Nebotičnik, ki ga obišče skoraj vsak turist v New Yorku, so uradno odprli 1. maja 1931, ko je predsednik ZDA Herbert Hoover v Washingtonu s pritiskom na gumb prižgal luči na Manhattnu. Velikan s 381 metrov višine, ki z anteno meri 448 metrov, je 41 let veljal za najvišji nebotičnik na svetu. Primat je stavbi prevzel v terorističnih napadih uničeni World Trade Center. Po tragediji iz 2001 je Empire State Building znova najvišja stavba v mestu in druga najvišja v ZDA.
Nebotičnik s 102 nadstropjema so zgradili v vsega 11 mesecih in to sredi gospodarske krize, ki je svet zajela leta 1929. Vrh stavbe naj bi služil tudi kot pristajališče za cepeline iz Evrope, vendar se je ideja po nekaj preizkusih z zračnimi ladjami izkazala za neizvedljivo.
Iz neuspeha v svetovno slavo
Empire State Building je s poslovnimi površinami za 60.000 ljudi v začetku veljal za neuspeh. Do odprtja namreč ni bilo zasedenih niti polovica površin, do 40-ih let prejšnjega stoletja pa je bilo še vedno veliko pisarn praznih. Zaradi tega si je v prvih letih prislužil naziv Empty (prazen) State Building.
Stavba s 6500 okni, 73 dvigali in 1860 stopnicami je zaslovela tudi v mnogih filmih. Najverjetneje še vedno najbolj znan je prizor iz leta 1933 posnetega King Konga. Leta 1945 je Empire State Building prestal tudi nesrečno trčenje letala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.