Traminec je belo vino zlato rumene barve in zelo aromatičnega okusa, bogato s sladkorjem, ki ima praviloma višjo stopnjo alkohola. Izhaja iz južnotirolske vasice Tramin, od koder se je ta vrsta grozdja razširila na različne konce sveta, tudi v Slovenijo. ''Traminec je vino s strastjo, z elementi poželjivosti in – če hočete – povsem dopustno pohoto,'' pravi o tramincu skrbnik najstarejše žlahtne vinske trte v Mariboru Stane Kocutar. ''Če potrebujete zaradi tega ali onega kak pogovor s samim seboj, bo požirek traminca pregnal mrakobo iz duše. S tako narejeno jasnino pa je veliko lažje priti do lažjih odločitev.''
Traminec: vino (le) za ženske?
O tramincu velja predsodek, da zaradi svoje sladkosti velja za žensko vino in je torej namenjen predvsem nežnejšemu spolu, a poznavalci pravijo, da to ne drži. Traminec je namenjen vsem, ali kot pravi rek: ''Traminec je vino, ki ga ženske ljubijo, moški pa ga pijejo prav zaradi tega.''
Kot rečeno, traminec je zašel tudi v slovenske kraje, natančneje na območje med Dravo in Muro, zato se je pred leti rodila ideja o kulturno-umetniškem dogodku, ki bi bil posvečen temu vinu.
Traminci iz 10 držav
Letos je Salon Traminec tako potekal že četrtič, znova pa je ponudil široko paleto slovenskih in tujih tramincev. Tokrat ga je obogatilo točno 111 različnih vrst tramincev, s katerimi so se predstavili priznani in ugledni vinarji iz Slovenije in tujine. Vinom iz Avstrije, Nemčije, Francije, Italije in Hrvaške, ki so se predstavljali že pretekla leta, so se letos pridružili še traminci iz Češke, Švice, Srbije in Madžarske. Za pokušino so bila na voljo suha, polsuha, polsladka in sladka vina, penine, zvrsti cuvee, arhivska in bio vina.
Novost na letošnjem dogodku je bila Mala šola vinskih okusov, kjer je enolog Danilo Steyer z gosti iz tujine pojasnjeval osnove okušanja in poznavanja vin ter obiskovalcem odgovoril na vprašanja, kot so, zakaj je traminec posebnež, ali je traminec vino za ženske, kako se izbere pravi kozarec za pravo vino, kako pokušamo vino, kako izbrati svoje vino in še kaj.
Dobro je bilo poskrbljeno tudi za kulinarično spremljavo vinski kapljici, saj se je s svojimi kulinaričnimi specialitetami predstavilo 13 gostincev, ki so dali na pokušino predvsem dobrote slovenske kuhinje: ocvrte koruzne pogače, ''firbasovo gibanco'' iz vlečenega testa z domačo skuto iz kravjega mleka in z rozinami, žlinkrofe, štruklje, savinjski želodec, prekmursko tlačenko na zelenjavnem vrtu, ''ptujsko paeljo'', prekmursko šunko in kuhano šunko z ocvirki, paradižnikovo žolico na kumaričnem batoneju ter peno kozjega sira z lososovim tatarcem, testeni zavitek z govejimi pljuči, ''wasabi majonezo'' in sladkim grahovim pirejem z meto. Ljubitelji jedi na žlico so uživali ob gobovi juhi z jurčki in ajdovimi žganci ter bogračem, okusiti je bilo mogoče tudi pašteto iz dimljene postrvi z maslom, postrvji tatar in rezino dimljene postrvi. Mojstri japonske kuhinje so pripravili hutomaki kozice v tempuri, piščančje krogljice v tradicionalni japonski juhi, marinirane kozice in sojin fižol.
Kulturni program se je začel z branjem poezije, za kar je poskrbel slovenski pesnik in pisatelj iz Murske Sobote Milan Vincetič. Član skupine MI2 Jernej Dirnbek je lani spisano himno Salona Traminec letos še uglasbil in premierno predstavil. Sledil je nastop priznanega saksofonista, flavtista in skladatelja Vaska Atanasovskega, ki se je predstavil skupaj z bobnarjem Marjanom Staničem in kitaristom Dejanom Lapanjo, osrednji gost pa je bil kantavtor Andrej Šifrer, ki je premierno predstavil nekaj pesmi, nastop pa je popestril z zgodbami iz svojega življenja in različnimi duhovitimi anekdotami. Program so sicer nameravali izvesti na prostem, a so ga zaradi možnosti dežja prestavili v notranji del delno obnovljenega gradu Negova.
Z obiskom je zbrane razveselila še Apolonija, rdečelasa potomka čarovnice iz Gornje Radgone ter s svojim dotikom delila zdravje in ljubezen. Za zaključek večera so poskrbele umetnice Neža Cigler, Maja Črešnik in Polona Moličnik, ki so pričarale ognjeno predstavo.
V duhu prihajajočega evropskega prvenstva v košarki se je pred samim dogodkom odvijala še košarkarska tekma med ekipo eurobasketa ter ekipo Salon Traminec, ki se jim je na igrišču pridružil tudi legendarni Ivo Daneu. Športna sreča je bila tokrat bolj naklonjena ekipi eurobasketa, ki je gostitelje premagala s končnim rezultatom 2:1.
Organizatorji tudi letos niso pozabili na dobrodelni prispevek lokalni skupnosti. Lani so Krajevni skupnosti Negova za nakup defibrilatorja podarili ček v vrednosti 1000 evrov, letos pa so se čeka za 500 evrov razveselili na OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova.
Himna Salona Traminec:
Če si Štajerc, Belokranjec,
Kraševec, Gorenc, Tolminec,
naj si dómač ali stranjec,
pridi na Salon Traminec.
Če priznan si vinogradnik,
hud kletar ali gostinec,
al’ le zase sode prazniš,
vabljen na Salon Traminec.
Če ljubezen do kozarca
pne v življenja te vrtinec,
lahko noč in miren spanec
dal ti bo Salon Traminec.
In ko leta naredó ti
noge težke kakor svinec,
preden vdaš se, še poslednjič
stopi na Salon Traminec.
Do takrat pa vsako leto,
ko tahujša hica mine,
se podvizaj v Negovo,
kjer živi Salon Traminec.
Tud’ če vreme ga bo sralo
in igral bo Dalmatinec,
dost’ razlogov je ostalo
za še en Salon Traminec.
Nauk:
Da vam voljne bodo špranje
in živahen vaš bo klinec,
da ljubezen bo kot sanje,
si privoščite traminec.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.