Na morebitnem referendumu o vstopu Srbije v EU bi "za" glasovali dve tretjini vprašanih, več kot polovica pa meni, da bi imela Srbija od članstva v EU koristi. Po poročanju jugoslovanske tiskovne agencije Tanjug bodo v Srbiji "v procesu vključevanja v EU" odslej razpoloženje prebivalcev do EU in njihovo obveščenost o uniji z javnomnenjskimi raziskavami preverjali vsake tri mesece.
Raziskava, ki jo je za srbsko ministrstvo za gospodarske odnose s tujino izdelala oglaševalska agencija Stratedjik marketing, je pokazala, da so vključitvi Srbije v EU najbolj naklonjeni mladi, saj v povezavi vidijo možnost zaposlovanja, študija in dopusta. Sicer 40 odstotkov vprašanih še meni, da bi članstvo v EU pomenilo večji mednarodni vpliv Srbije. Rezultati javnomnenjskih raziskav naj bi srbskim oblastem pomagali pri oblikovanju nacionalne strategije približevanja EU.
Srbija se v zadnjem času sicer intenzivno pripravlja na podpis sporazuma z EU o stabilizaciji in pridruževanju. Podobna sporazuma je EU v okviru svoje zunanje politike v JV Evropi že sklenila s Hrvaško in Makedonijo. Po ocenah svetovalca srbskega ministra za EU Mihajla Crnobrnja pa Srbija brez pomoči EU v kratkem času ne bi mogla ustrezno urediti odnosov z mednarodnimi finančnimi in političnimi organizacijami.