Zanimivosti

FOTO: Naslikal skoraj toliko slik, kot zamenjal žensk

Malaga, 25. 10. 2011 15.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pred natanko 130 leti se je rodil španski slikar, grafik in kipar Pablo Picasso, ki velja za enega najpomembnejših umetnikov 20. stoletja. Skupaj z Georgesom Braqueom je bil začetnik kubizma in njegov glavni predstavnik.

Picasso je v dolgoletni umetniški karieri ustvaril več kot 20.000 del, med najbolj poznanimi pa sta sliki Avignonske gospodične in Guernica.

Slika z naslovom Akt, zeleno listje in oprsje, ki jo je Picasso naslikal leta 1932, velja za najdražjo sliko vseh časov. Na zadnji dražbi je bila namreč prodana za neverjetnih 106,5 milijona dolarjev. Na njej je upodobljena Picassova muza in ljubica Marie-Therese Walter.
Slika z naslovom Akt, zeleno listje in oprsje, ki jo je Picasso naslikal leta 1932, velja za najdražjo sliko vseh časov. Na zadnji dražbi je bila namreč prodana za neverjetnih 106,5 milijona dolarjev. Na njej je upodobljena Picassova muza in ljubica Marie-Therese Walter. FOTO: Reuters

Pablo Ruiz Picasso se je rodil leta 1881 v Malagi. Študiral je v Barceloni in Madridu, od leta 1904 je živel in delal v Parizu. Po II. svetovni vojni se je preselil v Vallavis na Azurni obali, kjer se je med drugim začel posvečati keramiki. Vsako leto je v kraju priredil tudi po dve ali tri razstave. Umrl je 8. aprila 1973 v Mouginsu.

V svojem izjemno plodovitem ustvarjalnem življenju je prešel več faz. Realističnemu obdobju (1895–1901), v katerem je uporabljal močne barve, je sledilo modro obdobje s slikama La vie in Stari kitarist. Rožnato obdobje (1904–1906) zaznamujeta sliki La toilette in Gertrude Stein. V obdobju kubizma (1906–1925) so nastale slike Avignonske gospodične, Sedeči akt, Aficionado in Harlekin ter kolaži. Sledilo je obdobje neoklasicizma z elementi nadrealizma od 1925 do 1945, v katerem je denimo nastala slika Ples, nato pa čas intenzivnega ukvarjanja z grafiko, kiparstvom in keramiko.

Med deli, s katerimi se je za vedno zapisal v zgodovino likovne umetnosti, velja omeniti še ciklus radirank Sanje in laži F. Franca (1937), sliko Vojna in mir (1952) ter plastike Ženska glava (1909), Kitara (1912), Bikova glava (1943) in Koza (1950).
Ena od tem, h katerim se je Picasso vračal vse življenje, je bila bikoborba. Veliko se je posvečal tudi liku minotavra, ki je predstavljal umetnikov alter ego. V njegovih delih nastopa kot dobrovoljen pijanec, kot očarljiv sogovornik in kot viharen ali nežen ljubimec ter tudi kot nasilnež, ki plača za svoje grehe s slepoto in pregnanstvom.

Guernica, ki prikazuje teror nad civilnim prebivalcem v španskem mestu z istim imenom, je verjetno njegova najbolj slavna slika. Picasso je bil politično zelo aktiven slikar. V Španski državljanski vojni se je postavil na stran republikancev in jasno izrazil svoj odpor do naslija, posebej nad civilnim prebivalstvom.
Guernica, ki prikazuje teror nad civilnim prebivalcem v španskem mestu z istim imenom, je verjetno njegova najbolj slavna slika. Picasso je bil politično zelo aktiven slikar. V Španski državljanski vojni se je postavil na stran republikancev in jasno izrazil svoj odpor do naslija, posebej nad civilnim prebivalstvom. FOTO: Reuters

Zamenjal kar nekaj žensk
Picasso je poznan tudi po viharnem ljubezenskem življenju. Leta 1904 je spoznal madžarsko umetnico Fernande Olivier, ki je postala njegova ljubica. Zapustil jo je zaradi Marcele Humbert (sam jo je imenoval Eva Gouel), ki pa je zaradi bolezni umrla stara 30 let. Leta 1921 se je poročil z Rusinjo Olgo Kokolovo. Po več letih nesrečnega zakona je spoznal tedaj še mladoletno Marie-Therese Walter, ki je postala njegova ljubica. Z njo je imel do leta 1934 skrivno razmerje. Ko mu je rodila hči Mayo, jo je zapustil in si našel novo ljubico Doro Maar. Njeno pravo ime je bilo sicer Henrietta Theodora Marković – njen oče je bil namreč Hrvat.

Z izborom njegovih grafik se je imelo lani priložnost seznaniti tudi ljubljansko občinstvo. V Mestnem muzeju Ljubljana je bilo pod naslovom Pablo Picasso: Bikoborbe. Mit. Eros. mogoče videti izbor okrog 100 njegovih grafik, trenutno pa je v blejski galeriji Deva Puri pod naslovom Pablo Picasso: Leta na Azurni obali mogoče videti okrog 50 manj poznanih keramičnih predmetov tega znamenitega španskega umetnika.

Na sliki z imenom Jokajoča ženska je Picasso upodobil ljubico Doro Maar.
Na sliki z imenom Jokajoča ženska je Picasso upodobil ljubico Doro Maar. FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
25. 10. 2011 20.18
V Parizu je izredno velik Piccasov muzej oziroma galerija, v Maraisu! Žal kje že precej časa zaprt in bo baje do prihodnje pomladi, se ga pa splača obiskati!!
grdavs
25. 10. 2011 19.56
Kolikor jih je, jih je še premal! Slik, mislim.