Človeške poskusne zajčke bodo 'mučili' v vrsti eksperimentov, ki naj bi pokazali ali vera v Boga pomaga ljudem premagovati bolečino. Prostovoljci bodo izpostavljeni simuliranim opeklinam, pri čemer bodo merili njihove duševne reakcije. Dobljene podatke bodo nato raziskovalci povezovali z religioznostjo prostovoljcev in ugotavljali, če vera v nekoga ali nekaj, kar bdi nad njimi, pomaga pri spoprijemanju z bolečino.
Iz zgodovine so znani primeri, ko so ljudje, ki so močno verjeli v Boga oziroma božanstva, lahko pri mučenju prenesli visoko stopnjo bolečine, saj so verjeli v to, da gre za njihovo žrtev, ki bo poplačana s posmrtnim življenjem v nebesih. Tako je bilo recimo v času inkivizicije v Evropi v srednjem veku, ko je bilo mučenju podvrženo na tisoče domnevnih heretikov in čarovnic.
Vse poskuse bodo opravili v novem Centru za raziskovanje duševnosti. Prostovoljcem bodo povzročali opekline s čilijevim gelom, pri tem pa jim bodo prikazovali Jezusove slike in druge religiozne slike ali simbole, prostovoljci pa bodo morali opisati svoje občutke.
Poskus je podoben kot mučilne scene v filmu Stanleya Kubricka 'Peklenska pomaranča', kjer psihopatskega mučitelja 'zdravijo' z elektrošoki, pri tem pa mu prikazujejo prizore nasilja. Oxfordski akademiki sicer trdijo, da pri njihovem poskusu nihče ne bo poškodovan. Vodja poskusa, dr. Toby Collins pravi: "Simulirali bomo občutek opečenosti, da bi videli, kako ljudje z različnimi strategijami preusmerjanja pozornosti lahko vplivajo na občutek bolečine."
Po mnenju znanstvenikov bi lahko poskusi osvetlili, kaj motivira nekatere ljudi, da v imenu religije ali prepričanja izvajajo skrajna dejanja, kot so samomorilski bombni napadi.