Zanimivosti

Grafit – umetnost ali vandalizem?

Ljubljana, 31. 05. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Branka Resnik
Komentarji
27

Zloglasni grafiti – po eni strani opozarjajo na krivico, po drugi strani so orodje nestrpnosti. Potem imamo tukaj še umetniško plat, kjer so nekateri našli svoj način likovnega izražanja ... In tako se vsakič znova pojavi vprašanje – so grafiti na ulicah oblika izražanja in komunikacije ali le vandalizem?

Grafiti so legitimna izražanja umetnosti povprečnega človeka.
Grafiti so legitimna izražanja umetnosti povprečnega človeka. FOTO: Branka Resnik
"Ne moremo biti vsi Banksyji - tudi nočemo biti. Vsak se izraža drugače" Zuias, 1107 Klan
"Ne moremo biti vsi Banksyji - tudi nočemo biti. Vsak se izraža drugače" Zuias, 1107 Klan FOTO: Branka Resnik
Grafit je minljiv triumf posameznika nad spomeniki oblasti, je leta 1992 zapisal priznani profesor zgodovine Tim Cresswell in s tem začrtal zanimivo tezo, kaj je grafit. "Ko govorimo o grafitih in street artu, se pojavijo različne dileme – je vsak napis ali nalepka že grafit? Kaj pa grafiti, ki so na legalnih površinah ...?" Se sprašuje Monika Kropej, ki se z grafiti ukvarja že 10 let. Sama pravi, da se glede definicije naslanja na besede, ki jih je izrekel raziskovalec Mitja Velikonja, ki pravi, da grafit definira forma, ilegalnost, družbena kritičnost in položaj znotraj vladajoče, vodilne strukture. Grafiti so pač oblika komunikacije, ki (naj bi) pripadala ulicam, tipičnemu javnemu prostoru in prizorišču za oblikovanje dialoga zunaj komercialnih medijev.

Grafiti se obravnavajo na zelo različne načine. Za mnoge so še vedno primer javnega vandalizma ter kaznivo dejanje, nekateri v njih vidijo politični protest, včasih jih obravnavajo kot visoko kulturo, drugič pa govorijo o avtentični popularni kulturi ljudski umetnosti, katere zaščitni znak je tudi navidezna anonimnost.

Po naših ocenah se je v zadnjem času ta oblika vandalizma precej razširila, težko pa je oceniti, v kolikšnem obsegu. Mestna občina Ljubljana

Na lovu za grafiti

Že v srednjem veku so grafite pisali po cerkvah, ki so tedaj predstavljale velik del kulture in družbenega življenja. Če so bila domovanja predvsem lesena, pa je sama kamnita zgradba cerkve tista trdna struktura, kjer so se krščanski napisi (simbol sidra, jagnje, Kristusov monogram ...) ohranili. Kasneje pa se je seveda grafit selil tudi na ostale stene. Ulični prostor tako predstavlja medij, preko katerega lahko vsak posameznik sporoči svoje ideje in mnenja širšemu občinstvu. Seveda so to zdaj 'zavohale' tudi oglaševalske agencije in podjetja in se na še en način približale potrošniku. Ker imajo grafiti lastnost minljivosti (vremenske razmere, prekrivanje, odstranjevanje s strani oblasti ...), pa jim to doda še dodaten čar.

Sami grafiti pa so nekako razdeljeni na dva pola – grafiti kot umetnost (street art) ter grafiti kot napisi s politično vsebino. Mogoče najpomembnejša razlika med umetniškimi in političnimi grafiti naj bi bil v tem, da prvi poudarjajo estetsko in oblikovno raven, za politične grafite pa je pomembna vsebina in sporočilnost grafita, pravi Katja Vravnik, ki je raziskovala grafite za diplomsko delo. Široko gledano se lahko vsak grafit definira kot političen, če upoštevamo dejstvo, da že samo pisanje in risanje po zidovih in drugih javnih površinah predstavlja obliko nespoštovanja pravil. Po drugi strani pa so neposredno politični grafiti tisti, ki se od drugih napisov in risb razlikujejo po izrecno prisotni vsebini vezani na politiko.

Grafiti predstavljajo pomemben del vizualne podobe mest po vsem svetu. Ker kršijo ustaljene norme dominantne kulture, so obravnavani kot agresivna in nezaželena (sub)kulturna praksa.
Grafiti predstavljajo pomemben del vizualne podobe mest po vsem svetu. Ker kršijo ustaljene norme dominantne kulture, so obravnavani kot agresivna in nezaželena (sub)kulturna praksa. FOTO: Branka Resnik
Politični grafiti so alternativni medij, ki opozarja

"Grafit je jedrnat, nujno 'politično nekorekten' program, in sprej  je orožje tistih, ki nimajo dostopa do drugih medijev izražanja. Je nemi krik, ki ga z zidu slišijo le tisti, ki so sicer preslišani", je za revijo Časopis za kritiko znanosti napisal Velikonja.
Grafitarske skupine med seboj bijejo tako vsebinske kot ideološke bitke, grafite črtajo, brišejo, dopolnjujejo in prepisujejo.
Grafitarske skupine med seboj bijejo tako vsebinske kot ideološke bitke, grafite črtajo, brišejo, dopolnjujejo in prepisujejo. FOTO: Branka Resnik
Ker se v Mestni občini Ljubljana zavedamo, da je grafitiranje del umetniškega likovnega izraza in sestavni del urbane kulture, smo določili prostore na kar 13 javnih lokacijah, na katerih je grafitiranje dovoljeno. Mestna občina Ljubljana
Pri nas so se tako že med italijansko okupacijo Ljubljane začeli pojavljati napisi Osvobodilne fronte, ki so bili vizualni simbol upora. Helena Konda, ki raziskuje grafite iz časa 2. svetovne vojne tudi zato, ker jih večina slovenskih raziskovalcev grafitov postavlja za prve "prave" grafite na Slovenskem: "Pri pregledu knjig, člankov in fotografij sem ugotovila, da so bili najbolj množični grafiti kratica OF, obstajali pa so tudi drugi daljši grafiti. Poleg odpornikov so jih pisali tudi okupatorjevi vojaki in kolaboracija, največ fotografij pa obstaja o grafitih iz povojnega obdobja, ko meja na Primorskem še ni bila določena. Julija 1941 so se v Ljubljani pričeli pojavljati napisi velike tiskane črke V, ki je predstavljala začetek besede zmaga v več evropskih jezikih (francosko: victoire, angleško: victory). Napisani so bili s kredo ali barvo po hišah in dvojezičnih plakatih okupatorja."

Prvi sodobni slovenski grafiti so nato nastali v obdobju panka, konec sedemdesetih let. S pankom so se pri nas prvič pojavile tudi provokativne parole, kot so dol z rdečo buržoazijo!, komunizem je teror ...
"Kaj bi dal, kaj bi dal, da bi čapaca zaklal (spoznal)."
"Kaj bi dal, kaj bi dal, da bi čapaca zaklal (spoznal)." FOTO: Branka Resnik
Kropejeva razdeli politične grafite na nacionalistične, anarhistične, antifašistične, lezbične, feministične, športno-navijaške, protivojne, proti kapitalistične, pogosti pa so (bili) tudi grafiti s študentsko problematiko. Tako politični grafiti odražajo precej jasna politična ali vsebinska prepričana, ki lahko vključujejo tudi estetski učinek. Ko je raziskovala njihova ideološka in politična sporočila, je ugotovila, da so politični grafiti mnogokrat tudi sredstvo vsakdanjega obračunavanja med posameznimi subkulturami, med sabo se bojujejo leve in desne ideologije, pogoste pa so tudi grafitarske bitke, na primer med antifašisti in nacionalisti. Posamezne skupine pa so prepoznavne tako po parolah in znakih, uporabljajo pa tudi različne barve in oblike črk.
Nadzor nad grafitiranjem oziroma pisanjem po objektih je opredeljen v Zakonu o varstvu javnega reda in miru, ki določa, da se kaznuje tistega, kdor piše ali riše po zidovih, ograjah ali drugih javno dostopnih krajih, razen na krajih kjer je to dovoljeno. Mestna občina Ljubljana

Banksyja na vsako steno

"Ste ljubitelj moderne ulične umetnosti? Bi želeli vaš dom okrasiti z znamenitimi uporniškimi grafiti? Potem ste na pravem naslovu. Samo za vas smo pripravili nekatera najboljša in sporna dela uličnega umetnika Banksyja. Za njegova dela je značilna satirična vsebina in splošna družbeno-politična kritika. Identiteta edinstvenega umetnika je še vedno nerazkrita, a se njegova dela prodajajo tudi za nekaj milijonov dolarjev," se bere na spletu mamljiva reklama neke prodajalne, ki masovno prodaja (poceni) reprodukcije tega slavnega anonimnega grafitarja. Moderna ulična umetnost oziroma street art je tako za nekatere postal tudi donosen posel. A mnogi poznavalci se hitro vprašajo, je to še grafit v pravem pomenu besede? Se je pomen izgubil tisti trenutek, ko so grafit preselili v galerijo, ali ko so ga zaščitili s steklom?

Grafitarji uporabljajo nalepke, posterje, šablone, čopiče, oljne krede, najrazličnejše barve ...
Grafitarji uporabljajo nalepke, posterje, šablone, čopiče, oljne krede, najrazličnejše barve ... FOTO: Branka Resnik
"Neki grafitar je ob pogledu na ta plačan grafit na steni hiše dejal samo 'jeb*** dekoraterji'. S tem komentarjem je želel povedati, da obstajajo določena pravila v tej subkulturi. Ker je grafit minljiva umetnost, se ga tekom časa prekrije z drugim delom, v tem primeru pa to ne gre. Grafitar je s to izjavo komentiral tudi samo krčenja javnega prostora za grafitarje," razloži Sandi Abram, raziskovalec na področju grafitarstva in pokaže na veliko plačano poslikavo v središču mesta. Zraven še doda, da grafit izgubi svoj pomen tudi zaradi samega oglaševanja in ciljne publike: "Dogaja se, da ta forma grafita izginja, ostaja samo, kar je dovoljeno in kar je namenjeno oglaševanju."

V Sloveniji je grafitarstvo najbolj živo v Ljubljani, obstaja kar nekaj grafitarskih skupin, kot so ZEK Crew, Egotrip, 73, 1107 Klan ... "1107 izhaja iz hip hop skupine, ki se je začela promovirati z grafiti. Številka 1107 pa je poštna številka Šiške, kjer je skupina tudi nastala," začne razlagati zgodbo o 1107 Zuias. Fantje so začeli z ustvarjanjem leta 2001, sama številka pa je prerasla meje Šiške, ko jo je veliko mladih posvojilo za svojo in jo 'sprejalo' po celi Ljubljani. "Imeli smo enake želje, enake ideje," je o začetkih klana še dodal Boris.

V Sloveniji je trenutno aktivnih okoli 20 grafitarjev, podmladek tudi je – tako meni tudi Kaja Deskovič, ki v sklopu projekta Mladi rapetek pripravlja grafitarske delavnice, vendar kot pravijo pri 1107 Klanu, hobi ni ravno poceni, potrebnega pa je tudi veliko dela: "Če hočeš dobro delati, moraš veliko risati, vložiti veliko truda," doda Azram, ki je imel srečo, da je svoj hobi prenesel tudi v svojo službo.
Grafit je kot razglednica - Azram, 1107 Klan
Grafit je kot razglednica - Azram, 1107 Klan FOTO: Branka Resnik
"Bodi kralj, govori ljubezen," sporoča legalno ustvarjen grafit, ki je bil sponzoriran v reklamne namene. Avtor grafita je Mariborčan Teoson.
"Bodi kralj, govori ljubezen," sporoča legalno ustvarjen grafit, ki je bil sponzoriran v reklamne namene. Avtor grafita je Mariborčan Teoson. FOTO: Branka Resnik
Zid je zelo veliko orožje

Nekoč anonimen je bil tudi Banksy, čeprav se pravega imena ne ve, pa je postal mednarodno ime za uličnega umetnika, grafitarski sinonim. Njegova dela končajo v galerijah, njegove obdelane stene končajo za pleksi steklom. "To je absurd. Grafit je minljiv. Edina živa forma grafita je dokumentiranje – fotografija, ki ostane. Sam grafit na ulici ni večen," v en znak 1107 Klan argumentira večne grafite Banksyja. "Grafiti niso najnižja oblika umetnosti. Čeprav se je treba vso noč plaziti naokrog in lagati mami, je dejansko ta umetniška oblika najbolj iskrena izmed vseh. Tu ni nobenega elitizma ali vrveža, razstavlja se na nekaterih najboljših stenah, ki jih mesto lahko ponudi, in nikogar ne odvrne višina vstopnine," je ob neki priložnosti dejal Banksy in se morebiti ujel v lastno zanko ... A tematika Banksyja je prevelika za en članek – zato bo dobil svojega ...

Ustvarjanje na grafitarskih delavnicah.
Ustvarjanje na grafitarskih delavnicah. FOTO: Branka Resnik
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

HeroinHero
31. 05. 2016 12.40
+2
js da dobim enga k grafite piše po fasadah, bo dobu sprej v oči in usta pa še roke mu bom polomu nakonc...bomo vidl, če mu bo še kdaj pol padl na pamet uničevat tujo lastnino...to so bedaki prve klase.
Egoistik
31. 05. 2016 14.59
+1
kiboko
31. 05. 2016 12.17
+27
Z dovoljenjem je to umetnost, brez dovoljenja pa vandalizem. Če kot programer izmaličim spletno stran kakšnega podjetja, me policija aretira zaradi vdora v sistem in gospodarske škode. Enako mora biti za umetnika, ki brez dovoljenja riše po fasadi.
siupamoizvedetiresnico
31. 05. 2016 12.12
+21
Vsekakor je lahko umetnost pod pogojem, da je smiselno izdelan, s pomenom in na lokaciji kjer ne uničuje. Vse ostalo je idiotski vandalizem...
Petarda10
31. 05. 2016 11.59
+4
nekaj so lepi grafiti (unetnost) nekaj pa vandalizem in grafiti brez smisla!
bullitt
31. 05. 2016 11.53
+10
sam poglejte kakšne vlake imamo zarad teh bedakov, sramota ne pa umetnost
Karantanija
31. 05. 2016 11.50
+9
Bo moral v Lj. g. Jankovič nekaj narediti. Ljubljana ni lepa počečkana!
TellingTheTruth
31. 05. 2016 11.35
-3
Lepe fasade lepo molcijo
TellingTheTruth
31. 05. 2016 11.34
-5
oblikovana realnost
31. 05. 2016 11.26
+13
99% gre za vandalizem debilkotov ki uničujejo fasade in okolico.
pop greznica
31. 05. 2016 11.17
+7
Pri nas čez cel podhod piše "Karađić, Srebrenica te pamti". A je to umetnost?
KardinaIFrancRodeVKristusu2
31. 05. 2016 13.35
+6
kraljicavesolja
31. 05. 2016 10.29
-11
Grafiti so mi hudi, tud če je sam napisan, če je kej pametnga napisan, itak.
Trollka
31. 05. 2016 10.19
+12
Zakaj pa nebi bil grafit umetnost. Meni se zdijo grafiti, v katere se vloži veliko časa, da se naredi kvaliteten izdelek, všeč. Ne odobravam pa risanja na javnih zgradbah, se pravi stanovanjskih blokih, hišah, javnih ustanovah in podobno. Celo vlaki so našprejani z grafiti, tudi to je mimo. Prav tako mi grejo na živce tisti grafiti, ko po blokih ali starih hišah z eno barvo našprejajo "čefurji raus", "violemb1989" ali pa shvastiko. Takim bi pa jaz osebno prste polamal, ker to ni umetnost, ampak načrten vandalizem. Če pa hočejo grafitarji nekje izrazit svoj umetniški potencial, pa naj se zrihtajo kakšni zidovi starih zapuščenih stavb za njih, ki so odmaknjeni od mesta in ljudi.Da vsaj malo olepšajo videz dolgocajtne sive stene, iz katere občasno štrlijo rdeči cigli :)
allstarker
31. 05. 2016 12.13
-3
problem je, ker vecina grafitov je brez repa in glave...sem imel priloznost vidt prave mojstre pri delu in je dalec od tega kar pri nas vidis...pri njih za dolocen grafit traja mesece da ga izpopolnijo (plus to, da vzamejo v obzir tudi kako bo izgledal na doloceni zgradbi in okolju - oziroma ce pade sploh v kontekst)...drugace se pa strinjam z vasim napisom...zdaj ne vem kje sem tocno bral (leta nazaj) so v tujini spodbujali celo take zadeve, vendar so morali avtorji prinesti cel projektni nacrt (celotna slika, velikost, namembnost ipd.), tako da niso "risali" kar nekaj.
bb5a
31. 05. 2016 09.55
+29
Večina grafitov je vandalizem, ker če eden nekaj naflosa na steno še ne pomen, da je umetnost...
Megaclite
31. 05. 2016 09.20
-2
Oni na prvi sliki naj drugič uporabi rokavice.
Karantanija
31. 05. 2016 09.10
+18
Kadarkoli pridem v Lj., me zmrazi, ko na fasadah "najlepšega mesta na svetu" vidim vedno več grafitov, neokusnih napisov. Ljudje ravno uredijo hišo z novo fasado, prepleskajo, a ni dolgo, že nekdo nanjo nekaj nariše. Prav nič lepo, nič estetskega ni v tem. Menim, da so nekateri grafiti prav umetniški, zato bi bilo prav, da za te grafite določijo posebna mesta, table, stojala ...., kjer bi se umetniki lahko izrazili. Tudi nekateri vlaki so popisani. Zgleda, da to SŽ dovolijo zato, da le-ti vsaj na zunaj ne izgledajo tako ubogo .... Lepo bi bilo videti lepe, moderne vlake. Brez teh malarij, kamor, se mi zdi, tudi ne spadajo.
Die einemaister
31. 05. 2016 09.20
-6
dej ne pokaj 80 posto fasad po lj je še iz leta 07
Karantanija
31. 05. 2016 09.49
+16
Vse, iz leta o7 in najnovejše so popisane! Ne rečem, taki zidovi - škarpe, kot so na sliki, naj bodo popisane. Fasade na novo prebarvanih in starejših hiš, pa pustite na miru. Ureditev fasade je velika investicija in nekdo ti jo uniči, samo da imaš še večje stroške. Seveda, če ti sploh ostane še kaj denarja za popravilo! In meni ne more nihče dopovedati, da je to lepo.
Edina Slovenija
31. 05. 2016 08.54
+42
GRAFIT JE UMETNOST, TAKRAT KADAR SE POJAVI NA STENI SOSEDOVE HIŠE. IN GRAFIT JE VANDALIZEM, TAKRAT KADAR SE POJAVI NA STENI MOJE HIŠE!
Porocilo
31. 05. 2016 09.01
+11