Raziskovalci so najprej menili, da je virus SIV, ki vpliva na imunski sitem šimpanzov, bil izvor virusa HIV, vendar so ga našli samo pri živalih v ujetništvu. Sedaj pa je mednarodna skupina znanstvenikov odkrila naravni rezervat, v katerem živijo živali v divjini in so okužene z virusom HIV.
V stik z virusom SIV so lovci šimpanzov prišli že leta 1930 na področju Kinhase v Demokratični republiki Kongo. Znanstveniki menijo, da je zaradi redkosti primerov obolelosti za aidsom in različnosti simptomov aidsa med posamezniki, trajalo kar 50 let preden je bil virus ustrezno poimenovan.
S sodobnimi testi so raziskovalci genov odkrili, da so šimpanzi na jugu Kameruna okuženi z virusom SIV, ki je podoben virusu HIV. Le ta pa naj bi se potem razširil po vsem svetu.
Virus SIV pri šimpanzih ne povzroča nobenih simptomov, kot jih lahko vidimo pri virusu HIV, zato znanstveniki raziskujejo predvsem, zakaj šimpanzi, ki so genetsko podobni ljudem, ne trpijo za simptomi virusa HIV. Navkljub temu, da so virus SIV našli le pri živalih v ujetništvu, še vedno obstaja možnost, da so nekatere vrste zunaj rezervatov izvor virusa HIV in SIV.
Profesor genetike na Univerzi v Nottinghamu Paul Sharp je poudaril: "Mogoče je, da se je preskok virusa med šimpanzi in ljudmi zgodil v južnem Kamerunu, in da se je virus potem razširil po svetu.
Sharp še poudarja: " Če upoštevate, da se je virus HIV najverjetneje razvil pred 75 leti, potem je malo verjetno, da v svetu obstajajo drugi virusi, ki bi bili tako povezani s človeškim virusom HIV."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.