
V Nemčiji rojenemu fiziku in matematiku judovskih korenin Albertu Einsteinu lahko po relativnostni in številnih drugih fizikalnih teorijah pripišemo še eno teorijo, ki jo je ustvaril njegov um, teorijo sreče. Einstein je srečo, kot jo je dojemal on, na kratko orisal na dveh listih hotelskega papirja, potem ko je izvedel, da je prejel Nobelovo nagrado za fiziko za leto 1921. Ta koščka papirja je nato namesto napitnine dal kurirju, ki mu je dostavil paket v sobo v hotelu Imperial v Tokiu - s komentarjem, da bosta, če bo imel srečo, nekoč še veliko vredna. In jo je imel!
S hotelskima listkoma je prodajalec, ki naj bi bil nečak omenjenega kurirja, zelo obogatel. Dosežena cena 1,56 milijona dolarjev za oba kosa papirja je presegla pričakovanja, so povedali v dražbeni hiši Winner. Vseh podrobnosti prodaje niso razkrili, je pa znano, da je bil prvi kos prodan za približno 1,3 milijona in drugi za 240.000 dolarjev, kar skupno znaša približno 1,33 milijona evrov.
Einstein je svoje življenje posvetil znanosti, a v zapiskih razmišlja, da doseganje dolgoročnega cilja ne prinaša nujno sreče. "Mirno in skromno življenje bo prineslo več sreče kot pa lov za uspehom in nenehni nemir, ki ga spremlja," je na enem listu papirja v nemščini zapisal veliki znanstvenik, na drugem pa dodal še: "Kjer je volja, je tudi pot."
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.