev izolske batane, so sporočili iz izolske občine.
Obudili bodo tudi mednarodno veslaško regato v starodobnih čolnih z namenom krepitve prijateljstva med mesti severnega Jadrana, ki so nekoč spadala pod tako imenovano Serenissimo – Beneško republiko. Regata v dolžini 500 metrov se bo odvijala v akvatoriju med kopališčem Svetilnik in carinskim pomolom, kjer bo postavljen cilj. Nedeljsko popoldne bo popestrilo še srečanje harmonikarjev Moja rimonika, ki bo razdeljeno na tekmovalni del in prosti program, v katerem bo nagrajen tudi najbolj izviren nastop.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.