
Hu Xiao je v pogovoru za Beijing Evening News razkril nekaj podrobnosti o poklicu rabljev, o katerih se ne govori prav pogosto.
Hu, ki je dolga leta zaposlen na policiji, namreč strelja zapornike, ki so bili zaradi umorih in drugih težjih zločinov obsojeni na smrt.

''Dejansko ni tako zakomplicirano, kot bi mislili,'' je povedal Xiao. ''Vsi imamo puške z meter dolgo cevjo, stojimo okrog štiri metre od obsojenih zapornikov, namerimo, pritisnemo na sprožilec in to je vse.''
Večina obsojencev je sicer tako prestrašenih, da se sesedejo na tla in sploh ne morejo stati, pojasni rabelj. Edina izjema je bil nekdanji vojak, obsojen uboja. ''Ob eksekuciji so kriminalci klečali na tleh, ta nekdanji vojak pa je stal in stekel proti meni. Rezultat je bil 'premikajoči se objekt', ki smo ga morali odstraniti,'' je dejal Hu, tudi nekdanji vojak, ki v policiji dela 19 let. ''Ti ljudje si zaradi svojih zločinov to zaslužijo.''
Preden je Xiao ustrelil prvega obsojenca, je najprej opazoval dve usmrtitvi, nato pa je moral še pregledati trupla. Ko je prišel čas, da je prvič sam sprožil proti človeku, ni bil preveč živčen. ''Ko je drugič izvrševal nalogo, je bil nekoliko nervozen … ker se je bal, da ne bo ustrelil naravnost in bi postal tarča posmeha sodelavcev,'' piše v policijski oceni za rablja.
Kitajska sicer ne objavlja statistike usmrčenih ljudi. Človekoljubne organizacije ocenjujejo, da tam vsako leto izvršijo več smrtnih kazni kot v vseh drugih državah sveta skupaj. Pri Amnesty International za lani navajajo številko okrog nekaj tisoč. V ZDA so leta 2010 usmrtili 46 ljudi – skoraj vse z injekcijo, kar naj bi bil način, ki je bolj učinkovit oziroma dopušča manj napak kot streljanje.

KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.