Zanimivosti

Kalifornija jamči za plačilo bolniške

Los Angeles, 24. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Guverner Kalifornije Gray Davis je sprejel zakon, s katerim je Kalifornija postala prva ameriška zvezna država, ki bo delavcem jamčila za plačilo do šestih tednov dopusta za primer bolezni v družini oziroma skrb za novorojenčka.

Guverner Kalifornije Gray Davis
Guverner Kalifornije Gray Davis FOTO: Reuters

Delavci bodo upravičeni do plačila 55 odstotkov mesečne plače oziroma največ do 728 dolarjev na teden. Sredstva bodo šla iz denarja, zbranega s posebnim davkom na plače. Ameriški poslovneži so zakon nemudoma obsodili kot nepotrebno potrato denarja, zagovorniki pa upajo, da si ga bo za zgled vzela tudi kaka druga zvezna država. ZDA sicer imajo zvezni zakon, ki delavcem v podobnih okoliščinah jamči do 12 tednov neplačanega dopusta.

Kalifornija v letošnjem predvolilnem letu postaja najnaprednejša ameriška zvezna država glede delavskih pravic, okolja in znanosti, kar republikanski nasprotniki guvernerja Davisa opredeljujejo kot nabiranje volilnih glasov. Kalifornija je prva zvezna država z zakonom, ki določa dovoljene emisije toplogrednih plinov, Davis je v nedeljo podpisal zakon, ki dovoljuje raziskave izvornih celic človeških zarodkov, tokrat pa je poskrbel za delavce, čeprav bo zakon o plačanem dopustu veljal šele od julija 2004 in velja le za podjetja z več kot 50 zaposlenimi. Zvezni zakon, ki zagotavlja 12 tednov neplačanega dopusta, prav tako velja le za podjetja z več kot 50 zaposlenimi. Zaposleni v manjših podjetjih bodo ostali prepuščeni na milost in nemilost delodajalcem, ki jim v navedenih primerih ni potrebno zagotoviti niti dneva neplačanega dopusta, ampak lahko delavca nemudoma odpustijo.

Program bodo financirali delavci sami, ki bodo od svojih plač letno namenili določen delež. Do delnih povračil plač bo upravičenih 13 milijonov delavcev v zasebnem sektorju.