
Danes se je iztekel datum, do katerega so lahko Italijani vložili zahtevo za sklic referenduma, s čimer bi nasprotovali zakonu, ki ga je julija sprejel parlament in ki dokončno preklicuje 56-letni prisilni izgon nekdanje italijanske kraljeve družine. Nasprotnikom zakona je uspelo zbrati le 100.000 podpisov, od katerih je bila veljavna le petina, za referendum pa bi jih potrebovali vsaj 500.000.
V skladu z zakonom bodo iz italijanske ustave črtali dva odstavka 13. zaključne določbe, ki nekdanjim italijanskim kraljem, njihovim ženam in moškim potomcem prepoveduje vstop na italijansko ozemlje ter jim odvzema volilno pravico in pravico do zasedbe javnih služb v Italiji. Zadnjega dela 13. določbe, ki Savojcem odvzema lastnino v Italiji, ki je pripadla državi, ne bodo odpravili. Italija je monarhijo odpravila po koncu druge svetovne vojne po ustavnem referendumu 2. junija 1946, na katerem so se Italijani odločili za republiko. Izgon Savojskih je bil posledica podpore fašističnemu diktatorju Benitu Mussoliniju.

Vittorio Emanuele, ki je državo zapustil, ko mu je bilo devet let, in njegov 30-letni sin Emanuele Filiberto sta že zagotovila, da sta lojalna italijanski republikanski ustavi. Savojska družina si je več let močno prizadevala, da bi dobila pravico do vrnitve v Italijo. Lobirala je pri Evropskem parlamentu in italijanskih parlamentarcih ter tudi vložila tožbo na Evropsko sodišče za človekove pravice. Sodišče je sicer preložilo razpravo o primeru, s čimer je dalo možnost italijanskemu parlamentu, da je razpravljal o zadevi.
Kaže, da bodo člani družine Savojskih v prihodnjih mesecih precej iskani, saj jih številne aristokratske družine, zlasti iz Genove, že vabijo na sprejeme.