Zanimivosti

Endeavour se vrača

Houston, 16. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po skoraj osemdnevnem obisku Mednarodne vesoljske postaje se je ameriški vesoljski raketoplan Endeavour včeraj ob 16.32 po srednjeevropskem času približno 400 kilometrov nad zahodnim Kazahstanom nedaleč od glavnega ruskega kozmodroma Bajkonur ločil od postajinega modula Destiny in je na poti domov.

Jutri ob 18.59 po srednjeevropskem času bo pristal v Kennedyjevem vesoljskem centru (KSC) na Floridi v ZDA.

Američan Franklin Chang-Diaz in Francoz Philippe Perrin sta tretji in hkrati zadnji vesoljski sprehod med sedanjo vesoljsko odpravo izvedla s četrtka na petek. Med več kot sedem ur dolgim delom izven postaje sta zamenjala pokvarjen zglob na 600 milijonov dolarjev vredni mehanični roki Canadarm2. Že med drugim sprehodom sta na premični voziček na zunanji strani MVP pritrdila poldrugo tono težak in 254 milijonov dolarjev vreden kanadski podstavek MBS za Canadarm2, ki ga bodo po novem lahko premikali po tiru vzdolž MVP. Dokončna dolžina tira bo približno 100 metrov. Francoz je v petek ob 22.11 po srednjeevropskem času z mehanično roko raketoplana 150 milijonov dolarjev vreden italijanski tovorni modul Leonardo s postajinega modula Unity, kamor je bil začasno priključen med obiskom, vrnil v Endeavour. Najpomembnejša naloga poleta je bila zamenjava glavne posadke MVP. Na postaji je ostala peta zaporedna rusko-ameriška posadka, četrta pa se po za MVP rekordnih šestih mesecih bivanja v breztežnosti vrača na Zemljo.

Ameriška člana posadke četrte odprave Carl Walz in Daniel Bursch sta presegla dosedanji ameriški rekord (188 dni) v dolžini bivanja v breztežnosti, ki ga je leta 1996 na ruski orbitalni postaji Mir dosegla Američanka Shannon Lucid. Ko se bodo poveljnik četrte posadke MVP Jurij Onufrijenko, Bursch in Walz v ponedeljek vrnili na Zemljo, bo minilo 194 dni odkar so v začetku decembra lani poleteli v vesolje. Za Onufrijenka bo to dan dlje kot je bil na postaji Mir. V novi glavni posadki MVP je prvikrat ženska, Američanka Peggy Whitson. Družbo ji bosta delala Rusa Valerij Korzun in Sergej Treščov. V vesolju bodo štiri mesece in pol.

Med poletom niso zaznali težav, le v ponedeljek v času primopredaje MVP med starim in novim poveljnikom Onufrijenkom in Korzunom se je nenadoma oglasil alarm. Kmalu so ugotovili, da je bil preplah lažen. Nastal je zaradi delcev prahu, ki so se pojavili ob pretovarjanju poltretje tone delovne opreme in zalog hrane na postajo. Vesoljci niso bili v nevarnosti. Korzun se je leta 1997 na Miru spopadel s pravim požarom. Posadka je pod njegovim vodstvom uspela pogasiti ogenj, ki je izbruhnil na generatorju kisika in s tem rešila sebe in postajo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10