Raziskovalci so odkrili, da se človek v svojem življenju v povprečju rokuje približno 15.000-krat. Vsak peti anketiranec pa ne mara stiska rok, saj je prepričan, da to ne počne prav. Nesamozavestne osebe imajo največ težav z znojenjem dlani, premočnim stiskom ali pa se ob stisku rok človeku ne upajo pogledati v oči.
Profesor Geoffrey Beattie z Univerze v Manchestru je zato s svojim moštvom izdelal nekakšno matematično formulo za popolno rokovanje, pri kateri je upošteval 12 ključnih elementov, kot so moč, stik z očmi, toplota roke, trajanje stiska. Pojasnil je: "Rokovanje je pomemben korak pri spoznavanju ljudi in služi kot informacija za ustvarjanje vtisa o drugi osebi. Najbolj osnovno pa je, da z desno roko čvrsto primemo sogovornikovo roko in jo trikrat stresemo, vendar ne premočno. "
Beattie pravi, da rokovanje odkriva različne aspekte človeškega značaja. Tako je mlahavo rokovanje lahko znak za nesamozavestnost, kratek stisk roke pa bi lahko pomenil arogantnost. Z anketo je ugotovil, da se precej raje rokujejo moški. V stisku rok namreč uživa več kot 50 odstotkov moških, pri predstavnicah nežnejšega spola pa se z rokami pozdravlja le 29 odstotkov udeleženk raziskave.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.