Okoljevarstvena organizacija Greenpeace je v opozorilo na vpliv podnebnih sprememb organizirala prav posebno akcijo. Skoraj 600 prostovoljcev je prepričala, da so kljub hladnemu vremenu ob vznožju ledenika Altesch v Švici na skoraj 2300 metrih nadmorske višine odvrgli svoja oblačila in se nastavili fotografskemu objektivu.
Greenpeace je za fotografiranje najela svetovno znanega fotografa Spencerja Tunicka, ki je nagce fotografiral ob zaščitenem ledeniku Unescove svetovne naravne dediščine, pozornost pa je organizacija želela usmeriti pozornost k taljenju alpskih ledenikov, kar je eden izmed mnogih znakov globalnega segrevanja ozračja in podnebnih sprememb, ki so posledica človeškega delovanja.
V organizaciji so pojasnili, da je človeško telo ravno tako občutljivo kot ledeniki v Švici ali svetovno okolje. Zato upajo, da bodo plakati in slike, ki prikazujejo ljudi izpostavljene mrazu, zmrazili svetovno javno mnenje in politike in jih prepričali, naj se bolj potrudijo v boju proti onesnaževanju in podnebnim spremembam.
Za potrebe kampanje je fotograf Tunick prostovoljce razdelil v dve skupini po nekaj manj kot tristo ljudi, ki jih je slikal na več različnih položajih na 23-kilometrskem ledeniku. "Slike bomo v pravem trenutku uporabili za namene svoje kampanje, najprej v Švici in potem še v svetu," je dejal predstavnik organizacije Greenpeace v Švici Nicolas de Roten.
Tunick je sicer znan po svojih spektakularnih fotografijah več stoglavih množic golih ljudi, ki so pazljivo razporejeni okoli svetovnih znamenitosti. Tunick svoje fotografije imenuje "živeče skulpture" in "telesne pokrajine", danes pa povečini slika le še po naročilu galerij sodobne umetnosti.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.