T. i. ''Kitajski Hallstatt'' je zgradilo podjetje China Minmetals Corporation, slovesnega odprtja pa se je poleg direktorja He Jianboja udeležila tudi avstrijska delegacija z županom Alexandrom Scheutzem na čelu. Ob tej priložnosti so tudi podpisali dokument o medkulturnem sodelovanju.
''Vse skupaj ni bilo tako sporno, bili smo le presenečeni, da se gradi majhen avstrijski kraj. Sedaj smo zelo ponosni, da se je to zgodilo,'' je Scheutz odgovoril na vprašanje, zakaj je projekt za prebivalce izvirnega Hallstatta predstavljal težavo. Nekateri prebivalci so se namreč uprli kitajski ideji in so celo grozili s pravnimi ukrepi. Čez čas so se strasti pomirile, saj naj bi bila kitajska kopija odlična reklama za Hallstatt, kar naj bi v kraj v zgornjeavstrijski pokrajini Salzkammergut na jugozahodnem bregu jezera Hallstatter See privabilo veliko predvsem kitajskih turistov.
Kitajski Hallstatt so sicer zgradili na območju, velikem en kvadratni kilometer in predstavlja novi del mesta Huižou. Nekatere hiše so povsem opremljene, druge so prazne, veliko pa jih investitorji nameravajo prodati.
V Hallstattu bile tudi etnične skupine iz ozemlja današnje Slovenije
V Hallstattu po popisu iz letošnjega leta živi 794 prebivalcev, ime pa je dobil po rudnikih soli, kjer so sol kopali že v prazgodovini. Tam so našli tudi leseno konstrukcijo, ki velja za najstarejše (rudniško) stopnišče na svetu. V okolici Hallstatta so sicer pri arheoloških raziskavah odkrili veliko prazgodovinsko grobišče z okoli 2500 grobovi iz starejše železne dobe, kjer so našli okrog 5800 predmetov iz zlata, brona, železa, jantarja in stekla. Sodeč po opremi in orožju mrtvih, ki so tam bivali in bili pokopani, se da sklepati, da so kraj poseljevale etnične skupine z današnjega ozemlja Slovenije, Spodnje in Zgornje Avstrije in južne Nemčije. Starejša železna doba se tako po najdbah v Hallstattu imenuje Halštatska doba ali Halštatska kultura, ki datira v 9. do 6. stoletje pr. n. št.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.