Raketoplan ameriške vesoljske agencije Nasa Endeavour se je v petek zvečer uspešno spojil z mednarodno vesoljsko postajo (ISS), so sporočili iz Nasinega nadzornega središča v Houstonu. Pri standardnem obratu nazaj pred spojitvijo pa so astronavti ISS pri loputi koles za pristajanje na toplotnem ščitu raketoplana opazili vdolbino. Natančno naj bi obseg poškodbe opredelili v nedeljo, ko naj bi se v Nasi tudi odločili, če bo potrebno popravilo.
Vdolbina naj bi bila velika blizu 20 kvadratnih centimetrov. Upravitelj tokratne misije raketoplana Endeavour John Shannon je dejal, da je poškodbo povzročil kos ledu, ki je udaril plovilo po izstrelitvi 9. avgusta.
Nasa zaenkrat še ne pozna natančnega obsega poškodb. V nedeljo naj bi astronavti misije s posebno robotsko vodeno lasersko napravo določili globino poškodbe ter se na tej podlagi odločili za morebitno popravilo.
Pripeljali zaloge hrane
Endeavour, ki so ga zadnjih pet let temeljito obnavljali, je na ISS pripeljal zaloge hrane in drugih potrebščin, steber za notranjo konstrukcijo, novo nakladalno ploščad in nov žiroskop za pozicioniranje postaje. Misija pod vodstvom poveljnika Scotta Kellyja bo trajala od 11 do 14 dni, za namestitev opreme pa bodo potrebni najmanj trije vesoljski sprehodi.
Prvi, med katerim naj bi namestili steber za notranjo konstrukcijo, ki bo vesoljsko postajo podaljšal na 108 metrov, se bo pričel danes okoli 18. ure in 30 minut po srednjeevropskem času.
Če bo ugotovljeno, da bi poškodba lahko ogrozila varnost posadke pri vrnitvi na zemljo, bodo astronavti opravili dodaten vesoljski sprehod in plovilo zakrpali.
Pozorni na vsako poškodbo
Nasa je še posebej pozorna na vsako poškodbo termalnega ščita po tragediji raketoplana Columbia leta 2003. Takrat je ob vzletu s tanka za gorivo padala zaščitna pena, ki je poškodovala termalno oblogo raketoplana. Ta je ob vrnitvi na zemljo razpadel, pri čemer je umrlo vseh sedem članov posadke.
Med posadko tudi učiteljica
Tokratna misija raketoplana Endeavour ima poleg pomembne vloge pri dokončanju ISS ter preskusa tehnologije za napajanje vesoljskega plovila na električnem omrežju vesoljske postaje, ki bo omogočila podaljšanje misije z 11 na 14 dni, še prav poseben značaj. Med sedmimi člani posadke je namreč tudi 55-letna učiteljica in astronavtka Barbaro Morgan, ki je postala prva učiteljica v vesolju.
Morganova je bila že leta 1986 ena od rezerv za predhodnico Christo McAuliffe, ki ji ni bilo usojeno postati prva učiteljica v vesolju. Umrla je namreč 28. januarja 1986, skupaj z drugimi člani posadke raketoplana Challenger, ki je eksplodiral nekaj sekund po vzletu. Morganova sedaj uresničuje misijo svoje predhodnice in je glavna zvezda prve izstrelitve raketoplana Endeavour po novembru leta 2002.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.