Vse se dogaja po rojstvu
Otrokove duševne sposobnosti določa predvsem kvaliteta zgodnjega otroštva, še zlasti tik po rojstvu. Skupna značilnost skoraj vseh nadarjenih otrok je, da so odraščali v vsebinsko bogatem in raznolikem okolju, kjer so imeli veliko priložnosti za učenje. Mozart se je rodil v glasbeni družini in bil obdan z glasbili. Tako je že v najnežnejših letih poslušal očetovo glasbo. Pri petih letih je igral violino in komponiral, pri osmih pa je že napisal prvo simfonijo.
Mnogo let pred tem je Julij Cezar pri treh letih odjezdil v bitko s svojim stricem. Zelo podobno se je zgodilo z Aleksandrom Velikim. Tako odkrivamo, da je velikim imenom iz preteklosti koristilo plodno in stimulativno okolje v najzgodnejših letih življenja.
Naravna radovednost
Otrok bi rad raziskoval in izvedel čim več o svetu, v katerem živi. Že ob rojstvu ga žeja po izkušnjah in znanju. Vendar ga s tem, ko mu skušamo pomagati, oviramo. Namesto problemov, ki naj bi jih rešil sam, mu ponujamo rešitve. Otroci, s katerimi govorimo kot z odraslimi, ne v pomanjševalnicah, imajo več možnosti, da prej spregovorijo!
Ugotovili so tudi, da otroci, ki živijo v družinah izobražencev in bogatem okolju, prej napredujejo in prej razvijejo govor kot otroci fizičnih delavcev. Če z otrokom ravnamo kot z bebcem, se bo tako tudi obnašal! Kako naj otrok razume, da je štirinožno bitje najprej 'hov – hov', nekoliko kasneje je to kužek in šele potem mu povemo, da je to pes?! Preberite več.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.