Evropska vesoljska agencija (Esa) je ta teden ob robu največjega letalskega salona na svetu v francoskem mestu Le Bourget z Ameriško vesoljsko agencijo (Nasa) podpisala memorandum o soglasju o manjšinskem lastniškem deležu Ese v novem vesoljskem teleskopu, ki bo nadomestil zelo uspešen teleskop Hubble. Obenem je Esa s podjetjem ThalesAlenia Space podpisala pogodbo o izgradnji satelita Sentinel 1, ki naj bi spremljal okoljske spremembe na Zemlji.
Esa bo imela v vesoljskem teleskopu James Webb, ki bo nadomestil teleskop Hubble, 15-odstotni lastniški delež. Lastniški vložek Ese bo tako enako velik kot pri teleskopu Hubble, razlika pa je po besedah znanstvenega direktorja Ese Davida Southwooda v tem, da bo Evropska vesoljska agencija pri izgradnji novega teleskopa prispevala dva pomembna instrumenta. Lastniški delež Ese bo evropskim astronomom omogočal pogosto uporabo teleskopa za izvedbo njihovih raziskovalnih programov.
Novi teleskop za zahtevnejša proučevanja
Teleskop James Webb, poimenovan po nekdanjem upravitelju ameriške vesoljske agencije, ki je ustanovo vodil v njenih začetkih v 60. letih prejšnjega stoletja, naj bi po ocenah stal 2,6 milijarde evrov, zgradila pa naj bi ga Nasa. Bil naj bi precej bolj zmogljiv od teleskopa Hubble, vseboval pa naj bi tudi posebne instrumente za raziskovanje skrivnostnih okoliščin velikega poka ter rojstev zvezd in sončnih sistemov.
Memorandum sta podpisala generalni direktor Ese Jean-Jacques Dordain in upravitelj Nase Michael Griffin. Tretji partner v izgradnji teleskopa je Kanadska vesoljska agencija. Teleskop naj bi v vesolje z evropsko raketo Ariane 5 ECA z izstrelišča v Francoski Gvajani izstrelili leta 2013, vse stroške izstrelitve pa naj bi nosila Esa. Predvideno obratovalno obdobje je najmanj pet let.
Novi satelit za opazovanje okoljskih sprememb na Zemlji
Esa je na sejmu v Le Bourgetu z izdelovalcem vesoljske tehnologije ThalesAlenia Space podpisala tudi 229 milijonov evrov vredno pogodbo o izgradnji Satelita Sentinel 1, prvega v vrsti petih satelitov, ki naj bi opazovali okoljske spremembe na Zemlji. Sateliti bodo nadomestili satelit Envisat, ki je trenutno največji opazovalni satelit na svetu in je marca izpolnil pet let delovanja, za kar je bil tudi predviden. V vesolju naj bi vseeno ostal še najmanj tri leta.
Sentinel 1 je prvi del bodočega omrežja za opazovanje zemlje GMES (Global Monitoring for Environment and Security), ki je eden od ključnih programov Evropske unije na področju znanosti in raziskav. Prvi trije sateliti iz družine Sentinel, ki bodo v vesolje izstreljeni predvidoma do leta 2011 oz. 2012, naj bi stali 1,2 milijarde evrov, k čemur je treba dodati še 300 do 350 milijonov evrov letno za stroške delovanja in financiranje dodatnih satelitov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.