Zanimivosti

Kako živijo mladi Evropejci?

Bruselj, 10. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Posebna raziskava Evropske komisije Eurobarometer o mladih v Evropi je pokazala, da velika večina mladih Evropejcev uporablja nove informacijske tehnologije ter podpira EU.

V raziskavi, ki so jo po naročilu evropskega direktorata za izobraževanje in kulturo izvedli letošnjo pomlad in objavili novembra letos, so 10.000 mladih Evropejcev med 15 in 24 letom med drugim spraševali tudi o aktualnih problemih, kot so vključevanje tujcev v družbo, kloniranje in homoseksualnost.

Raziskava je pokazala, da je mobilni telefon med mladimi najpogosteje uporabljena nova tehnologija, saj ga uporablja 80 odstotkov vprašanih, odstopanja med državami pa so nizka. Drugi po vrsti je osebni računalnik, ki ga uporablja 53 odstotkov mladih (kar je 13 odstotkov več kot leta 1997), razlike med državami pa so večje kot pri uporabi mobilnih telefonov. Tako na Nizozemskem osebni računalnik uporablja 87, v Grčiji pa 41 odstotkov mladih.

Razlike med članicami so še večje pri odstotkih tistih, ki uporabljajo internet in elektronsko pošto. V povprečju internet uporablja 37 odstotkov anketiranih, elektronsko pošto pa 31. Najvišje odstotke glede omenjenih vprašanj dosegajo Nizozemska in skandinavske države. Tako na primer na Nizozemskem uporablja internet 76 odstotkov, elektronsko pošto pa 69 odstotkov vprašanih. Na dnu lestvice je Grčija z 20 odstotki uporabnikov interneta in 12 odstotki uporabnikov elektronske pošte.

Letošnja raziskava v primerjavi z zadnjo iz leta 1997 ni pokazala nobenih sprememb glede nizke udeležbe mladih v klubih in društvih. Edina izjema so športni klubi, kamor je vključenih 28 odstotkov vprašanih, pri tem največ na Nizozemskem (48 odstotkov) in najmanj na Portugalskem (13 odstotkov). Daleč za športnim udejstvovanjem mladih je njihovo članstvo v verskih združenjih, kjer je evropsko povprečje 8-odstotno, izjemi pa sta Avstrija in Italija s 16 oz. 14 odstotki. Sledijo mladinski klubi (sedem odstotkov) in kulturna združenja (šest odstotkov). Le dva odstotka mladih je včlanjenih v organizacije za človekove pravice, štirje odstotki pa v politične stranke in trgovinska združenja.

Najbolj priljubljene aktivnosti mladih Evropejcev so po rezultatih Eurobarometra druženje s prijatelji (74 odstotkov), gledanje televizije (69 odstotkov) in poslušanje glasbe (66 odstotkov), branje zaostaja s 40 odstotki. Sicer pa za 26 odstotkov šola predstavlja pomemben način udejstvovanja v družbi, in sicer pred družino in prijatelji, za kar se je odločilo 20 odstotkov vprašanih. Vendar je vrstni red zamenjan v Avstriji, Nemčiji in Italiji.

Večina mladih idejo Evrope razume predvsem v luči svobodnega in neoviranega gibanja po državah članicah. Sicer pa je 48 odstotkov vprašanih kot največji uspeh unije v zadnjih desetih letih označilo uvedbo skupne valute.

Najbolj priljubljene aktivnosti mladih Evropejcev so po rezultatih Eurobarometra druženje s prijatelji (74 odstotkov), gledanje televizije (69 odstotkov) in poslušanje glasbe (66 odstotkov), branje zaostaja s 40 odstotki.

Pri opredeljevanju do aktualnih družbenih vprašanj je 29 odstotkov mladih menilo, da je v njihovi državi preveč tujcev, sedem odstotkov pa, da je prostora še za več priseljencev. 27 odstotkov vprašanih, med njimi največ mladih iz skandinavskih držav, Nizozemske, Luksemburga in Španije, bi tujcem v njihovi državi podelila enake pravice, kot jih imajo državljani. Za najmanj prijazne do tujcev pa so se izkazali Grki.

Glede vprašanja homoseksualnosti 59 odstotkov starejših od 18 let verjame, da je njihova generacija naklonjena poroki med istospolnimi partnerji, vendar pa so po njihovem mnenju mladi manj naklonjeni pravici homoseksualcev do posvojitve otrok. Mladi prav tako podpirajo evtanazijo, najbolj na Nizozemskem (80 odstotkov), v Belgiji (72 odstotkov) in na Danskem (71 odstotkov). Mladi so bolj zadržani do kloniranja, saj jih je le 12 odstotkov menilo, da njihova generacija kloniranje podpira.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1