Do spora je prišlo, ko je na osrednjem govorniškem odru v parlamentu nastopil vodja Regionalne stranke Oleksandr Jefremov. Govoril je v ruščini, kar je zmotilo poslance stranke Svoboda. Začeli so vpiti ''ukrajinščina!'', saj so želeli, da bi govoril v ukrajinskem jeziku. Jefremov se je začel pritoževati, da poslanci motijo njegov govor in jih v povračilo označil za ''neofašiste''.

Stvari so se umirile, ko je oder zapustil, tja pa je prišel vodja stranke Svoboda Oleh Tiahnibok. Ko je začel govoriti, so poslanci Regionalne stranke začeli vpiti ''fašist'' njemu. Tiahnibok je Regionalno stranko in komuniste obtožil, da onemogočajo delo parlamenta. ''Parlament bo deloval le, ko bo v skladu z ukrajinsko ustavo in zakonodajo,'' je dejal, medtem ko je Ribaka obtožil, da zanalašč provocira.
Strasti je poskušal pomiriti predsednik parlamenta Vladimir Ribak (kot se vidi na videoposnetku, je eden vanj vrgel svinčnik), ki je poslance pozval, da se vrnejo v poslanske klopi. Poslanci so se nehali prerivati, a so še naprej okupirali osrednje govorniško mesto.
Ruščina ni državni uradni jezik, je pa regionalni
Uporaba jezika je v Ukrajini dokaj pereče vprašanje. Ukrajinščina je po ustavi edini uradni jezik, ruščina pa eden od priznanih regionalnih jezikov, a je njegova uporaba predvsem v vzhodnem in južnem delu države zelo razširjena. Avgusta lani je parlament sprejel zakon o regionalnih jezikih, ki določa, da se lahko lokalni jezik, ki ga govori najmanj 10 odstotkov prebivalcev, uporablja kot uradni jezik.
Na podlagi popisa iz leta 2001 se je 67,5 prebivalstva opredelilo, da je njihov materni jezik ukrajinščina, 29,6 odstotka pa se je odločilo za ruščino, ki je bila v času Sovjetske zveze v Ukrajini prav tako uradni jezik.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.