Marihuano pridobivajo iz indijske konoplje, vsebuje pa psihoaktivno snov delta-9 -tetrahidrokanabinol, ki je bolj znana pod imenom THC. Snov vpliva na delovanje kanabinoidnih receptorjev, ki jih najdemo v živčnih celicah. Nekateri deli možganov imajo omenjenih receptorjev več, drugi manj. Še posebej veliko jih je v predelih možganov, ki so odgovorni za užitek, spomin in čutno zaznavo, zato so najpogostejši kratkotrajni učinki kajenja marihuane izguba občutka za čas, slabša koordinacija in težje razmišljanje. Visok odmerek (predvsem ob uživanju hrane z marihuano) pa lahko vodi celo do halucinacij in izgube spomina.
Zanimivosti
Kako škodljiva je pravzaprav 'trava'?
Ljubljana, 22. 02. 2011 14.54 |
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Komentarji
470
Marihuana (imenovana tudi kanabis) je ena najpogosteje zaužitih drog na svetu, saj naj bi jo po podatkih Združenih narodov redno uživali štirje odstotki ljudi na svetu. Seveda pa marihuana ni prepovedana brez razloga, saj ima obilo negativnih učinkov.
KOMENTARJI (470)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.