Zanimivosti

Desetletni deček na univerzi

Los Angeles, 29. 05. 2008 15.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

V Los Angelesu se za zaključne izpite na tamkajšnji univerzi pripravlja tudi desetletni Moshe Kai Cavalin.

Moshe, ki v višino meri le 138 cm in se s čevlji med sedenjem še vedno ne dotakne tal, je obkrožen z goro knjig. V teh dneh se uči statistiko in upa, da se bo lahko prihodnje leto z dvoletnega programa prepisal na klasično univerzo in študiral astrofiziko.

Med zadevami, ki ga najbolj zanimajo, so hipotetični tuneli (wormholes), ki povezujejo dve točki v času in prostoru. Gre za znanstveni fenomen, povezan s teorijo relativnosti.


Na univerzi v vzhodnem Los Angelesu še niso potrdili, ali je deček Moshe res njihov najmlajši študent v njihovi 63-letni zgodovini. Vendar pa se tudi najstarejši profesorji ne spomnijo, da bi v klopeh sedel še kakšen mlajši od Cavalina.

Starši Mosheja ne smatrajo za genija. Pravijo, da je povsem normalen otrok, ki pri nogometu uživa prav toliko, kot pri učenju. Rad gleda filme Jackija Chana in zbira sličice.

Mati in oče sta hotela dečka najprej vpisati v zasebno šolo, a ga niso vanjo sprejeli. Moshe je dejal: "Vedel sem več od učiteljev in vsi so mi govorili, da sem tečen."
Starša sta po dveh letih ugotovila, da je zanj univerza najboljša rešitev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dodoman.20@gmail.com
30. 05. 2008 14.55
kaj ni nedolgo nazaj nek enako star smrkavec dokazal smešen nivo težnosti ameriških izpitov?..funny...:)
Ramzess
30. 05. 2008 10.11
Ja, vsaka čast, naj dobro izkoristi čas, ki mu je dan, in nabere znanja in diplom, mnogim to ni dano, na tak način. "Vedel sem več od učiteljev in vsi so mi govorili, da sem tečen" Tipično, učitelji osnovnih in srednjih šol spontano 'ne marajo' učencev, ki vedo več od njih. Tako je naravnan zastarel šolski sistem, v katerem se učitelji držijo programa in snovi, četudi je ta napačna, kot se je in se še marsikje vedno znova dokazuje, tudi strani učencev, kar pa (ozkogledne) učitelje (razen redkih izjem) zelo deprimira in moti, zato ne morejo sprejeti, da kakšnen učenec ve več oz. nasprotuje temu kar navaja on oz, učbenik. Šolski sistem je zastarel, okorel, in ozko naravnan, in smešno je da nikakor ne zmore v korak š časom in odkritji, in učenci, kar je žalostno, kot smo ugotovili, prej ali slej, tudi sami, se učijo, če generacije, stvari, ki so napačne, zgolj še vedno teoretične, čeprav že dokazane ali ovržne, a ne za šolske učbenike. V času interneta je ta razlika vidna še bolj, učenci že v času ko so v osnovni šoli ugotovijo neskladja s tistim v učbeniku in stistim v knjigah in internetu, potem pa seveda učitelje spravljajo v zadrego, in težave so tu. V čem je sploh smisel tega. Danes se učiš eno, jutri pa že ugotoviš, da je drugo bolj prav kot prvo. Pravzarpav ima tako naravna šolski sistem smisel, pač to da ljudi drži na določeni stopnji znanja, v nasprotnem primeru bi bile velike težave, za one zgoraj, na oblasti, če bi ljudje vedeli kaj se jim vse se jim prikriva, in da stanje v svetu, takšno kot je povsem nepotrebno. Osnovna šola, bi po tej definiciji morala ponuditi osnovno (točno in pravilno) znanje iz vseh obstoječih področij, a temu žal ni tako. "Starša sta po dveh letih ugotovila, da je zanj univerza najboljša rešitev." Pametna rešitev, univerza je še edina, ki sledi času, in je dovolj odprta za taka pota, a kljub temu obstajajo zanke.
E-OL
30. 05. 2008 09.57
joj kaj bi dala, da bi imela takšno pamet :)))))))) srečko
Heracles
30. 05. 2008 00.29
čudež....otrok ki ljubi znanje.svaka čast.kar tako naprej